Avrupa Ekonomik Topluluğu üyesi ilk başta beş ülke arasında, sınır kapılarındaki polis ve gümrük kontrollerini bütünüyle ortadan kaldırmayı amaçlayan antlaşma ...

Schengen,
Schengen Antlaşması,
Avrupa Ekonomik Topluluğu üyesi ilk başta beş ülke arasında imzalanmış. Daha sonra üye ülke sayısı 26'ya çıkmıştır. Sınır kapılarındaki polis ve gümrük kontrollerini bütünüyle ortadan kaldırmayı amaçlayan bir antlaşmadır. (Şengen)

Avrupa Ekonomik Topluluğu üyesi beş ülke arasında, sınır kapılarındaki polis ve gümrük kontrollerini bütünüyle ortadan kaldırmayı amaçlayan antlaşmadır.

Yaklaşık olarak 4.312.099 km2' lik alanı kaplayan Schengen anlaşması ile oluşturulan Schengen bölgesi, 01.04.2019 itibariyle 26 Avrupa ülkesi için geçerlidir.

Schengen ülkeleri: 
Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, 

Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İzlanda, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, Litvanya, Lihtenştayn, Letonya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.

14 Haziran 1985 tarihinde beş Avrupa ülkesi arasında imzalanmıştır. Batı Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg'dan oluşan üç Benelüks (Benelux) ülkesidir.  Benelüks, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg'un coğrafî olarak birlikteliğini anlatan, politik ve resmi bir iş birliği temeline oturan birliktir.

19 Haziran 1990 yılında imzalanan Schengen Anlaşmasını Uygulama Konvensiyonu ise anlaşmayı uygulamaya koymuştur. Anlaşmalar, Fransa, Almanya ve Lüksemburg sınırlarının kesiştiği yer olan Lüksemburg'un Schengen adlı kasabasında imzalanmıştır.

İkinci Schengen anlaşması Moselle Nehrinin ortasında Prenses Marie-Astrid isimli bir teknede imzalanmıştır. Anlaşma, ancak 26 Mart 1995 tarihinde devreye girmiş ve bu sürede Portekiz ve İspanya da anlaşmaya ortak olmuşlardır.

2008 yılında Monako, Norveç, İzlanda ve İsviçre bu anlaşmaya dahil olmuştur. Uzun mücadelelerden sonra Liechtenstein, 2011 yılı sonu itibarıyla Schengen bölgesine katılmıştır.

Schengen bölgesine ve anlaşmasına dahil olması planlanmış Ülkeler;
Bulgaristan
Romanya
Kıbrıs Cumhuriyeti
Hırvatistan

Uşak’ın Banaz ilçesinde bir yayla ...

Üzeyir,
Üzeyir Yaylası,
Ahır Dağı,
Ahır Dağı yaylası.
Üzeyir yaylası, Uşak'ın Banaz ilçesi, Kızılhisar Köyünde, Bulgaz Dağındadır.
Corum Yaylası,
Tepedelen yaylası,


Ahır Dağı yaylası, Banaz ilçesinin Yenice, Balcıdamı, Düzkışla, Yazıtepededir. Ahır dağı yaylasının zirvesinde toklu zirvesi bulunur. Dağ tamamen yeşil çam ormanları ile kaplıdır. İçerisinde şifalı sular bulundurur. Buradaki yaylanın içinde böbrek taşlarını düşüren şır şır diye adlandırılan bir çeşme ve en önemlisi bütün dertleri deva olan sülük gölü vardır. 

Banaz ilçesinde en yüksek tepesi 2312 m. olan Murat Dağı vardır. Murat Dağı’nın eteklerinde Banaz’a 23 km uzaklıkta, özellikle çam ağaçlarıyla kaplı yemyeşil serin bir yayla olan Tepedelen yaylası bulunur.

Uzunlamasına, uzunluğuna ...

Tulani,
Tulani, Tûlânî,
Arapça,  طولانى
Uzunluğuna.
Eski dilde, Tulani,  Uzunlamasına.

Arzani (enine kesit), Makta-ı tülani (boyuna kesit).
Arzani, Enine, Enlemesine, Genişliğine.
Osmanlı Döneminde Arapça enine, genişliğine anlamında, genişliğine olarak arzani denir.
Eski dilde, Arzani, Enine olan.

Enine, genişliğine olarak ...

Arzani,
Arzani (enine kesit), Makta-ı tülani (boyuna kesit).
Enine kesit, makta ı tülani (boyuna kesit) gibi biçimlerde kullanılır.
Osmanlı Dönemi, Enine, genişliğine olarak. 
Genişliğine olarak. 
Arapça genişliğine.

Tulani, Eskiden, Uzunlamasına.
Arapça, ‬uzunluğuna, 
Tulani, طولانی 

İnşaat işlerinde kullanılan metretul buradan yerleşmiştir.
Osmanlıca Arzani, Arzanî, Enine, genişliğine olarak.

Adana'nın bir ilçesi ...

Ceyhan,
Adana'nın bir ilçesi,
Adana'nın İlçeleri:
Aladağ
Ceyhan.
Çukurova.
Feke.
İmamoğlu.
Karaisalı
Karataş
Kozan.Ceyhan;
Diğer aldığı isimler; 
Yarsuat, 
Hamidiye, 
Urfiye,

Adana ilinin ilçesidir. 

Akdeniz Bölgesi'ndedir. 
Adana'ya 47 km uzaklıktadır. 
Güneyinde Yumurtalık, Kuzeyinde Kozan, ilçeleri komşudur. İmamoğlu, Yüreğir ve Kadirli ilçeleri ile çevrilidir. Osmaniye ili ve Hatay'ın Erzin kazası ile komşudur.

Türkiye'yi Ortadoğu'ya bağlayan demiryolu hattı Haydarpaşa-Bağdat Demiryolu Ceyhan'dan geçer. Adana Havaalanı 50 km. uzaklıktadır. Yumurtalık ve İskenderun limanları deniz ulaşımı için yakındır. 

Yüzölçümü 1.424 km² olup, 509 km uzunluğundaki Ceyhan Nehri ilçenin kenarından geçer. Mercin Suyu, Karaçay, Handeresi, Çeperce Deresi ilçenin diğer akarsularıdır.

Tarihi ve ören yerleri;
Kurtkulağı Kervansarayı
Haydar Ağa Cami (Kurtkulağı)
Yılankale
Ulu Cami
Sirkeli Höyüğü
Muradiye Cami
Durhasandede Türbesi
Dumlu Kalesi.

Konya'nın Bozkır ilçesinde antik bir kent ...

İsaura,
Zengibar Kalesi,
İsaura bugün Zengibar Kalesi olarak biliniyor.
Konya'nın Bozkır ilçesinde antik bir kent.
Konya- Bozkır Kara yolunun üzerinde Bozkır ilçesine 16 km uzaklıktadır. Bozkır-Konya kara yolunun 10. km. sindeki Yazdamı- Hisarlık-Işıklar yol ayrımından sapılır. Buradan Işıklar yolu takip edilerek, Zengibar’a ulaşılabilir.


İsaura, 1860 m. yükseklikte hakim bir tepe üzerine kurulmuş bir antik şehirdir. Sarp uçurumlarla çevrilmiş olan bu tepe, Konya ve Toroslar’ı kontrol altında tutan bir yerdir. Buraya kurulan kale, Seydişehir, Karaman, Hadim yörelerini denetim altında tutar.

Torosların bol su kaynaklarının bulunduğu bir yörededir. Bu tepeden Seydişehir ve Suğla Gölü görülebiliyor. İsaura antik kentindeki yapılar, Roma ve Bizans dönemlerini yansıtır. Roma İmparatorları Tiberius, Neron, Hadranius ve Avreilus 'un adlarının geçtiği yapılan kazılarla belgelenmiştir. Antik kenti çevreleyen kale ve surlar bugün yıkılmış durumdadır.

Kalıcılık, ölmezlik, devamlılık ...


Beka,
Arapça bir kelime, بقا
Kalıcılık,
Devamlılık, 
Ölmezlik,

Bir devletin toprak bütünlüğünü, ahdi hukukunu ve anayasal düzenini iç ve dış tehditlere karşı koruması suretiyle hayatiyetini devam ettirmesi.
Eski dilde, Kalıcılık, Ölmezlik.

Evvelki hal üzere kalma. 
Daim ve sabit olma.

Varlığının asla sonu olmayan Allah'ın bir sıfatıdır.
Baki olmak. 
Ebedilik.

Dar -ı beka, Ahiret demektir (دار بقا ).

Yunan mitolojisinde, Sakarya ırmağının kızı olan su perisi ...

Nana,
Sagaratis,
Yunan mitolojisinde, Sakarya ırmağının kızı olan su perisinin adı Nana’dır.
Nana, Sakarya’nın eşsiz güzelliği olan kutsal perilerinden birisi.

Sangrios, Sakarya nehri.
Sakarya nehri, Yunan Mitolojisi'ndeki nehir tanrısı Sangarius'dan adını almaktadır.

Rivayete göre Sakarya nehrinin kızı olan superisi Nana’nın hikayesi şöyledir.
Kız kardeşi Hera ile evli olan, Yıldırımlar Tanrısı, Tanrıların babası, Zeus bir rüya görüyor ve tohumları yeryüzüne saçılıyor bu tohumlardan kendisinde hem dişilik hemde erkeklik vasfı bulunan adını Sivrihisar bölgesindeki Agdos dağından alan eski Anadolu tanrıçası Agdistis’i yaratıyor. Tanrılar bu tuhaf mahluku yakalıyorlar. Erkeklik uzvunu kesiyorlar. Kesilen uzvun yerinden bir badem ağacı çıkıyor.

Yunanca Sangrios denen Sakarya nehrinin kızı, Nana, bu ağaçtan bir badem koparıyor. Göğsüne koyuyor ve gebe kalıyor. Çocuğu Temmuz ayında doğuruyor ve adını Attis koyuyor. Temmuz ayı anlamına gelen Attis yakışıklı bir delikanlıdır. Friklerin Ana Tanrıçası, hayat ve bereketin tanrıçası Kibele’nin kocasıdır. Bu arada erkekliğini kaybettiği için yalnız kadınlık uzvu olan Agdistis, bu yakışıklıya aşık oluyor.

Sakarya Nehri,
Sakarya nehri yüzyıllar boyu kutsal sayılmıştır. Türkiye'nin üçüncü en uzun nehri olup 824 km uzunluğundadır. Kızılırmak ve Fırat nehirlerinden sonra gelir. Sakarya nehrinin genişliği 60–150 m arasında değişir.

Türkiye'nin en büyük hidroelektrik santrallerinden biri olan Sarıyar Barajı ve Gökçekaya Hidroelektrik Santralı (HES) ile Yenice Barajı bu nehir üzerinde kurulmuştur.

Sakarya nehrini oluşturan çay ve dereler;

Ankara çayı, Çark Suyu, Darıçay Deresi, Kirmir Çayı, Koca Çay, Mudurnu çayı ve  Porsuk çayıdır.

"Timsah Avcısı" olarak adlandırılan Avustralyalı bir zooker, korumacı ve televizyon kişisi ...

Stephen Robert Irwin,
D. 22 Şubat 1962 Essendon, Victoria 
Ö. 4 Eylül 2006 Port Douglas,
Timsah Avcısı,
Avustralyalı bir zooker, korumacı ve televizyon kişisi.
Avustralyalı belgesel filmci. 
Avustralya televizyonundaki Timsah Avcısı (Crocodile Hunter) programıyla tanınmıştır. 1996–2007 yılları arasında, uluslararası yayın yapan bir yaban hayatı belgeselini, (Crocodile Hunter), karısı Terri ile beraber yayınladı ve dünyaca ün kazandı. 

Irwin daha çocuk yaşta timsah ve diğer sürüngenlerin taşınmasında ve hayvanat bahçesinde bakımına yardım etmeye başlar. Dokuz yaşında ilk timsahını yakalar. Timsah ve yılan gibi sürüngenlerin yakalanmasında ve taşınmasında uzmanlaşmıştır.

Queensland eyaletinin Büyük Mercan Kayalıkları'nda Deadliest başlıklı bir sualtı belgesel filmi çekerken, daldığı sırada deniz tabanındak bir Vatoz'un (stingray) kuyruğundaki zehirli iğnenin gögsüne saplanması sonucu, 4 Eylül 2006 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Orta Anadolu'ya özgü iri bir çoban köpeği cinsi ...

Malaklı,

Orta Anadolu'ya özgü iri bir çoban köpeği cinsi.

Malaklı;
İri cüssesi kocaman kafasıyla bu köpeği görüpte korkmayacak adam yoktur. Mastiff şeklindeki ağzı ve vücut yapısı vardır. Malaklı ırkı aslında haddinden fazla iridir. Kangaldaki o çabukluk ve serilik malaklı ırkında bulunmaz. Çenesi bir hayli kuvvetlidir. Malaklı ırkının yetiştirildiği yer Aksaray'dır.


Türk Çoban Köpekleri;
  1. Kangal; Köpekler arasında en korumacı en sadık olanıdır. Köpek Dövüşlerinde de kullanılan kangallar bilinçli üreticiler tarafından sadece sürü gütmek ve üretim amacıyla kullanılmaktadır. 
    Kangalların iki çeşidi vardır. Ak baş ve kara baş. 
  2. Malaklı, Orta Anadolu Çoban Köpeği;
  3. Akbaş; En az kangal kadar ünlü olan akbaşlar sürü gütme işindede kangallar kadar iyidir. Oldukça iri ve kulakları kesildiğinde çok sert bir görüntü oluşturur. Merkezi Eskişehirdir.
  4. Yörük Çoban Köpeği; Merkezi Denizli olan bu köpekler ırk olarak çok serttirler. O yüzden köylerde bekçilik için yaygınca kullanılırlar.
  5. Gureghler, Boz Çoban Köpeği; Gerek yapı olarak gerek karakter olarak kangala da çok benzer. Merkezleri Konya Karapınar olan Bozlar ağız tipi,renk ve kafa yapısı olarak kangaldan ayrılırlar.
  6. Karadeniz Dağ Köpeği; Karadeniz Çoban Köpeği sürü görevinde çok iyidir. Tüylü bir yapısı vardır. Karakteri kangal özelliklerini barındırır. Artvin, Rize, Ordu merkezlidir.
  7. Kars Çoban Köpeği; Daha çok karadeniz dağ köpeğine benzer. Sürü görevinde başarılıdır. Kars merkezli köpeklerdir.

Türkiye'deki diğer köpek ırkları ve özellikleri;
Kopoy, 
Bu ırk, barak ve köse barakla birlikte, avcılıkta kullanılıyor.

Trabzon Zerdavası,
Karadeniz Bölgesi'nde Giresun ve Trabzon civarında yetiştirilir. Avının peşini asla bırakmayan çok sert ve inatçı özelliklere sahip bir köpek.

Barak,
Tüylü av köpeklerine verilen ad.

Tonya Finosu (Kobi),
Köpek sınıfları içinde yer alan Spitz tipindeki köpeklere benzer morfolojik yapıya sahiptir.
Yöresel bir tiptir. Bazı bölgelerde Kobi olarak da adlandırılır. Sahibinin canlı ya da cansız varlıklarını bekleme görevi yapmaktadır. Sadece beyaz post rengi görülmektedir. Oyuncu, enerjik ve özellikle çocuklara karşı dost canlısı bir köpektir.

Çatal Burun,
Yurtışında Turkish Pointer olarak tanınır. İstanbul üniversitesi Veteriner Fakültesi ve Tarsus Belediyesi ile koordineli çalışmalar neticesinde Türkiye'deki orijinale en yakın örnekleri tespit edilip toplanarak bir damızlık kolonisi oluşturulmuştur. Çatalburunlar oldukça sevecen, sahiplerinin sözünden çıkmayan itaatkar köpeklerdir. 

Türk Tazısı,
Türkiye'deki köpek ırkları içinde en az nüfusa bu ırk sahiptir. Bu ırkın atalarının Kırgız tazısı olduğu sanılmaktadır. Orta Asya'dan Anadolu'ya yapılan göçler esansında getirildiklerine inanılmaktadır. İran Saluki Tazısı'na benzerler. Ama ondan daha iridir. Nadir rastlanan bir türdür. Koku alma ve görme duyuları son derece iyi gelişmiştir. Türk Tazısı, bıldırcın, keklik, tavşan ve tilki avının yapıldığı, Orta ve Güney Anadolu'nun sulak yörelerinde bulunur.

İran'ın Horasan'daki cüceler köyü ...


Makhunik,
İran'da 1500 yıl önce kuruldu.
Cüceler köyü, İran'ın Güney Khorasan (Horasan) Eyaletinde Afganistan sınırından 75 km uzaklıkta kurulmuştur. Horasan Eyaletin Sarbisheh İlçesi'nin Merkezinde Doreh Kırsal Bölgesi'nde bir köydür.

2019 tarihinde köyde 700 kişi yaşamaktadır. Gaz lambası kullanılmaktadır. Evlerinde televizyon yok. Köy dağlarla kaplı bir bölgededir.

Makhunik Cüceler köyündeki evlerin boyutu "Yüzüklerin Efendisi" film serisindeki Hobbit Köyü’nü andırıyor. Makhunik'te 1500 yıl önce kurulduğu belirtilen köy, yaşayanların boylarının bir metreyi aşmaması nedeniyle ünlenmiş olup, cüceler köyü anılmaktadır.


Fotoğraflar Mina Amin tarafından sosyal medyadaki paylaşımından alınmıştır.Soğan tohumu ...

İlasan,
Soğan tohumu.

Soğan,
Allium cepa,
Fr. Bulbe 
İng. onion 
Soğun, (Eski Türkçe),
Osm. Basala, Basaliye.
Zambakgiller (Liliaceae) familyasındandır.


Zambakgillerden, yemeklere tat vermek için yumrusu ve yeşil yaprakları kullanılan güzel kokulu bir bitkidir. Yemeklere tat vermek için yumrusu ve yeşil yaprakları kullanılan güzel kokulu bir bitkidir. Soğan, yaprakları taze, gövdesi taze ya da kuru olarak yenen bir kültür bitkisidir. Soğan pişirilerek veya çiğ yenilebiliyor. Soğan gövdesinin en iç kısmında, ortasında yer alan ve en lezzetli yeri olarak kabul edilen kısma soğanın cücüğü denir. 

Taze soğanın yaprakları yuvarlak ve içi boştur. Çiçekleri yaprak ucunda şemsiye şeklinde ve zarsı bir yapı ile çevrilidir. Soğan çiçekleri erselik yapıdadır. Sinekler ve yaban arıları yalancı döllenmeye neden olurlar.  Soğan bitkisi iki yıllıktır. İkinci yıl küçük siyah tohum verir.  Ilıman iklimlerde soğanlar sonbaharda dikilir. Soğuk bölgelerde ilkbaharın başında ekilir. Soğan çiçek açtıktan sonra meyve olgunlaşır ve çatlar. Siyah renkli tohumlar görülür. Çiçek demetleri bitki üzerindeki gövdenin bir kısmı ile beraber kesilerek tohumlar toplanır. Gölge ve havadar bir yerde, tohumlar  serilerek kurutulup harmanlanarak saklanır.


Soğan ve soğan tohumu çeşitleri;
Ada soğanı, Aksoğan, Arpacık soğanı (fisil), Çiçek soğanı, Göksoğan, Beyaz (Gümüş) Soğan, Sarı soğan, Köpek soğanı, Kuru soğan, Taze soğan, Yeşilsoğan, Kırmızı ya da Mor soğan (Balık ve Piyazlarda kullanılır), Erenk, Yaprak, Banko, Keş,  Valenciana (Valanciana), Fito delfos, Swale, Bereket, Songur, Yazlık, Kışlık, Tatlı (şeker) soğan .


Zambakgiller (Liliaceae) familyasından, çiğdem, lale, zambak, sarımsak vb. bitkilerin toprak altındaki yumru köklerine de soğan denir.

Kristof Kolomb' un Amerika seferi sırasında yönettiği üç gemiden biri ..

Nina,
Pinta,
Santa Maria,

Kristof Kolomb
Asıl adı Cristovao Kolombo,
Cenovalı kaşif, gezgin ve sömürgeci.
D: 1451, Genoa, Italy 
Ö: 1506, Valladolid, Spain 

Portekizce, Cristóvão Colombo, 
İtalyanca, Cristoforo Colombo, 
İspanyolca, Cristóbal Colón, 
Latince, Christopher Columbus

1492 tarihinde Atlantik Okyanusunu İspanyol bayrağı çekili gemileriyle aşarak Kuzey Amerika Kıtasına ayak basan ilk kaşif.

Kristof Kolomb, 1451 yılında Genova’da dünyaya geldi. Babası Domenico Colombo, annesi Susanna Fontanarossa’dır. 1492 yılında Amerika’yı keşfedeceği yolculuğa çıktı. 1503 yılında Küba’yı keşfetti. 1506 yılında İspanya'nın Valladolid kentinde hayatını kaybetti. 1509 yılında mezarı Sevilla’ya aktarıldı. 

1479 yılında Madeiralı zengin Filipa Moniz Perestrelo ile evlenmiş ve bu evlilikten Diego Columbus, Ferdinand Columbus adında iki çocuğu olmuş.

Kristof Kolomb yolculuk için seyahatini finanse edecek birçok hükümdardan yardım istemiş. Hatta Osmanlı Sultanı II. Bayezid'dan da istemiş. İspanya bu talebi karşılamış.

1476 yılında İngiltere'ye giden bir gemide tayfa olarak çalışmış. Sonra Portekiz, Lizbon’da okuma-yazma ve gemicilik sanatını öğrendi. 1477 yılında İrlanda ve İzlanda’ya yolculuk yaptı. 1478 yılında Atlas okyanusunda bulunan Madeira Adaları’na gitti.


İspanya Kralı Ferdinand ve Kraliçe İsabella'nın desteğini aldı.  Palos Burnu’ndan 3 gemi ile 1492 yılında yola çıktı. Atlas Okyanusu’nu aşarak Bahama Adaları’na 33 günlük bir yolculukla ulaştı. İlk adaya kral adına San Salvador adını verdi. Buradan güneybatıya yönelerek Küba’nın kuzeydoğu ve sonra Hispaniola’nın (Tahiti) kuzey kıyılarına vardı. 

İspanya Kralı Ferdinand ile İsabella tarafından amiral yapıldı ve keşfettiği bölgenin genel valiliğine atandı. 

İkinci gezisine, 1493 yılında Cadiz’den yola çıkarak Batı Hint Adaları’na (Antiller) gitti. 1496 yılında İspanya’ya geri döndü. 1498 yılında üçüncü yolculuğa çıktı. Güneyden yol alarak Trinidad Adası, Paria Körfezi (Venezuela), Paria Yarımadası, İnci Kıyısı ve Margarita Adası’nı keşfetti. 

1502 yılında 4 gemiyle yola çıktı. 21 günde Martinique Adası’na ulaştı. Büyük bir fırtınaya yakalanarak, o zamanlar henüz bilinmeyen Batı Karayip Denizi’den Honduras’ı geçerek Nikaragua ve Kostarika kıyılarına vardı. Panama Kanalı’na yöneldiğinde, Kızılderililerle çatıştı ve iki gemisini yitirdi. Burada takas yoluyla yerlilerden oldukça altın elde etti. 

1503 yılında yeniden Küba’ya geçti. Kolomb, Santa Gloria adını verdiği şimdiki St. Ann’s Koyu’na (Jamaika) gitti ve orada kaldı. 1504 yılında İspanya’ya döndü. Bu dördüncü ve son gezisi, altın yükü ve getirdiği bilgiler yönünden oldukça başarılı oldu. 

Güney Amerika’ya Amerigo Vespucci adında bir İtalyan 1497 yılında ulaştı. Norveçli Leif Eriksson Kuzey Amerika kıyılarını dolaştı. Ancak tarihte Amerika’nın keşfedilmesinin onuru Kolomb’a aittir. Ama Kolomb yepyeni bir kıta keşfetmiş olduğunun farkında değildi.


Bugün Amerika’da ekim ayının ikinci Pazartesi günü, 1492 yılında Amerika’yı keşfeden Kristof Kolomb’u anmak amacıyla Columbus Günü olarak kutlanır.

Tabut ...

Sal,
Tabut,
Sandık,
Arapça, تابوت
İng. Coffin, bier.
Frn. Cercueil,
Alm. Sarg.
Ölünün içine konulduğu sandık biçiminde araç, sal, ölü salı.
Arapça, Meyyit, ölü, میت
Ölünün taşınmasına veya kabire konulmasına yarayan alet, sandık. 
Tabutlar, sandıklar, Tevabit.  
Sandık.  
Ölü nakline mahsus sandık. 
Dönüp dolaşıp gelinecek merci-i küll. 

Mezarların açılması, ölülerin çıkarılması, ölülerin tahniti, tabutlanması ve nakli fert, toplum ve çevre sağlığı açısından önem arz etmektedir. Bununla ilgili olarak 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununa uygun olarak ve yayınlanmış genelgelere uygun olarak yapılmalıdır.  Sağlık Bakanlığı tarafınca  yayınlanmış, 19 Ocak 2010 tarih ve  27467 sayılı Resmi Gazete, Yönetmeliğine göre yapılması gerekir.

Tabut, cenazenin taşınmasını kolaylaştıran bir malzeme, bir sandık şeklinde olup, uzunluğu ve genişliği bir insanın sığabileceği büyüklüktedir. Baş taraftan ayağa doğru daralmaktadır. Tabutlar çeşitli şekillerde yapılmaktadır. Yoklukta tabut veya sal ile ölü nakli yapılamadığı durumlarda, ağaçtan yapılmış merdiven üzerine konularak veya uzun bir ağaca ölüyü bağlayarak iki kişinin omuzlarında ölü nakli yapılmaktadır. (Etiyopya)

İslam dinine göre çivisiz, geçmeli tahtadan yapılmış, sade, çok süslü olmayan tabutla ölünün gömülmesi olmaktadır. Özellikle kadınların, tabutla gömülmesi tercih edilmesi iyidir. Konu esasen mezar toprağı ile ilgili olup çürük, kokuşmuş ve nemli topraklara tabutla gömülme işlemi uygundur. Mezar toprağı kuru ve sağlam ise gömme işi tabutsuz yapılabilir. Örf ve  adetlere göre tabutla gömülünce, tabut içine biraz toprak konur. 

Cenazenin durumu da tabutun özelliğini belirler. Kolera, veba, çiçek, şarbon, cüzzam, ruam ve tifus gibi hastalıklardan vefat edenlerin nakli esnasında tabutunun içi çinko ile kaplanır. Bazen cenazenin bedeni taşınmaya uygun olmayabilir. Bu duruma uygun tabut hazırlanarak tabutla gömülür. Nihayetinde her canlı ölümü tadacaktır. Tabut ya da nakil biçimi o kadar önemli değil. 

Hz. Musa'ya inen evamir-i aşerenin konulduğu sandık.

Yumurta sandığına da tabut denir.

Su kovasına da tabut denir.

Farsça tabut anlamında kullanılan sal kelimesi, سال , yıl demektir.

Nibiru, Dünyaya çarparak kıyamet gününe neden olacağına inanılan gökcismi ...

Nibiru,
Neberu, 
Nebiru,
Gökcismi ,
Gezegen X,
Dünyaya çarparak kıyamet gününe neden olacağına inanılan gökcismi.
Nibiru, Babil astronomisi ve Akad dilinde geçiş noktası, geçiş anlamında bir terimdir. 

Ayrıca ekinoks ve onunla ilişkili astronomik nesneler anlamına da gelir. Nibiru, Sümer tanrılarından, Marduk ile özdeşleşmiş. Marduk'un gökteki yıldızı denir. Cennetin ve yerin geçitleri Nibiru tarafından sağlandığına inanılıyor.

Babilde bilinen büyük tanrılar;
Adad,
Dumuzid,
Enkimdu, Ereshkigal,
Geshtinanna,
Kingu,
Lahar
Marduk,
Nergal,
Ninurta,
Nibiru,
Tiamet,

Sümerler zamanında yazı, hukuk, adalet, sanat, tarım ve gök bilimi, mezopotamyada yayılmıştır. Bu bilgiler sümerlerin inanç önderleri olan Annunaki'lerin tarafından tüm dünyaya yayılmış. Sümerler tanrılarına gökten gelenler diye adlandırırlarmış. 

Yazar, Zecharia Sitcin tarafından yapılan araştırmalarda, dünyadan 4 kat daha büyük olduğu ve güneş çevresindeki turunun 3600 yıllık periyoda sahip, eliptik bir yörüngesinin olduğu bu araştırmalarda ortaya atılmıştır. Mısır ve Mezopotamya'daki araştırmaları esnasında eski uygarlıkların da bu gezegenden haberdar olduğunu ileri sürmüştür. Sümer kültürünün oluşumunu, Nibiru adındaki Neptün dışında bir gezegenden dünya dışı, Anunnaki ırkı olduğunu söylüyor. Sümerler tarafından, geçiş gezegeni ismi verilen Nibiru, Babil astronomları tarafından ise Marduk, günümüzde ise Gezegen X olarak adlandırılıyor.

Nibiru Gezegeni Kehaneti

Bir viski çeşidi ...

Lagavulin,
Lagavuin,
Dünaynın en iyi 10 viskisi; 
The Macallan
Lagavulin
Glenmorangie
Ardbeg
Laphroig
Balvenie
Chivas Regal
Highland Park
Dewar's
Talisker, 


Viski çeşitleri;
Temel olarak 7 farklı viski kategorisinden bahsedebiliriz.
Single Malt (Tek Malt) Viski,
Malt viski tek bir damıtım evinde üretilmelidir. Yapımında maltlanmış arpa ve su kullanılmalıdır. Maltlama tahıl tohumlarının çimlendirilip sonra bitki oluşamadan kurutulması işlemidir. Bakır imbiklerde (Pot still) bir defada alınan miktarlarda damıtım tekniği ile damıtılır. 
Malt viskiye buz konmaz. Malt viski daha çok İskoçya ve İrlanda'da üretilir. 

Grain (Tahıl) Viski ,
Coffey ismi verilen dev, endüstriyel imbiklerde sürekli damıtım tekniği ile üretilen hafif bir viskidir. Üretiminde arpa kullanılır. Ancak buğday, çavdar, mısır ve yulaf gibi tahıllar da kullanılır. 

Blended Viski (Harman)
Malt ve tahıl viskilerinin karışımı olarak, dünyada ençok üretilen viski kategorisidir. Genellikle %40 malt, %60 tahıl viskisinden yapılıyor. Johnnie Walker, J&B ve Chivas Regal gibi markalar en ünlü harman viski üreticileridir.

Blended Malt Viski (Malt Harman)
Harmanda yalnızca malt viskiler kullanılır. Harman viskilerden farklı olarak tahıl viskileri içermezler.
Chivas Regal Ultis ve Johnnie Walker Green Label bu tür viskilerdir.

Bourbon Viski
Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilen alkol oranı en az %40 olan viskilerdir. Üretiminde en az %51 oranında mısır kullanılır. İlave olarak buğday, çavdar veya arpa kullanılıyor. 

Tennessee Viski
Bourbon viskiler gibi üretilir. Ancak Tennessee viskiler damıtılma işleminden sonra bir kez de kömürden süzülür. En ünlü Tennessee viski markaları, Jack Daniel’s, George Dickel'dır.

Rye (Çavdar) Viski 
Çavdar (Rye) viskilerin üretiminde, yarıdan fazla çavdar kullanılır. Çavdar viskilere örnek olarak Bulleit Rye, Crown Royal Northern Harvest Rye, Jim Beam Pre-Prohibition Style Rye ve Woodford Reserve Rye viskilerini verebiliriz.

Viskiye dair bilinmesi gerekenler;
27 Mart Uluslararası Viski Günüdür. J&B adlı viski tam 42 çeşit viskinin harmanlamasıyla üretilir. Viskilerin yapılışı gereği belli bir süre dinlendirilmesi gerekir. İskoçya gibi soğuk iklimlerde bekleme süresi asgari 10-12 sene iken, daha sıcak iklimlerde 6-8 senedir. Viski, İrlanda ve İskoçya lehçelerinde, uisge beatha olarak bilinir ki yaşam suyu anlamına gelir. Viski genelde sek veya buz konularak içilen bir içkidir. Viski kokteyl içkisi değildir. Daha çok viski içmek bir kültürdür. Viski Kültüründe yarım bardak viski içerisine bir veya iki tane buz konur.  

Malt viskilere buz konulması doğru değildir. Viski içerken yanında Bitter Çikolata, Badem, Kuru Et, Füme Balık tüketilir. Viski denilince, hemen akla Puro gelir.  Şişe üzerinde Whisky, yazıyorsa İskoçya, Kanada, Japonya üretimidir. Eğer Whiskey yazıyorsa İrlanda, Amerika üretimidir. Viski  sarhoş olmak için içilmez, Bu yüzden viski her zaman adam gibi içilir. Viskinin rengi kalitesini belirlemez. Viski güneş görmemeli ve serin bir yerde saklanmalıdır.  (buzdolabında değil). Şişe mantarının ıslanmaması gerektiğinden şişe dik tutulur. Viskinin kalitesini dinlendirildikleri fıçılar belirler. İçinde İspanyol şarabı bekletilmiş Sheery adlı fıçılarda dinlendirilen viskiler daha kalitelidir. Viski, fıçı içerisinde yıllandırılırken, her yıl %2 'lik bir kısım buharlaşır. Buharlaşan bu kısma Meleklerin Payı denir. Damıtım evlerinde tat, mayalama, fermentasyon konuları hakkında baş damıtıcı karar verir.

Dünyada en çok tercih edilen en kaliteli viskiler;
The Macallan, Ardbeg, Glenmorangie, Lagavulin, Chivas Regal, Laphroig, Balvenie,  Highland Park, Dewar's, Talisker, Ferintosh viskilerdir.

Hareketleri, konuşmaları, giyimi ve yaşam tarzı erkeksi olan kadınlara verilen ad ...

Maskülen,
Frn. masculin,
İng. Masculine,
Arapça, مذكر
Erkeksi, erkeğe ait.
Maskulen, Erkek cinsiyetten klişeleşmiş niteliklere sahip, erkekçe, erkeksi.

Erkek cinsiyeti ile ilgili, erkekçe.
Erkek cinsiyeti ile ilgili; biyolojik olarak erkek, kadın değil.
Erkeklere ait, genellikle erkekler tarafından kullanılır.
Basmakalıp erkeklerle ilişkili niteliklere sahip olmak.
Virile, agresif, 
Kadınsı değil.

Maskülen, erkeksi, erkeğe benzeyen gibi anlamlara gelir.
Hareketleri, konuşmaları, giyimi ve yaşam tarzı erkeksi olan kadınlara verilen ad.

Maskülen, Fransızca'da masculin diye geçmekte ve anlamı Erkek demektir.

Maskülen kadın toplumda erkeksi davranışları olan, çok feminen hissetmeyen ve davranmayan kadınlar maskülen kadın şeklinde tanımlanabilir.  Aynı zamanda kadınların daha erkeksi kıyafetler giymesi de modada maskülen stil denir. 

Maskülen kadın erkeksi davranır. Hareketleri, konuşmaları, yaşam tarzı ile erkeklerin tarzına, dünyasına girer. Konuşma tarzı daha sert ve erkeksidir.  Erkeksi giyinir, pantolon, gömlek, ceket gibi. Maskülen kadın feminen kadına göre daha güçlüdür ya da daha güçlü görünmeye çalışır. Yin (dişil) ve yang (erkek) tir.

Bazı Lezbiyen ilişkilerde bir taraf feminen ise diğer taraf maskülendir ve ilişki sanki kadın erkek ilişkisi görünümünde devam ettirilir. 

Fransa’da maskülen moda olarak ortaya çıkmıştır. Ülkemizde de bayağı sevilen bu moda kadın kıyafetlerinin erkeksi çizgilerle tasarlanmasıyla ortaya çıkmıştır. 

Maskülen kelimesinin zıt anlamlısı, feminendir. Yani kadınsı anlamına gelen bir sözcük. Kadınsı, kadını andıran, kadına benzeyen gibi ifadeleri olan feminen dişil özelliklere sahip olanlardır.

Avustralya ve Tazmanya'da yetişen hayalet mantar ...

Nidiformis,
Omphalotus nidiformis,
Nidis,
Avustralya ve Tazmanya'da yetişen hayalet mantar . Hayalet mantar, 
Latince nidus, yuva kelimesinden türetilmiştir. 
Omphalotus nidiformis veya hayalet mantar, biyolüminesan özellikleri ile en dikkat çeken, solungaçlı mantardır. 


Genelde Tanzanya ve Avusturalya'da yetiştiği biliniyor. Ancak son zamanlarda Hindistanda da görüldüğü (2012-2018) ihbar edildi.

Omphalotus nidiformis veya hayalet mantarlar, fan ya da huni şeklindedir. Gövdeleri, 30 cm genişliğindedir. Turuncu, kahverengi, mor veya mavimsi siyah renktedir. Bu mantar hem saprotrofik hem de parazitiktir.  Gövdeleri genellikle ölü veya ölen ağaçlarda kümeler halinde yetişir. 

Kimyasal enerjinin ışık enerjisine dönüştürüldüğü kimyasal reaksiyonun bir sonucu olarak canlı bir organizma tarafından ışığın üretilmesi ve yayılmasına örnek mantarlardandır.  İlk olarak 1844 yılında bilimsel olarak tanımlanmıştır.

Yaygın yenilebilir istiridye mantarlarına benzer. İstiridye mantarlarının aksine, Nidiformis zehirlidir. Ölümcül değilse bile tüketimi şiddetli kramp ve kusmalara neden olur. Mantarın toksik özellikleri illudin adı verilen bileşiklerden oluşur. 

Biyolüminesans nedir ?


Kimyasal enerjinin ışık enerjisine dönüştürüldüğü kimyasal reaksiyonun bir sonucu olarak canlı bir organizma tarafından ışığın üretilmesi ve yayılması ...

Biyoparlaklık,
Biyolüminesans,
Biyolüminesans, canlı bir organizasyonda ışık üretimi ve yayılışıdır.
Kimyasal reaksiyonun bir sonucu olarak, enerji, ışık enerjisine bir canlı organizma tarafından ışığın üretilmesi ve yayılması.


Bu bir kemilüminesans şeklidir. Biyolüminesans, canlı bir organizma tarafından ışık üretimi ve yayılımıdır. Kimyasal reaksiyon hücrenin içinde veya dışında oluşabilir. Kimyasal enerjinin ışık enerjisine dönüştürüldüğü kimyasal reaksiyonun bir sonucu olarak canlı bir organizma tarafından ışığın üretilmesi ve yayılmasıdır. 

Biyolüminesans olayı, genelde deniz omurgalılarında ve omurgasızlarda, bazı mantarlarda, bakteriler ve ateşböcekleri gibi karasal omurgasızlarda görülür. Çoğu deniz ışık emisyonu, deniz suyundan en kolay şekilde aktarabilen dalga boyları olan mavi ve yeşil ışık spektrumuna aittir. 

Ancak, bazı gevşek çeneli balıklar kırmızı ve kızılötesi ışık yayar ki bu durum farklı bir olaydır.

Hayalet mantar


Asya ülkelerinde yaygın olarak kullanılan fakat ülkemizde yeni keşfedilen bir baharat karışımı ...

Köri,
Curry,
Asya ülkelerinde yaygın olarak kullanılan fakat ülkemizde yeni keşfedilen bir baharat karışımıdır. Lezzetinin yanında sağlık içinde çok yararlıdır.

Tavuk yemeklerinde, makarna soslarında, pilavlarda ve soslarda kullanılan bir baharat karışımıdır.

Köri, MÖ. 1700 yıllarından beri kullanıldığı tahmin ediliyor. Hindistan ve Güneydoğu Asya’ da tüketilen birçok baharatın karıştırılması ile elde edilen bir baharattır. Körinin içinde başta zerdeçal olmak üzere, kimyon, zencefil, karanfil, kişniş, demirhindi, acı kırmızıbiber, kakule, biber,  kurkumin (curcumin) gibi baharatlar bulunmaktadır. baharat

Serin, karanlık ve kuru yerlerde saklanarak tazeliği korunmalıdır. Güçlü bir antioksidan' dır. Sindirime yardımcı olur. Kanser önleyici olarak kullanılmaktadır. Çok fazla köri tüketen kişilerin kansere yakalanma oranının düşük olduğu gözlemlenmiş. Vücuttaki biriken zararlı maddeleri atar. Hazım ve karaciğer sorunlarında oldukça faydalıdır. Çayla birlikte tüketilirse kilo vermeye yardımcı olur. 

Soğuk algınlığı, çıban, epilepsi, astım, baş dönmesi gibi hastalıklarda iyileşmeye yardımcı oluyor. Safra kesesi hastalıklarında da kullanılır.

Karışımın içinde bulunan maddelerle kanserin ilerlemesini durdurucu özelliği vardır.
Bağırsak kanserinde de etkilidir.

Yoğurt, limon suyu ve sarımsakla bir karışım hazırlayarak tavuk veya kırmızı et yemeklerinin üzerine sos yapabilirsiniz. Tavuklarınızı, zeytinyağı , tuz, limon suyu, köri, sarımsak, az miktarlarda toz kırmızıbiber, karabiber vs. baharatlarla harmanlayıp 1-2 saat beklettikten sonra tavada, ızgarada kızartabilirsiniz. Süper oluyor. Her hintli dünyanın çeşitli ülkelerinde mutlaka bu yemek ile kendilerini gösterirler. 

Hindistan’da çok kullanılan körinin, etkisiyle yaşlıların sadece %1’inde Alzheimer görüldüğü belirlenmiş ve köri tüketiminin Alzheimer riskini azalttığı açıklanmıştır. 

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ