Japonya’da 2019, yeni imparatorluk çağının adı ...

Reiwa,
Japonya’da yeni imparatorluk çağının adı. 
Japonya İmparatoru Akihito tahtan çekilmesiyle ülkede yeni bir imparatorluk çağı başladı. Son İmparator Naruhito (2019- .... )  ile yeni çağ başladı ve adı Reiwa olarak açıklandı. Resmen açıklanan yeni çağın adı iyi-güzel, düzen-kural, uyum-barış anlamlarına gelen Reiwa oldu. Yeni çağın adı başta takvimler olmak üzere hayatın bir çok alanında kullanılacak. 


Japonya'da her imparator değişikliğinde yeni bir çağ başlıyor eskisi bitiyor. Japon kültürünü yansıtan geleneksel değerlerin bir dönüm noktası olan yeni çağın adı Reiwa olarak belirlendi. 645 yıldır her imparator için belirlenen çağ adı bugüne kadar 247 kez belirlendi.

Sağlık sorunları sebebiyle tahtan çekilen imparator Akihito'nun 64 yıl tahtta kalan babası İmparator Hirohito'nun dönemine Parlayan Japonya anlamındaki  Showa (1926-1989)  adı verilmişti. Bu Japon tarihindeki en uzun çağ olmuştu. 30 yıldır tahtta olan Akihito dönemi ise  barışın teşviki  anlamına gelen  Heisei (1989-2019) olarak adlandırıldı. 

II. Dünya Savaşı sonrası Japonya’da imparatorun siyasi bir gücü bulunmuyor ancak hala devletin başı olarak yabancı ülkelerin büyükelçilerinin güven mektuplarını kabul ediyor. 
Yeni çağ adı özellikle günlük hayatta yaygın olarak kullanılıyor.

Nengo,
645 yıllarında başlayan Japon çağlarının genel adı.
Çin tarihindeki çağları örnek alan ve 645'te başlayan Japon çağlarının genel adı.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ