Avrupa Ekonomik Topluluğu üyesi ilk başta beş ülke arasında, sınır kapılarındaki polis ve gümrük kontrollerini bütünüyle ortadan kaldırmayı amaçlayan antlaşma ...

Schengen,
Schengen Antlaşması,
Avrupa Ekonomik Topluluğu üyesi ilk başta beş ülke arasında imzalanmış. Daha sonra üye ülke sayısı 26'ya çıkmıştır. Sınır kapılarındaki polis ve gümrük kontrollerini bütünüyle ortadan kaldırmayı amaçlayan bir antlaşmadır. (Şengen)

Avrupa Ekonomik Topluluğu üyesi beş ülke arasında, sınır kapılarındaki polis ve gümrük kontrollerini bütünüyle ortadan kaldırmayı amaçlayan antlaşmadır.

Yaklaşık olarak 4.312.099 km2' lik alanı kaplayan Schengen anlaşması ile oluşturulan Schengen bölgesi, 01.04.2019 itibariyle 26 Avrupa ülkesi için geçerlidir.

Schengen ülkeleri: 
Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, 

Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İzlanda, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, Litvanya, Lihtenştayn, Letonya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.

14 Haziran 1985 tarihinde beş Avrupa ülkesi arasında imzalanmıştır. Batı Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg'dan oluşan üç Benelüks (Benelux) ülkesidir.  Benelüks, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg'un coğrafî olarak birlikteliğini anlatan, politik ve resmi bir iş birliği temeline oturan birliktir.

19 Haziran 1990 yılında imzalanan Schengen Anlaşmasını Uygulama Konvensiyonu ise anlaşmayı uygulamaya koymuştur. Anlaşmalar, Fransa, Almanya ve Lüksemburg sınırlarının kesiştiği yer olan Lüksemburg'un Schengen adlı kasabasında imzalanmıştır.

İkinci Schengen anlaşması Moselle Nehrinin ortasında Prenses Marie-Astrid isimli bir teknede imzalanmıştır. Anlaşma, ancak 26 Mart 1995 tarihinde devreye girmiş ve bu sürede Portekiz ve İspanya da anlaşmaya ortak olmuşlardır.

2008 yılında Monako, Norveç, İzlanda ve İsviçre bu anlaşmaya dahil olmuştur. Uzun mücadelelerden sonra Liechtenstein, 2011 yılı sonu itibarıyla Schengen bölgesine katılmıştır.

Schengen bölgesine ve anlaşmasına dahil olması planlanmış Ülkeler;
Bulgaristan
Romanya
Kıbrıs Cumhuriyeti
Hırvatistan

Uşak’ın Banaz ilçesinde bir yayla ...

Üzeyir,
Üzeyir Yaylası,
Ahır Dağı,
Ahır Dağı yaylası.
Üzeyir yaylası, Uşak'ın Banaz ilçesi, Kızılhisar Köyünde, Bulgaz Dağındadır.
Corum Yaylası,
Tepedelen yaylası,


Ahır Dağı yaylası, Banaz ilçesinin Yenice, Balcıdamı, Düzkışla, Yazıtepededir. Ahır dağı yaylasının zirvesinde toklu zirvesi bulunur. Dağ tamamen yeşil çam ormanları ile kaplıdır. İçerisinde şifalı sular bulundurur. Buradaki yaylanın içinde böbrek taşlarını düşüren şır şır diye adlandırılan bir çeşme ve en önemlisi bütün dertleri deva olan sülük gölü vardır. 

Banaz ilçesinde en yüksek tepesi 2312 m. olan Murat Dağı vardır. Murat Dağı’nın eteklerinde Banaz’a 23 km uzaklıkta, özellikle çam ağaçlarıyla kaplı yemyeşil serin bir yayla olan Tepedelen yaylası bulunur.

Uzunlamasına, uzunluğuna ...

Tulani,
Tulani, Tûlânî,
Arapça,  طولانى
Uzunluğuna.
Eski dilde, Tulani,  Uzunlamasına.

Arzani (enine kesit), Makta-ı tülani (boyuna kesit).
Arzani, Enine, Enlemesine, Genişliğine.
Osmanlı Döneminde Arapça enine, genişliğine anlamında, genişliğine olarak arzani denir.
Eski dilde, Arzani, Enine olan.

Enine, genişliğine olarak ...

Arzani,
Arzani (enine kesit), Makta-ı tülani (boyuna kesit).
Enine kesit, makta ı tülani (boyuna kesit) gibi biçimlerde kullanılır.
Osmanlı Dönemi, Enine, genişliğine olarak. 
Genişliğine olarak. 
Arapça genişliğine.

Tulani, Eskiden, Uzunlamasına.
Arapça, ‬uzunluğuna, 
Tulani, طولانی 

İnşaat işlerinde kullanılan metretul buradan yerleşmiştir.
Osmanlıca Arzani, Arzanî, Enine, genişliğine olarak.

Adana'nın bir ilçesi ...

Ceyhan,
Adana'nın bir ilçesi,
Adana'nın İlçeleri:
Aladağ
Ceyhan.
Çukurova.
Feke.
İmamoğlu.
Karaisalı
Karataş
Kozan.Ceyhan;
Diğer aldığı isimler; 
Yarsuat, 
Hamidiye, 
Urfiye,

Adana ilinin ilçesidir. 

Akdeniz Bölgesi'ndedir. 
Adana'ya 47 km uzaklıktadır. 
Güneyinde Yumurtalık, Kuzeyinde Kozan, ilçeleri komşudur. İmamoğlu, Yüreğir ve Kadirli ilçeleri ile çevrilidir. Osmaniye ili ve Hatay'ın Erzin kazası ile komşudur.

Türkiye'yi Ortadoğu'ya bağlayan demiryolu hattı Haydarpaşa-Bağdat Demiryolu Ceyhan'dan geçer. Adana Havaalanı 50 km. uzaklıktadır. Yumurtalık ve İskenderun limanları deniz ulaşımı için yakındır. 

Yüzölçümü 1.424 km² olup, 509 km uzunluğundaki Ceyhan Nehri ilçenin kenarından geçer. Mercin Suyu, Karaçay, Handeresi, Çeperce Deresi ilçenin diğer akarsularıdır.

Tarihi ve ören yerleri;
Kurtkulağı Kervansarayı
Haydar Ağa Cami (Kurtkulağı)
Yılankale
Ulu Cami
Sirkeli Höyüğü
Muradiye Cami
Durhasandede Türbesi
Dumlu Kalesi.

Konya'nın Bozkır ilçesinde antik bir kent ...

İsaura,
Zengibar Kalesi,
İsaura bugün Zengibar Kalesi olarak biliniyor.
Konya'nın Bozkır ilçesinde antik bir kent.
Konya- Bozkır Kara yolunun üzerinde Bozkır ilçesine 16 km uzaklıktadır. Bozkır-Konya kara yolunun 10. km. sindeki Yazdamı- Hisarlık-Işıklar yol ayrımından sapılır. Buradan Işıklar yolu takip edilerek, Zengibar’a ulaşılabilir.


İsaura, 1860 m. yükseklikte hakim bir tepe üzerine kurulmuş bir antik şehirdir. Sarp uçurumlarla çevrilmiş olan bu tepe, Konya ve Toroslar’ı kontrol altında tutan bir yerdir. Buraya kurulan kale, Seydişehir, Karaman, Hadim yörelerini denetim altında tutar.

Torosların bol su kaynaklarının bulunduğu bir yörededir. Bu tepeden Seydişehir ve Suğla Gölü görülebiliyor. İsaura antik kentindeki yapılar, Roma ve Bizans dönemlerini yansıtır. Roma İmparatorları Tiberius, Neron, Hadranius ve Avreilus 'un adlarının geçtiği yapılan kazılarla belgelenmiştir. Antik kenti çevreleyen kale ve surlar bugün yıkılmış durumdadır.

Kalıcılık, ölmezlik, devamlılık ...


Beka,
Arapça bir kelime, بقا
Kalıcılık,
Devamlılık, 
Ölmezlik,

Bir devletin toprak bütünlüğünü, ahdi hukukunu ve anayasal düzenini iç ve dış tehditlere karşı koruması suretiyle hayatiyetini devam ettirmesi.
Eski dilde, Kalıcılık, Ölmezlik.

Evvelki hal üzere kalma. 
Daim ve sabit olma.

Varlığının asla sonu olmayan Allah'ın bir sıfatıdır.
Baki olmak. 
Ebedilik.

Dar -ı beka, Ahiret demektir (دار بقا ).

Yunan mitolojisinde, Sakarya ırmağının kızı olan su perisi ...

Nana,
Sagaratis,
Yunan mitolojisinde, Sakarya ırmağının kızı olan su perisinin adı Nana’dır.
Nana, Sakarya’nın eşsiz güzelliği olan kutsal perilerinden birisi.

Sangrios, Sakarya nehri.
Sakarya nehri, Yunan Mitolojisi'ndeki nehir tanrısı Sangarius'dan adını almaktadır.

Rivayete göre Sakarya nehrinin kızı olan superisi Nana’nın hikayesi şöyledir.
Kız kardeşi Hera ile evli olan, Yıldırımlar Tanrısı, Tanrıların babası, Zeus bir rüya görüyor ve tohumları yeryüzüne saçılıyor bu tohumlardan kendisinde hem dişilik hemde erkeklik vasfı bulunan adını Sivrihisar bölgesindeki Agdos dağından alan eski Anadolu tanrıçası Agdistis’i yaratıyor. Tanrılar bu tuhaf mahluku yakalıyorlar. Erkeklik uzvunu kesiyorlar. Kesilen uzvun yerinden bir badem ağacı çıkıyor.

Yunanca Sangrios denen Sakarya nehrinin kızı, Nana, bu ağaçtan bir badem koparıyor. Göğsüne koyuyor ve gebe kalıyor. Çocuğu Temmuz ayında doğuruyor ve adını Attis koyuyor. Temmuz ayı anlamına gelen Attis yakışıklı bir delikanlıdır. Friklerin Ana Tanrıçası, hayat ve bereketin tanrıçası Kibele’nin kocasıdır. Bu arada erkekliğini kaybettiği için yalnız kadınlık uzvu olan Agdistis, bu yakışıklıya aşık oluyor.

Sakarya Nehri,
Sakarya nehri yüzyıllar boyu kutsal sayılmıştır. Türkiye'nin üçüncü en uzun nehri olup 824 km uzunluğundadır. Kızılırmak ve Fırat nehirlerinden sonra gelir. Sakarya nehrinin genişliği 60–150 m arasında değişir.

Türkiye'nin en büyük hidroelektrik santrallerinden biri olan Sarıyar Barajı ve Gökçekaya Hidroelektrik Santralı (HES) ile Yenice Barajı bu nehir üzerinde kurulmuştur.

Sakarya nehrini oluşturan çay ve dereler;

Ankara çayı, Çark Suyu, Darıçay Deresi, Kirmir Çayı, Koca Çay, Mudurnu çayı ve  Porsuk çayıdır.

"Timsah Avcısı" olarak adlandırılan Avustralyalı bir zooker, korumacı ve televizyon kişisi ...

Stephen Robert Irwin,
D. 22 Şubat 1962 Essendon, Victoria 
Ö. 4 Eylül 2006 Port Douglas,
Timsah Avcısı,
Avustralyalı bir zooker, korumacı ve televizyon kişisi.
Avustralyalı belgesel filmci. 
Avustralya televizyonundaki Timsah Avcısı (Crocodile Hunter) programıyla tanınmıştır. 1996–2007 yılları arasında, uluslararası yayın yapan bir yaban hayatı belgeselini, (Crocodile Hunter), karısı Terri ile beraber yayınladı ve dünyaca ün kazandı. 

Irwin daha çocuk yaşta timsah ve diğer sürüngenlerin taşınmasında ve hayvanat bahçesinde bakımına yardım etmeye başlar. Dokuz yaşında ilk timsahını yakalar. Timsah ve yılan gibi sürüngenlerin yakalanmasında ve taşınmasında uzmanlaşmıştır.

Queensland eyaletinin Büyük Mercan Kayalıkları'nda Deadliest başlıklı bir sualtı belgesel filmi çekerken, daldığı sırada deniz tabanındak bir Vatoz'un (stingray) kuyruğundaki zehirli iğnenin gögsüne saplanması sonucu, 4 Eylül 2006 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Orta Anadolu'ya özgü iri bir çoban köpeği cinsi ...

Malaklı,

Orta Anadolu'ya özgü iri bir çoban köpeği cinsi.

Malaklı;
İri cüssesi kocaman kafasıyla bu köpeği görüpte korkmayacak adam yoktur. Mastiff şeklindeki ağzı ve vücut yapısı vardır. Malaklı ırkı aslında haddinden fazla iridir. Kangaldaki o çabukluk ve serilik malaklı ırkında bulunmaz. Çenesi bir hayli kuvvetlidir. Malaklı ırkının yetiştirildiği yer Aksaray'dır.


Türk Çoban Köpekleri;
  1. Kangal; Köpekler arasında en korumacı en sadık olanıdır. Köpek Dövüşlerinde de kullanılan kangallar bilinçli üreticiler tarafından sadece sürü gütmek ve üretim amacıyla kullanılmaktadır. 
    Kangalların iki çeşidi vardır. Ak baş ve kara baş. 
  2. Malaklı, Orta Anadolu Çoban Köpeği;
  3. Akbaş; En az kangal kadar ünlü olan akbaşlar sürü gütme işindede kangallar kadar iyidir. Oldukça iri ve kulakları kesildiğinde çok sert bir görüntü oluşturur. Merkezi Eskişehirdir.
  4. Yörük Çoban Köpeği; Merkezi Denizli olan bu köpekler ırk olarak çok serttirler. O yüzden köylerde bekçilik için yaygınca kullanılırlar.
  5. Gureghler, Boz Çoban Köpeği; Gerek yapı olarak gerek karakter olarak kangala da çok benzer. Merkezleri Konya Karapınar olan Bozlar ağız tipi,renk ve kafa yapısı olarak kangaldan ayrılırlar.
  6. Karadeniz Dağ Köpeği; Karadeniz Çoban Köpeği sürü görevinde çok iyidir. Tüylü bir yapısı vardır. Karakteri kangal özelliklerini barındırır. Artvin, Rize, Ordu merkezlidir.
  7. Kars Çoban Köpeği; Daha çok karadeniz dağ köpeğine benzer. Sürü görevinde başarılıdır. Kars merkezli köpeklerdir.

Türkiye'deki diğer köpek ırkları ve özellikleri;
Kopoy, 
Bu ırk, barak ve köse barakla birlikte, avcılıkta kullanılıyor.

Trabzon Zerdavası,
Karadeniz Bölgesi'nde Giresun ve Trabzon civarında yetiştirilir. Avının peşini asla bırakmayan çok sert ve inatçı özelliklere sahip bir köpek.

Barak,
Tüylü av köpeklerine verilen ad.

Tonya Finosu (Kobi),
Köpek sınıfları içinde yer alan Spitz tipindeki köpeklere benzer morfolojik yapıya sahiptir.
Yöresel bir tiptir. Bazı bölgelerde Kobi olarak da adlandırılır. Sahibinin canlı ya da cansız varlıklarını bekleme görevi yapmaktadır. Sadece beyaz post rengi görülmektedir. Oyuncu, enerjik ve özellikle çocuklara karşı dost canlısı bir köpektir.

Çatal Burun,
Yurtışında Turkish Pointer olarak tanınır. İstanbul üniversitesi Veteriner Fakültesi ve Tarsus Belediyesi ile koordineli çalışmalar neticesinde Türkiye'deki orijinale en yakın örnekleri tespit edilip toplanarak bir damızlık kolonisi oluşturulmuştur. Çatalburunlar oldukça sevecen, sahiplerinin sözünden çıkmayan itaatkar köpeklerdir. 

Türk Tazısı,
Türkiye'deki köpek ırkları içinde en az nüfusa bu ırk sahiptir. Bu ırkın atalarının Kırgız tazısı olduğu sanılmaktadır. Orta Asya'dan Anadolu'ya yapılan göçler esansında getirildiklerine inanılmaktadır. İran Saluki Tazısı'na benzerler. Ama ondan daha iridir. Nadir rastlanan bir türdür. Koku alma ve görme duyuları son derece iyi gelişmiştir. Türk Tazısı, bıldırcın, keklik, tavşan ve tilki avının yapıldığı, Orta ve Güney Anadolu'nun sulak yörelerinde bulunur.

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ