Rize'nin Hemşin ilçesinde bir kale ...

Varoş Kale,
Kalai Bala,

Çamlıhemşin ilçesinin 40 km. güneyindedir. Hisarcık Köyü sınırları içinde, Fırtına Deresinin kaynağına yakın bir noktada hakim bir tepede kurulmuştur. Yazılı kaynaklarda Varoş Kale olarak da geçmektedir. Araştırmacılara göre Kale-i Bala-Varoş kale  M.Ö. 300 yılında bölgede hakim olan İranlılar tarafından yaptırılmıştır.


Rize Yaylaları;
Rize Kalesi,
Şehir merkezinin güneybatısında yer alır. Rize kalesi İç Kale, Orta Kale  ve Aşağı Kale olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. İç kale korunaklı, doğal bir yükseltinin üzerine kurulmuştur. Kalenin şehrin limanını ve doğu yolunu gören bir mevkide kurulmuş olması bu iki güzergahın önemini vurgulamaktadır. Rize il merkezinin güneybatısında bulunan Rize Kalesi’nin ne zaman yapıldığı bilinmemektedir.

Ciha Kalesi.
Pazar ilçesinden 7 km. içerde, Yücehisar Köyü sınırları içinde, Hemşin Deresi’ nin doğusunda yer alır. 

Zeleki Kalesi,
Çayeli ilçesinin doğusunda yer alan kale, Bizans dönemine aittir. 

Bozuk Kale,
İl merkezinin 10 km. doğusunda, Gündoğdu’ da dere kenarında yer alır. Denizden 30m. yükseğe kurulmuş gözetleme kulesidir. Karadeniz sahillerinde sıkça görülen Ortaçağ kalelerinden biridir.  

Zil Kalesi,
Ortaçağın sonlarında yapıldığı tahmin edilen kale Çamlıhemşin ilçesinde, Fırtına Deresin’ nin batı yamaçları üzerinde kuruludur. Dere yatağından yaklaşık 100 m yükseklikteki bir kaya parçası üzerinde moloz taş kullanılarak inşa edilmiştir. 

Varoş Kale,
Kalai Bala,
Çamlıhemşin ilçesinin 40 km. güneyinde, Hisarcık Köyü sınırları içerisindedir. Varoş Kale olarak da anılır. 

Kız Kalesi,
Pazar ilçesinin batı girişinde küçük bir burun üzerinde kurulmuş olan kalenin kara ile bağlantısı kesilmiştir. 13–14. yüzyıllarda yapıldığı sanılmaktadır. 

1932 yılında "Dünya Güzeli" seçilen ve soyad, bu olaya uygun olarak Atatürk tarafından verilen Türkiye'nin ilk Dünya güzeli...

Keriman Halis Ece.
(1913-2012 İstanbul)
1932 yılı Dünya Güzeli.
Keriman Halis Ece, Türk piyanist, model ve Türkiye'nin ilk dünya güzeli. 
Atatürk tarafından Ece soyadı verilmiştir.
Keriman Halis'e, 1934 yılında çıkan Soyadı Kanunu ve yarışmadaki başarısından sonra bizzat Atatürk tarafından kraliçe anlamına gelen "Ece" soyadı resmi olarak verilmiştir.

1932 yılında Cumhuriyet gazetesinin düzenlediği güzellik yarışmasında birinci seçilen, ardından Belçika’nın Spa kentinde 28 ülkenin jürisi tarafından “dünya güzeli” seçilen Keriman Halis 2012 yılında 98 yaşındaİstanbul'da  vefat etmiştir. 


Sadece, birinci seçildikten sonra elinde Türk bayrağı ile sahneye çıkmak istediği, ancak salonda Türk bayrağı olmadığı için bu isteğinin karşılanmak istenmediğini, bayrak bulunmazsa sahneye gelmeyeceğine dair resti üzerine atlas kumaşlardan orada alelacele bir Türk bayrağı yapılarak böyle sahneye çıktığını kendisi anlatmıştır.

Ana dili gibi Fransızca bilen Keriman, Tahsilini Feyziati (Boğaziçi) Lisesi'nde yapmıştır. Meşhur Ece Ajandası da, adını Keriman Halis'in soyadından alır. Şirketin merhum sahibi Murtaza Sadık Kağıtçı, bu soyadın anlamlı bir şekilde veriliş hadisesinden çok etkilenerek bir ajanda çıkararak bu ismi kullanmayı tercih etmiştir.

"Moulin Rouge" ve "Queen of Outer Space" filmleri ile Hollywood'da bir döneme damgasını vuran, ABD'li Macar asıllı kadın aktris ve televizyon yıldızı...

Zsa Zsa Gabor,
Sari Gabor, Zsa Zsa,  
(1917 Budapeşte-1916 Los Angeles)
6 Şubat 1917 yılında Macaristan'ın Budapeşte kentinde doğmuş ve Amerika'nın Los Angeles kentinde kalp yetmezliğinden vefat etmiştir. 
Fred Allen, Jose Ferrer ve Orson Welles ile birlikte filmlerde rol aldı. Televizyonda ise Gilligan Adası, Batman, Aşk Botu ve sayısız talk show'da rol almıştır. 
İlk evliliğini yazar Murat Belge'nin babası siyasetçi Burhan Asaf Belge ile yapan Zsa Zsa Gabor, dokuz kez evlenmiş ve en son Prens Frederick von Anhalt ile evliyken 18 Aralık 2016 tarihinde 99 yaşında öldü.


Daha henüz 13 yaşında iken İsviçre'ye yatılı okula gönderildi. Avusturya'da  Viyana Oyunculuk akademisine devam ederken sahne aldı. 
1936 yılında Macaristan Güzeli seçildi. Bir süre de Türkiye'de yaşadı. ABD'ye taşındıktan sonra Hollywood'da döneminin en güzel kadınlarından biri olarak anıldı. 1958 yılında En Göz Alıcı Aktris kategorisinde Altın Küre kazanan Gabor, Moulin Rouge ve Queen of Outer Space filmlerinde başrol oynamıştır.

Evlilikleri;
Burhan Asaf Belge (1937–1941) (boşandı)
Conrad Hilton (1942–1946) (boşandı)
George Sanders (1949–1954) (boşandı)
Herbert Hutner (1962–66) (boşandı)
Joshua S. Cosden, Jr. (1966–1967) (boşandı)
Jack Ryan (1975–1976) (boşandı)
Michael O'Hara (1976–1983) (boşandı)
Felipe de Alba (1983) (İşlemler iptal edildi)
Frederic Prinz von Anhalt (1986–2016 Boşanamadan öldü.)

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ