"Çok yiyenler, oburlar" anlamında eski sözcük ...

Ekele,
Oburlar,
Çok yiyenler. 
Pisboğazlar.
"Çok yiyenler, Oburlar" anlamında eski sözcük .
Çok yiyenler, oburlar, pisboğazlar.
Obur, (Frn. Gourmand).
Ekele kelimesinin halk arasında anlamı, mütenasip olarak Ülser demektir.


Korsika' da yaygın olan kan davasına verilen ad...

Vendetta, 
(İtalyanca),
Bir kan davasıdır. 
Kan intikam, Kan davası.
Kin gütme.
İntikam arzusu.
İntikam.
Töre,
Rekabet, Rasime. 


Korsika'da cinayet yüzünden hasımlar arasındaki kan davasına vendetta denir.
Korsika'da yaygın olan kan davasına verilen ad.

Öldürülen bir kişinin ailesi öldüren kişinin, katilin ya da katilin ailesinden intikam ister. Böylece kin ve nefretle uzun bir acı ve kavga sürdürür. Ölen kişinin kanına karşılık kan almak ve bu davanın peşinde koşmak. Türkiye'de de bundan farklı bir töre, adet yok. Yani ismi töre olarak geçiyor. Korsika' da ise Vendetta olarak geçmektedir. 

Ölü bir insanın en yakın akrabaları tarafından katil veya onun yakın akrabalarından kan, intikam almanın Korsika' daki biçimidir. Bu bir tür misilleme, intikam gerektiren ve uzun bir düşmanlık sürdüren bir kan davası içinde gelişir. Eğer bir cinayet ya da başka bir suç karşılıksız veya intikamını almaz ve başarısız olursa, herkes veya çevresi tarafından kendisi ve ailesi için utanç ve onursuzluk getirir.

Akdeniz ülkelerinde bulunan birçok topluluk, bir ölü adamın ailesi tarafından büyük toplumlarda mahkemelerde yargılanarak cezalandırılması yerine intikam almak yoluyla cezalandırmak daha makbul olup bir nevi görev olarak görülür. Korsika, Sicilya ve Güney İtalya'da hala birçok yerde özel hayatın bir kuralı olarak yürütülmektedir. Ülkemizin belirli bölgelerinde de halen uygulanmaktadır.

Korsika, 
(Frn. Corse).
Akdeniz'de Fransa'ya bağlı bir adadır. İtalya' nın batısında ve İtalya' ya daha yakındır. Fransa' nın güneydoğusunda, Sardinya adasının kuzeyindedir. Sinto Dağı (2.706 m.) adanın en yüksek noktasıdır. Korsika ve Sardinya adası arasında Bonifacio Boğazı vardır. Tipik akdeniz iklimi hüküm sürer. Tipik Akdeniz bitki örtüsüne sahiptir. Ünlü Fransız imparator Napolyon Bonapart, Korsika'nın Başkenti Ajaccio kentinde 1769 yılında doğmuştur. Bu gün Napolyon'un ailesi ve atalarına ait ev adada bir müze olarak kullanılmaktadır.

Rivayet odur ki büyük kaşif Kristof Kolomb adanın kuzeyinde bulunan Calvi kentinde doğduğu söylenir. Diğer önemli şehirleri, Bastia, Corte, Bonifacio, Aleria'dır.

Çukurova' nın güneyinde, Türkiye' nin bir deltada oluşmuş en büyük gölü ...

Akyatan,
Akyatan gölü,
Akyatan Lagünü
Gölkaya Kuş cenneti.
Doğu Toroslardan doğan Ceyhan ve Seyhan nehirlerinin oluşturduğu deltada, denizden kıyı kordonu ile ayrılmış, Adana'nın Karataş ilçesinde bir göldür.  Lagün gölü, denizden kumul alanlar ve bataklıklar ile ayrılmıştır.  


Akyatan gölü ile deniz arasındaki bu bölgede Okaliptus, Akasya, Fıstık Çamı gibi orman mevcuttur. Gölün uzunluğu 17 km., derinliği 4 m. civarında ve alanı  9520 hektar olup tuzludur. Adana'ya 48 km. mesafe uzaklıkta olan bu göl Çukurova'nın en büyük gölüdür. Akyatan gölü uluslararası kritere sahip bir sulakalan ekosistemidir.  

1987 yılında alanın tamamı Yaban Hayatı Koruma Sahası ilan edilmiş. Avcılık yasaklanmıştır. 1998 yılında da Ramsar alanı ilan edilmiştir. Bilindiği üzere Ramsar, İran'da bulunan aynı isimle şehirde imzalanan bir antlaşma ile koruma altına alınmış alanları ifade eder. 

Akyatan gölü, göçmen kuşların göç yolu üzerinde bulunmasından dolayı bu kuşlara beslenme, ev, konaklama, hostel hatta üreme imkanı sağlamaktadır. Gölde Çipura, Kefal, Levrek ve Mavi Yengeç gibi deniz canlıları bulunmaktadır. Özellikle İran’ın Urumiye Gölü’nden gelen çok kalabalık bir flamingo sürüsü kışı bu gölde geçirmektedir.  

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ