Rize'nin Hemşin ilçesinde bir kale ...

Varoş Kale,
Kalai Bala,
Çamlıhemşin ilçesinin 40 km. güneyindedir. Hisarcık Köyü sınırları içinde, Fırtına Deresinin kaynağına yakın bir noktada hakim bir tepede kurulmuştur. Yazılı kaynaklarda Varoş Kale olarak da geçmektedir. Araştırmacılara göre Kale-i Bala-Varoş kale  M.Ö. 300 yılında bölgede hakim olan İranlılar tarafından yaptırılmış.

Rize ilindeki kaleler;
Rize Kalesi,
Şehir merkezinin güneybatısında yer alır. Rize kalesi İç Kale, Orta Kale  ve Aşağı Kale olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. İç kale korunaklı, doğal bir yükseltinin üzerine kurulmuştur. Kalenin şehrin limanını ve doğu yolunu gören bir mevkide kurulmuş olması bu iki güzergahın önemini vurgulamaktadır. Rize il merkezinin güneybatısında bulunan Rize Kalesi’nin ne zaman yapıldığı bilinmemektedir.

Ciha Kalesi.
Pazar ilçesinden 7 km. içerde, Yücehisar Köyü sınırları içinde, Hemşin Deresi’ nin doğusunda yer alır. 

Zeleki Kalesi,
Çayeli ilçesinin doğusunda yer alan kale, Bizans dönemine aittir. 

Bozuk Kale,
İl merkezinin 10 km. doğusunda, Gündoğdu’ da dere kenarında yer alır. Denizden 30m. yükseğe kurulmuş gözetleme kulesidir. Karadeniz sahillerinde sıkça görülen Ortaçağ kalelerinden biridir.  

Zil Kalesi,
Ortaçağın sonlarında yapıldığı tahmin edilen kale Çamlıhemşin ilçesinde, Fırtına Deresin’ nin batı yamaçları üzerinde kuruludur. Dere yatağından yaklaşık 100 m yükseklikteki bir kaya parçası üzerinde moloz taş kullanılarak inşa edilmiştir. 

Varoş Kale (Kalai Bala),
Çamlıhemşin ilçesinin 40 km. güneyinde, Hisarcık Köyü sınırları içerisindedir. Varoş Kale olarak da anılır. 

Kız Kalesi,
Pazar ilçesinin batı girişinde küçük bir burun üzerinde kurulmuş olan kalenin kara ile bağlantısı kesilmiştir. 13–14. yüzyıllarda yapıldığı sanılmaktadır. 

1932 yılında "Dünya Güzeli" seçilen ve soyad, bu olaya uygun olarak Atatürk tarafından verilen Türkiye'nin ilk Dünya güzeli...

Keriman Halis Ece.
(1913-2012 İstanbul)
1932 yılı Dünya Güzeli.
Keriman Halis Ece, Türk piyanist, model ve Türkiye'nin ilk dünya güzeli. 
Atatürk tarafından Ece soyadı verilmiştir.
Keriman Halis'e, 1934 yılında çıkan Soyadı Kanunu ve yarışmadaki başarısından sonra bizzat Atatürk tarafından kraliçe anlamına gelen "Ece" soyadı resmi olarak verilmiştir.

1932 yılında Cumhuriyet gazetesinin düzenlediği güzellik yarışmasında birinci seçilen, ardından Belçika’nın Spa kentinde 28 ülkenin jürisi tarafından “dünya güzeli” seçilen Keriman Halis 2012 yılında 98 yaşındaİstanbul'da  vefat etmiştir. 


Sadece, birinci seçildikten sonra elinde Türk bayrağı ile sahneye çıkmak istediği, ancak salonda Türk bayrağı olmadığı için bu isteğinin karşılanmak istenmediğini, bayrak bulunmazsa sahneye gelmeyeceğine dair resti üzerine atlas kumaşlardan orada alelacele bir Türk bayrağı yapılarak böyle sahneye çıktığını kendisi anlatmıştır.

Ana dili gibi Fransızca bilen Keriman, Tahsilini Feyziati (Boğaziçi) Lisesi'nde yapmıştır. Meşhur Ece Ajandası da, adını Keriman Halis'in soyadından alır. Şirketin merhum sahibi Murtaza Sadık Kağıtçı, bu soyadın anlamlı bir şekilde veriliş hadisesinden çok etkilenerek bir ajanda çıkararak bu ismi kullanmayı tercih etmiştir.

"Moulin Rouge" ve "Queen of Outer Space" filmleri ile Hollywood'da bir döneme damgasını vuran, ABD'li Macar asıllı kadın aktris ve televizyon yıldızı...

Zsa Zsa Gabor,
Sari Gabor, Zsa Zsa,  
(1917 Budapeşte-1916 Los Angeles)
6 Şubat 1917 yılında Macaristan'ın Budapeşte kentinde doğmuş ve Amerika'nın Los Angeles kentinde kalp yetmezliğinden vefat etmiştir. 
Fred Allen, Jose Ferrer ve Orson Welles ile birlikte filmlerde rol aldı. Televizyonda ise Gilligan Adası, Batman, Aşk Botu ve sayısız talk show'da rol almıştır. 
İlk evliliğini yazar Murat Belge'nin babası siyasetçi Burhan Asaf Belge ile yapan Zsa Zsa Gabor, dokuz kez evlenmiş ve en son Prens Frederick von Anhalt ile evliyken 18 Aralık 2016 tarihinde 99 yaşında öldü.


Daha henüz 13 yaşında iken İsviçre'ye yatılı okula gönderildi. Avusturya'da  Viyana Oyunculuk akademisine devam ederken sahne aldı. 
1936 yılında Macaristan Güzeli seçildi. Bir süre de Türkiye'de yaşadı. ABD'ye taşındıktan sonra Hollywood'da döneminin en güzel kadınlarından biri olarak anıldı. 1958 yılında En Göz Alıcı Aktris kategorisinde Altın Küre kazanan Gabor, Moulin Rouge ve Queen of Outer Space filmlerinde başrol oynamıştır.

Evlilikleri;
Burhan Asaf Belge (1937–1941) (boşandı)
Conrad Hilton (1942–1946) (boşandı)
George Sanders (1949–1954) (boşandı)
Herbert Hutner (1962–66) (boşandı)
Joshua S. Cosden, Jr. (1966–1967) (boşandı)
Jack Ryan (1975–1976) (boşandı)
Michael O'Hara (1976–1983) (boşandı)
Felipe de Alba (1983) (İşlemler iptal edildi)
Frederic Prinz von Anhalt (1986–2016 Boşanamadan öldü.)

Bilinç ...

Us,
Es, 
Bilinç.
(Fr. Conscienceİng. conscience) 
Şuur (Osmanlıca). 
Dimağ.
Temel bilgi, temel görüş. 
İnsanın kendisini ve çevresini tanıma yeteneği.

Anlayış, idrak. Vicdan. 
Kendi varlığından haberi olma.
Bir şeyi hoşça tanıma.
İnceliklerini iyice idrak etme.
Geniş anlamda zihin. 

Duyum, heyecan, düşünme ya da başka bir ruh etkinliğiyle nitelenen durum.
Algı ve bilgileri anlama ve kavrama kapasitesinin izlenme süreci. Bir toplumdaki ruhsal etkinliklerin veya ruhsal durumların bütünü. Algıları zekayla bilgiye dönüştüren süreç.  
İnsanın kendi varlığından ve kendine tesir eden çevresinde meydana gelen hadise ve değişikliklerin, bilgisine sahip olması hali.  
Yunanca syn-eidesis = birlikte bilme, bilgili olma,uyanık olma anlamındadır.  

Kutsal bir ülkü veya inanç uğrunda ölen kimse ...

Şehit,
Şehid (Arapça  شهيد ).
Şahid olan.
Meşhude.
Kutsal bir ülkü veya inanç uğrunda ölen kimse.
Kutsal bir ülkü ve inanç, özellikle yurt için savaşırken ölen kimse.


Allah yolunda canını feda eden Müslüman. 
Hak için hayatını feda ederek ölen. 
Allah'ın rızasına eren. 
Peygamberimizin bir ismi.
Din yolunda canını veren kimse.
İslamda en büyük mertebe şehit olmaktır. 
Şehidlerin Allah katında kadir ve kıymetleri pek yücedir. Ahirette en büyük rütbenin peygamberlikten sonra Şehidlik olduğu belirtilmiştir. Bunun içindir ki, Şehidlerin bütün günah ve kusurları Allah tarafından affedilmektedir. Şehit olma eylemine şehadet adı verilir. Müslümanlıkta düşmanla savaşan veya savaş yapmış kimseye gazi denir.  Olağanüstü yararlıklar göstererek düşmanı yenen komutanlara devlet tarafından verilen onur unvanıdır. İslam dinine göre gazaya katılmış olan, kimseye gazi denir. Savaşan ve savaştan sağ ve zafer kazanmış olarak dönen kimseye gazi denir.

Kilis ilinde bir kale ...

Ravanda,
Kilis ilinde bir kale ...
Orta Çağın, Tunç devrine uzanan eski bir yerleşim merkezi olan Kilis ve çevresine sırasıyla Hurriler, Mintanni, Asur, Hitit, Pers, Makedonya, Roma ve Osmanlılar hakim olmuşlardır. Kilis Suriye ile komşu bir sınır kentidir. Kilis 1995 yılında il olmuştur. 

Ravanda Kalesi:
Kilis ilinin 24 km. kuzeyinde bulunan Polateli İlçesindedir. Ravanda kalesi ilçenin Belenözü Köyünün yakınındadır. Etrafı açık, bir dağın tepesine kurulmuştur. Dağın eteğinden Afrin Çayı geçmektedir. Dağın tepesi oyulmak suretiyle yapılan kalenin bugün ayakta kalan kısmı iç kaledir. Dış kale duvarlarının bazı yerlerinde döküntüler ve temeller kalmıştır. 
Kalenin Hititlilere kadar uzanan eski bir tarihi vardır. 

Kilis M.Ö.  700 ile 550 yılları arasında Asur, Med, Pers İmparatorlukları yönetiminde kalmıştır. M.Ö. 1700 yıllarında ise Kilis, Hitit Devletinin önemli kentlerinden biri olarak tarihe geçmiştir.

İlin kuzey batısındaki Yesemek, Hititlerin Heykel atölyesinin bulunduğu önemli bir merkezidir. 

Sivas ilinde bir göl...

Lota,
Lota Gölü:
Erzincan yolu üzerinde Sivas merkeze 40 km uzaklıktadır. Yayın balığı, Trofe Sazan balıkları dibindeki kayalıklarda yaşarlar. Etrafında küçük mağara bulunan gölün dibinin olmadığı yorumlanır. 


Sivas ilindeki diğer göller;
Tödürge Gölü (Demiryurt Gölü):
Sivas-Erzincan kara yoluna bitişik Sivas merkeze 50 km uzaklıktadır. Kızılırmak Havzasında yer alan hafif tuzlu bir göldür. Doğal güzellikleri ile görülesi yerlerdendir. Kendine özgü temiz suyundan dolayı çok lezzetli sazan ve kefal (tatlı su kefali) yetişir. Derinliği ortalama 20 m. dir. Bölgede kızıl boyunlu batağan, uzunbacak, turna ve sarı başlı kuyruksallayan, tepeli batağan, leylek, angut, kılördek, karaçaylak, deniz kartalı, saz delicesi, kızılbacak ve sumru gibi kuş türleri  görülebilir.

Hafik Gölü:
Sivas-Erzincan kara yolundan 2 km uzaklıkta, Sivas merkeze 32 km, mesafededir. 1940 yıllarında Erzincan depreminden sonra oluşan ve derinliği 8 m olan göl, Belediye tarafından bazı bölümleri piknik yapmaya elverişli hale getirilmesinin dışında tabii bir göldür. Pullu sazanları meşhurdur. Gölün ortasındaki ada göle harika güzellik vermektedir.

Gökpınar Gölü:
Sivas merkeze 140 km uzaklıktadır. Malatya yolu üzerinde bulunan Gürün, ilçesinden ilçe merkezine 8 km de olan dünyaca ünlü bir tabiat harikasıdır. 15 m. derinliği bulunan, göle attığınız madeni parayı görebileceğiniz kadar bir berraklığa sahiptir. Etrafında lokanta ve mesire yerleri vardır. Yerden kaynayan sularla beslenen göl, fazla suyunu Tohma çayına aktarır. Alabalığı çok meşhurdur. Gölün suyu dupduru suların olduğu harika bir göldür. Doğal güzelliği ve alabalığı ile ünlenmiş muhteşem bir göldür.

Sülük Gölü:
Sivas Zara sülük gölü. Bu göl Sivas ilinin Zara ilçesi merkezine 33 km. ve Sivas iline ise 103 km.uzaklıktadır. Yeşilliğin ortasında en güzel göl olarak bilinmektedir.

Ulaş Gölü:
Sivas ilinin kuzeyindedir. Dağların ve yeşilliğin ortasında harika görünümü ile muhteşem bir göldür.

Tuz gölü, Kangal Gölü:
Bu göl Sivas ilinin kangal balıklı kaplıcalarında bulunmaktadır. Gezilmeye değer muhteşem bir göldür. Kangal gölü Sivas iline 90 km. Kangal ilçesine ise 13 km. dir. Kangal ilçesinin kuzey doğusunda bulunmaktadır.

Küba kökenli bir dans ve müzik ...

Rumba,
Danzon, 
Küba’nın Matanzas şehrinde, toplumun varlıklı kesimlerinde ortaya çıkmış bir dans,
Mambo,
Salsa,
Son, Salsa’nın atası sayılır.
Caz,
Çaçaça,
Habanera 
Küba’daki ispanyol topluluğu içinde gelişmiş, çiftlere has, ağır ve duygu yüklü bir dans.
Konga,
Mambo,
Timba,
Yambu, En eski rumba stili.
Guajiras, Küba kökenli Flamenko bir dans.

İnatçı ..

Anut,
Anud (Arapça,  عنود ). 
İnatçı. 
Muanid (Arapça, معاند ). 
Muannid. 
Ayak direyen, 
İnat eden, 
Muannit, direngen.
Direngen, Direngeç.


Aksi.
Huysuz,
Hırçın,
Lecuc (Arapça, لجوج ), İnatçı.
Anid,
Müteannid.
Hakka karşı inatçı ve Allah'a teslim olmayan insandır.
İsyankar kişi.
Ayak direyici, Ayak direyen, 
İnat eden, 
Huyu iyi olmayan, kötü huylu.
Ters, zıt, karşıt, 
Olumsuz, 
Menfi.
Serkeş (Farsça, سرکش ), Dikkafalı, inatçı.

Soy, sülale ...

Irk,
Uruk,
Soy,
Sop,
Sülale,
Hısım,
Akraba,
Hanedan,
Aile, 
Nesil,
Aşiret,
Boy,
Oymak.

Anlama yeteneği, anlayış, akıl erdirme ...

İdrak,
İdrak etme.
Anlama yeteneği, 
Anlayış, akıl erdirme.
Erişme, ulaşma, 
Algılama, algı, anlamak, 
Erişmek.
Kavramak. akıl erdirmek, 
Anlamak, kavramak.
Erişmek, ulaşmak.
Ruh biliminde algı, algılamak.

Kısa ve kolsuz kadın ceketi ...

Bolero,
Kısa ve kolsuz kadın ceketi ..
Kısa kadın ceketi. Bolero örgü, penye veya normal kumaş şeklinde olabilir.
Genellikle dekolte elbiselerin üzerine giyilen bir tür kısa ceket.
Kısa kollu ve etek ucu göğsün hemen altında bitiveren kadın ceketi.

İspanyol tipi kısa kollu kadın ceketi.
Her zaman revaçta olan kısa kollu ve bel kısmı göğsün hemen altında bitiveren, hırkalar. Günümüzde bayanların kullandığı kısa kollu ve bel kısmı göğsün hemen altında biten, kısa kollu bir ceket veya hırka çeşididir. 

“Yabancı korkusu" anlamına gelen sözcük ...

Zenofobi,
Xenophobia.
Yabancı Korkusu.
Yabancı Nefreti.
Zenofobi kendinden farklı, yabancı olan şeylere duyulan korkudur. 


Zenofobi' nin aşırısı ise ırkçılıktır. Kendinden farklı olana aşırı derecede tepki göstermek. Bilim kurguda dünya dışından gelen varlıklardan korkma da zenofobi'dir. 

Yunanca  xenos ve phobos kelimelerinin birleşiminden xenophobia, zenofobi oluşmuştur. Kişinin yabancılardan, kendisinden farklı olan insanlardan korkmasına ve nefret etmesine zenofobi adı verilir. Kendinden veya kendisi gibi olanlardan değişik olanın tehlikeli olduğu düşüncesiyle oluşan bir korkudur.

Zenofobinin iki türü vardır.
  1. Birincisi bir topluluğun içinde olan ama o topluluğun bir parçası sayılmayan bir gruba karşı göçmenler ya da azınlıklar gibi duyulan korkudur. Zenofobinin bu türü tehcir ve en kötü durumda soykırım gibi vahşi ve saldırgan tepkilere de yol açabilir.
  2. İkincisi ise temelde kültürel nedenle duyulan korkudur. Bu durumda korkunun nesnesinin, yabancı sayılan kültürel farklılıklardır. İnsanlara karşı bir saldırıya dönüşebilir. Kültürel, dinsel veya dilsel saflaştırma gibi politik kampanyalarla sonuçlanabilir.
Yabancı düşmanlığı bir fobiden çok psikolojik bir durumdur. Zenofobi, yabancı korkusu veya düşmanlığının ileri boyutu dışlayarak, soykırıma kadar gider. Zenofobinin etkisinde kalmamak gerekir. Her zaman bu psikoloji yerine hoşgörüyü getirmek gerekir. 

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ