Kıbrıs'ta her tür salyangoz'a verilen ad...

Garavolli,
Garavulli,
Garavolli (Escargots – Salyangoz)
kıbrıs'ta her tür salyangoz'a verilen ad. ufak olur büyük olur yenir yenmez, hepsi birden garavollidir. hatta garavullidir.
kis gunlerinin cocukluk eglencesi. yagmur yagdiktan sora cikilir disariya garavulli toplanir, ates yakilir ve afiyetle yenilir. 
ekim ayında ilk yağmurlardan sonra toplanan, bol tuzla yıkandıktan sonra pişirilen salyangoza adalıların verdiği isim.
kıbrıslı'ların yağmurlu havalardan sonra kendilerini ovalara atıp büyük bir hevesle aradıkları salyangoz türü. küçük olanları toplanmaz koç adını verdikleri büyüklerin peşine düşülür. genellikle haşlanıp yenirler ancak kebap yapılanları da mevcuttur.
kıbrıs'ta otururken balık yemi olarak kullandığımız deniz salyangozları.
rodos'ta salyangoz yemeğine verilen isim. 
Salçalı sulu bir yemek. ot yememis ilk çıkan salyangozlarin defalarca haşlanip temizlenmesi yapımının ilk aşamasıdir
kıbrıs'a özgü salyangoz. ekşi bir tadı var ama sosuyla yine de güzel gidiyor.
Rum meyhanelerinin değişilmez mezesidir. Kıbrıs'ta sıklıkla yerel aileler tarafından yapıldığına şahit olursunuz. Yemek isteyen arkadaşlar için özellikle iki şeye dikkat etmeleri lazım garavollinin arka kısmındaki siyahımsı veya kahverengimsi kısmı kesip alırlarsa daha iyi bir tat bırakır çünkü orası toplanıp, pişirilmeden öncesinde kalan otların dışkısıdır ve ot givi acı bir tat bırakır. Damak zevkinizde biraz kekremsi olsun derseniz lop lop yutun zararı yoktur.
diğeri ise her dönem garavolli vardır ama mevsimin ilk yağmuru düştüğünde çıkan garavolliyi yemelisiniz çünkü taze ve ot yiyip sindirip tadını daha acı hale getirmemiştir. buzlukta da saklayabilir ilk bahar yaz ve kışta da tüketebiliriniz.. zivanya limon tuz garavolli denemezseniz olmaz.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ