Çamsakızı, reçine ...

Edemik,
Çamsakızı,
Ahılkan.
Ahılgan,
Reçine.
Bedük,
Akındırık,
Akma,
Agma,
Bus,
Balsam,
Mırra, Reçine Sakızı.
Akındırık, (Halk dilinde).


Çamsakızı, Ağaç sakızı. 
Reçine, (Rumca).
Reçine (İng. resin). 

Yalımık.
Edemik, Çam ağacından çıkarılan reçine, acı sakız, bedük. Dünyanın her yerinde ağaçlar kendilerini korumak için reçine salgılar. Reçine, yeraltında sertleşerek kehribara dönüşmesi milyonlarca yıl alır. Genelde eski kehribarlar daha serttir.  Aselbent, Hekimlikte ve koku yapımında kullanılan aselbent ağacından, gövdesi çizilerek elde edilen bir tür reçinedir. 

Bazı bitkilerde, özellikle çamlarda oluşan, katı veya yarı akışkan organik salgı maddesi.
Çam, elma, erik gibi bazı odunlu bitkilerin salgıladıkları katı ya da yarı akışkan, yarı saydam, suda çözülmeyen salgı maddeleridir. 

Reçineler, Bitkilerin doğal yaşamları sırasında üretip gövdelerindeki kovuklarda biriktirdikleri ya da yapay olarak üretilen polimerler. Yapay reçine sonsuz polimerleşme ile elde edilir. Bu reçineler büyük moleküllü yapay maddelerdir.

Kauri, adlı fosil reçinesi vernik yapımında kullanılmaktadır. Hala da bu alanda yoğun olarak değerlendirilmektedir.

Sakız ağacı. 
Bazı ağaçların ve özellikle sakız ağacının kabuğundan sızan, çiğnendiğinde yumuşayan, hoş kokulu, beyaz renkli reçine. 

Güney Amerika'nın ünlü et rostosu ..

Asado,
Asado (İspanyolca) 
Rosto,
İspanyol usulü et rostosu.
İtalyanca rosto, modern yazımı arrosto.
Haşlandıktan sonra veya haşlanmadan fırında kızartılan ve dilim dilim kesilerek garnitürle yenen et yemeği.

Santiago usulü et rostosu olan asado karabiber ve tuz ile yenir. İçerisinde kesinlikle doğuya özgü baharatlar kullanılmaz.

Arjantin'de, Şili'de, Paraguay'da ve Uruguay'da barbeküye verilen ad.
Asado genellikle, ızgarada pişirilen, parrilla veya açık ateş olarak adlandırılan sığır, sosis ve bazen diğer etlerden oluşur.

Bir asado hemen hemen her zaman et ve genellikle embutidos (sosis vb.) ve sakatat içerir. Genellikle daha ayrıntılı versiyonlarda, embutidos ve etlere kırmızı şarap ve salata eşlik eder. Daha resmi etkinliklerde ve lokantalarda, yemek, asador veya parrillero olan bir kişi tarafından hazırlanır. Gayri resmi ve rahat ortamlarda, bu genellikle gönüllüler tarafından kolektif bir şekilde yapılır.

İspanya'da genellikle sokak çalgısı olarak kullanılan, telli bir çalgı...

Bandurya,
Bandola,
Mandurria,
Bandurria.
Telli bir çalgı,
İspanyol sokak çalgısı.
İspanya'da genellikle sokak çalgısı olarak kullanılan, telli bir çalgı.
İspanya'da sokak çalgısı, telli bir çalgı.
Bandurya, lavta ailesinden kısa saplı, armut biçiminde, sırtı düz, telli bir çalgıdır. Anayurdu olan İspanya’ da genellikle sokak çalgısı olarak çalınır. XIV. yüzyılda mandurria adıyla tanınırdı. Balear Adalarında halen aynı adla kullanılmaktadır. Banduryaların önceleri üç ya da beş telli ve perdeli ya da perdesiz türleri vardı. Banduryanın sapında 12 sabit perde bulunur. Banduryaların altı çift hay­van bağırsağından yapılan tel ve metal sargılı ipek tellerinden yapılmıştır. Kısa ve sert bir penayla çalınır.


Bandurya

Orta güney Amerika'da kullanılan geniş kenarlı şapka, Meksika Şapkası ...

Sombrero,
Meksika Şapkası,
Geniş kenarlı bir şapka.
İspanyolca gölge manasına gelen sombra kelimesinden ismini almıştır.
Güneşin yüze gelmesini en iyi engelleyen şapka çeşitlerinden biridir. 
İlk olarak Meksika'da kullanılmaya başlanmış, ardından İspanya aracılığı ile tüm dünyaya tanıtılmıştır. Sombreroların üstü uzun, etrafı ise oldukça geniştir. 
Orta güney Amerika'da kullanılan geniş kenarlı şapka. Amerika'da hapishanelerde yapılır. 
Kuzey Amerika'nın güney batısında bulunan kovboylar da sombrero şapkaları kovboy şapkası haline getirmiştir. Takıldığı zaman yüzünüzde her zaman gölge olur.
Meksika ulusal giysilerinden, geniş siperli bir şapka oluşundan dolayı siesta yapanları güneşten korur. 

Arsız sokak çocuğu ...

小子
Kopil,
Rumca, Kopil.
Arsız sokak çocuğu.
Babası belli olmayan çocuk. 
Müslüman olmayanların çocuğu.
Küçük Rum çocuğu.

Çapkın, külhani.
Arnavutça, velet.

Mısır'ın ikinci cumhurbaşkanı, Arap dünyasına damga vurmuş, sosyalist, asker ve devlet adamı ...

Nasır,
Cemal Abdül Nasır,
Arapça; جمال عبد الناصر
(d. 15 Ocak 1918 - ö. 28 Eylül 1970), 
Mısırlı asker ve devlet adamı. 
Devrimci, milliyetçi, sosyalist lider. 
Mısır'ın ikinci cumhurbaşkanlığını yaptı.
Krallığa son veren darbenin ardından başbakan ve devlet başkanı olarak Mısır'da ve Arap dünyasında köklü dönüşümlere damgasını vurmuş bir önder.
15 Ocak 1918 yılına İskenderiye'de doğmuş. Adı  Cemal Paşa'ya atfen verilmiştir. Ortaöğrenimini Kahire'de tamamladı. 1937 yılında Kraliyet Askeri Akademisi'ne girdi ve 1939 yılında mezun oldu. 


Sudan'daki Mısır ordusunda görev yaparken Zekeriya Muhiddin, Abdülhakim Amir ve Enver Sedat  ile birlikte gizli Hür Subaylar Hareketini kurdular. Hareketin amacı İngiliz egemenliğine ve krallık yönetimine son vermekti.

I. (1948-1949) Arap-İsrail Savaşı'nda Filistin'de çarpıştı. 1951 yılında yarbaylığa yükseldi. Savaşın ardından baş gösteren siyasi bunalım sırasında Hür Subaylar Hareketi 23 Temmuz 1952 yılında darbeyle yönetime el koydu. Orgeneral Muhammed Necib'in devlet başkanlığına getirildi. Ancak gerçek iktidar Nasır'ın denetimindeki Devrimci Komuta Konseyi' nin elindeydi. Ocak 1953 yılında siyasi partiler kapatıldı ve Özgürlük birliği adlı yeni bir parti devlet içinde çekirdek örgütler kurdu. Haziran 1953 yılında Cumhuriyet ilan edildi.  İngilizlerle Süveyş Kanalı bölgesinin boşaltılmasını öngören bir antlaşma imzalandı. 1954 ilkbaharında Necib'in görevden alınmasına yol açan iç çekişmelerden sonra perde arkasındaki konumundan çıkarak başbakanlık görevini üstlenen Nasır, en güçlü muhalefet odağı olan Müslüman Kardeşler'i sindirerek konumunu pekiştirdi. Ocak 1956 yılında tek partili siyasi sisteme dayalı yeni anayasayı yürürlüğe koydu. Haziranda da tek aday olarak, oyların yüzde 99,95'ini alarak cumhurbaşkanı seçildi.

1955 yılında Bandung Konferansına katılarak Yugoslavya devlet başkanı Josip Tito ve Hindistan başbakanı Jawaharlal Nehru ile birlikte bağlantısızlar hareketinin önderleri arasında yer aldı.

Birleşik Krallık ve ABD'nin, Asvan Barajı projesinin finansmanından vazgeçmesi üzerine gerekli kaynağı sağlamak için Süveyş Kanalını millileştirme yoluna gitti. Ekim 1956 yılında İsrail, Fransa ve Birleşik Krallık'ın giriştiği ortak harekatla başlayan Süveyş Bunalımı sırasında, İsrail'in Sina Yarımadasını Şarmü'ş-Şeyh'e kadar işgal etmesine ve Mısır Hava Kuvvetleri'nin ağır bir darbe yemesine karşın, ustaca manevralarla dış müdahaleyi boşa çıkardı. Arap dünyasındaki saygınlığını artıran bu olayın ardından daha radikal bir çizgiye yöneldi. 

1958 yılının başlarında Mısır ve Suriye'nin Birleşik Arap Cumhuriyeti adı altında birleşmesine öncülük etti. Suriye'nin 1961 yılında birlikten çekilmesini Arap ülkelerindeki gerici rejimlere bağlayarak Arap dünyasındaki devrimci hareketleri etkin biçimde desteklemeye başladı. 1962 yılında Arap Sosyalist Birliği'ni kurdu.

Nasır, Mısır'ın sosyalist ülkelerle yakınlaşmaya girdiği bu dönemde özellikle Sovyetler Birliği'nin teknik ve mali yardımıyla geniş çaplı bir kalkınma hamlesi başlattı. 1968 yılında Asvan Barajı'nı tamamladı. Sanayileşmeyi hızlandırma ve köylüleri topraklandırma gibi başarıların yanı sıra kadınların haklarını genişletme ve eğitimi yaygınlaştırma gibi önemli adımlar attı. Bu arada kendi kişisel otoritesinde odaklanan ve siyasi muhalefeti etkisiz kılan sıkı ve baskıcı bir devlet mekanizması yarattı.

28 Eylül 1970 yılında görevdeyken Arap liderlerle yaptığı zirve sonrası, ağır bir kalp krizi geçirdi ve öldü. Nasır ağır bir sigara içicisiydi. Nasır'ın ölümü Arap ülkelerinde ve dünyada şok etkisi yarattı. 1 Ekimde Kahirede düzenlenen cenaze törenine 5 milyon kişi katıldı. 10 km lik kuyruk oluştu.  Suudi Arabistan Kralı Faysal hariç tüm Arap liderler cenazeye katıldı. Arafat ve Kral Hüseyin açıkça ağlarken, Libya lideri Muammer Kaddafi üzüntüden iki kez bayıldı. Lübnanda çıkan Le Jour gazetesi Nasır'ın ölümünü "100 milyon Arap yetim kaldı" manşetiyle duyurdu. Nasır Kubbe semtinde bir sene önce inşa edilmiş bir camiye defnedildi.

Mısır devlet başkanı, Afrika ülkesi Mısır'ın yönetim sistemini monarşiden cumhuriyete değiştirdiği 1953 yılından bu yana ülkenin en üst makamında bulunan kişiye verilen unvandır. 

Ükede bu görevde bulunan kişilerin listesi şöyledir.
1953-1954 Muhammed Necib,   
1954-1970 Cemal Abdül Nasır, 
1970-1981 Enver Sedat,
1981-1981 Sufi Ebu Talib, 
1981-2011 Hüsnü Mübarek, 
2012-2013 Muhammed Mursi,
2013-2014 Adli Mansur, 
2014-2018 Devam Abdülfettah el-Sisi,  

Kertenkele derisi ...

Lezar,
Fransızca lezard.
İng. lizard, kertenkele.
Kertenkele derisi.
Kertenkele derisinin sepilenmesiyle elde edilen bir tür deri. 
Kertenkeleler  pullu sürüngenlerdir. 


Kertenkeleler Sürüngenler, takımının bir üyesidir. Lezar denilen Kertenkele derileri tropikal ve subtropikal iklimlerde yaşayan kertenkelelerden elde edilmektedir.  Genellikle tuzlu, kuru veya hava kurusu yöntemlere konserve edilerek piyasaya sunuluyor. Kertenkele derilerinin üretimi daha çok yaşadığı ülkelerde az miktarda yapılmaktadır. Mamül hale getirilen bu deriler pahalı ve fantazi tip ayakkabı, çanta, cüzdan ve deri eşyaların üretiminde kullanılmaktadır. Saraciye sektörünün gözde ürünü bu derileri bilim insanları şimdilerde bir başka amaç için araştırmaktadırlar. Endüstriyal ve tıbbi amaçlar için kullanmaya çalışmaktadırlar.

Yapılan araştırmalarda kertenkele derisi de yeniden ürüyor. Bu insan deri hücrelerinde olduğu gibi olup gelecekte yapılacak deri nakillerini ön görebilirsiniz. Sunshine Coast Üniversitesi’nden Doktor Jolanta Watson kertenkele derisindeki bu mucizeyi şöyle paylaşıyor.  ayakkabı, sarac, Kertenkele derisi de yeniden ürüyor. İnsan deri hücrelerinde  olduğu gibi. 

Kertenkele derisinin sadece suyu geri püskürtmediği aynı zamanda kendi kendini temizleme özelliği olduğu da belirtildi. Gelecekte yapılacak deri nakillerini ön görebilirsiniz.


KERTENKELE DERİSİ-LEZAR

"Yılancık" da denilen akut deri enfeksiyonu ...

Erezipel,
Erizipel (Crveni vjetar).
İng. erysipelas 
Yılancık,
Bir deri enfeksiyonu.

Yılancık hastalığı olarak da bilinen erizipel; deride ağrı, kızarıklık, şişlik ve ısı artışı ile ortaya çıkan en çok bacaklarda görülen bir deri enfeksiyonudur. Cilt altında ilerleyen kırmızı, sıcak, dokunmaya hassas Hemofilus İnfluenza adlı bakteriler sebep olur. 


Bacaklarda, kollarda, yüzde ve bebeklerin göbek kısmında ortaya çıkan bir tür bakteriyel enfeksiyon olan Erezipel bir cilt hastalığıdır. Mikrop küçük yaralardan, sıyrıklardan girer. Girdiği deri bölgesinde ağrılar yaşanır. Derinin mor ve kırmızı arası bir renge dönüştüğü görülür. Genelde 3 yaşın altındaki çocuklarda, yaşlı insanlarda ve damardan uyuşturucu bağımlılarında görülür.  

Hastalığın belirtileri; Yüksek ateş, üşüme ve titreme, kırgınlık, kenarları kabarık, kırmızı, şiş, sıcak ve ağrılı deri bölgesi ve kabarcıklar, yüzde, kırmızı şişmiş erizipel alanı genellikle hem burun hem de yanakları kapsar. Tedavide gecikilirse enfeksiyon vücuda yayılabilir. 
 
Genel olarak, tedavi 10-14 gün boyunca devam eder. Erizipel tedavisinde antibiyotik ve topikal antibiyotik tedavisi uygulanır. Penisilin gibi antibiyotikler, erizipel için normal tedavidir. Lezyonun olduğu bölgenin 7-10 süre ile sabunlu su ile yıkanması gereklidir.

Yılancık hastalığı, hasta kişilerden sağlam kişilere doğrudan doğruya bulaşabilir. Genelde hasta kişinin kirlenmiş eşyalarının kullanılması ile dolaylı olarak da bulaşabilmektedir. Bu nedenle eskiden bu hastalığa sahip kişiler karantinaya alınarak tedavi edilmekteydi. 

Yılan zehiriyle zehirlenme ...

Ofidizm,
Yılan zehiriyle zehirlenme.

Yılan zehiri, yılanın gözlerinin arkasındaki özel toksik bezlerin aktivitesinin bir ürünü olan salyadır. Bu yılan zehiri, yılanın dişleri ile kurbanın vücuduna girer. Yılan zehri, belli yılan türlerinin tükürük bezlerinde ürettiği salyadır. Yılan başının her iki yanında, gözlerin arkasında bulunan salgı bezi, Zootoksin salgılar. Yılan zehri birçok farklı enzim ve protein içerir. Yılan zehri avı öldürmeye, sindirmesine, kendisini korumasına yardım eder. Yılanlar en kompleks zehire sahip hayvanlardır. Yılanın dişlerini kauçuk veya parafilm zara geçirerek, zehrin bir kaba gönüllü olarak boşaltılması sağlanarak tıp biliminde kullanılır.

Armalarda kullanılan, kanatları açık vaziyette betimlenmiş kartal şekli ...

Aleryon,
Aleryon
Alerion.


Armalarda kullanılan, kanatları açık vaziyette betimlenmiş kartal şekli.
Bayraklarda ve armalarda sıkça görülen, kanatları açık biçimde betimlenmiş kartal resmi.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ