“Kördüğüm”, “Nefes Nefese” gibi romanları ile tanınmış, eserlerinden birçoğu sinemaya da aktarılmış kadın yazarımız...

Ayşe Kulin,
(D. 1941, İstanbul - ).
“Kördüğüm”, “Nefes Nefese” gibi romanları ile tanınmış, eserlerinden birçoğu sinemaya da aktarılmış kadın yazarımız.
Günümüz Türk edebiyatının en çok okunan yazarları arasındadır.
Arnavutköy Amerikan Kız Koleji Edebiyat bölümünü bitirdi. Çeşitli gazete ve dergilerde editör ve muhabir olarak çalıştı. Uzun yıllar televizyon, reklam ve sinema filmlerinde sahne yapımcısı, sanat yönetmeni ve senarist olarak görev yaptı. 

Öykülerden oluşan ilk kitabı Güneşe Dön Yüzünü 1984 yılında yayınlandı. Bu kitaptaki Gülizar adlı öyküyü, Kırık Bebek adı ile senaryolaştırdı ve bu sinema filmi 1986 yılının Kültür Bakanlığı Ödülü’nü kazandı.

1986 yılında sahne yapımcılığını ve sanat yönetmenliğini üstlendiği Ayaşlı ve Kiracıları adlı dizideki çalışmasıyla Tiyatro Yazarları Derneği’ nin En iyi Sanat Yönetmeni Ödülü’nü kazandı. 1996 yılında Münir Nureddin Selçuk’un yaşam öyküsünün anlatıldığı Bir Tatlı Huzur adlı kitabı yayınlandı. Aynı yıl, Foto Sabah Resimleri adlı öyküsü Haldun Taner Öykü Ödülü’nü, bir yıl sonra aynı adı taşıyan kitabı Sait Faik Hikaye Armağanı’nı kazandı.

1997 yılında yayınlanan Adı: Aylin adlı biyografik romanı ile İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından yılın yazarı seçildi. Yine, 1998 yılında Geniş Zamanlar adlı öykü kitabı ile İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından yılın yazarı seçildi.

Nefes Nefese adlı romanı, 2016 yılında İtalya’nın en prestijli roman ödüllerinden Premio Roma’da en iyi yabancı roman dalında ödüle layık görüldü.

Eserleri;
Adı: Aylin,
Babama, Bir Gün, Bir Tatlı Huzur, Bir Varmış Bir Yokmuş, 
Büyülü Fener, Bora'nın Kitabı.
Dönüş,
Face to Face, Foto Sabah Resimleri, Füreya,
Gece Sesleri, 
Geniş Zamanlar, Gizli Anıların Yolcusu, Güneşe Dön Yüzünü, 
Handan, Hayal, Hayat, Hazan, Her Yerde Kan Var , Hüzün,
İçimde Kızıl Bir Gül Gibi
Kardelenler, Kondisyon, Köprü,
Nefes Nefese, 
Sevdalinka, 
Sit Nene'nin Masalları.
Taksiii, Taş Duvar Açık Pencere, Türkan,
Umut,
Veda.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ