Mısır' ın 6. Cumhurbaşkanı...

Abdülfettah el Sisi,
Mareşal Sisi,
Abdülfettah Said Hüseyin Halil es-Sisi,
(D. 19 Kasım 1954, Kahire, Mısır - 68 yaşında)
Mısır' ın 6. Cumhurbaşkanı.
Abdülfettah el Sisi, 19 Kasım 1954 tarihinde Mısır, Kahire‘ de doğdu. 1977 yılında Mısır Harp Okulundan mezun oldu ve mekanize piyade taburunda teğmen olarak göreve başladı. 

1987 yılında, Mısır Kurmay Subay Akademisinde kurmay oldu. 1992 yılında İngiltere’ de Kurmay Subay Akademisini bitirdi. Bağımsız Mekanize Tugay ve 23 Mekanize Tümen Komutanı olduktan sonra Suudi Arabistan Krallığı Askeri Ataşesi görevinde bulundu. 2003 yılında Nasır‘ ın Askeri Bilimler Akademisini bitirdi. 

2006 yılında ABD Kara Harp Akademisini bitirdi. 2008 yılında Mısır Kuzey Askeri Bölgesi İskenderiye’ nin kumandanı daha sonra da Askeri İstihbarat ve Keşif Şefi oldu. Uzun yıllar istihbarat servisinde çalıştı.

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, 12 Ağustos 2012 tarihinde Abdülfettah el Sisi‘ ye Mısır Bakanlar Kurulunda Savunma Bakanı görevini ve Mısır Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı görevini verdi. 27 Ocak 2014 tarihinde Mısır ordusunda mareşalliğe yükseltildi.

3 Temmuz 2013 tarihinde Mısır ordusu, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi‘ ye darbe yaparak hükümeti devirdi. Anayasayı askıya aldı. Ordu meşru Cumhurbaşkanı Mursi' nin yerine Mısır' ın yeni geçici lideri 68 yaşındaki Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur' u atadı. Şiddete teşvik etmek ve toplumun huzurunu bozmak suçlarından yargılanan birçok Müslüman Kardeşler üyesinin de tutuklanması emredildi. 2014 yılında Mısır Silahlı Kuvvetleri Yüksek Konseyi’ nin başkanlık ve Mısır Savunma Bakanlığı görevlerinden istifa ederek cumhurbaşkanlığı adaylığını açıkladı. Yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyların yüzde 95’ini alarak cumhurbaşkanı seçildi.

Abdülfettah el Sisi, 1977 yılında Entissar Amer ile evlendi. Mustafa, Mahmud, Hasan, Aya adlarında 4 çocuğu vardır.

Halen Mısır' ın 6. Cumhurbaşkanı olarak göre yapmaktadır.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ