İştah açmak için yemekten önce alınan içki...

Aperitif,  
Aparatif, 
İng. aperitif.
Frn. apéritif 
Açar,
Ön içki.

Latince dışarıya doğru açılmak anlamına gelen Aperitivns kelimesinden türetilmiş olup, tüm dillere benzer sözcüklerle yerleşmiştir. Aperitif ile yemeklerden önce iştah açmak için alınan içki  kastedilir. Bu içkiler mideyi yormayan hafif ve sek içkilerdir. 
Aperatif olarak Sherry, Vermut, Campari, Dubonnet ve Şarapları sayabiliriz. 

Şaraplar;
Aperatif veya fortified (fortifay) şaraplar olarak da bilinirler. Diğer şaraplardan farkı alkolle güçlendirilmiş olmalarıdır. Alkol dereceleri % 15-22 vol arasındadır. Bu şarapların özelliği mayalanma sürecinde üzüm şırasındaki şekerin tamamı alkole dönüşmeden, şaraba % 20 oranında üzüm alkolü (brandy) ilavesiyle kalan şekerin alkole dönüşmesi durdurulur. Böylece normal şaraplardan daha çok alkol içerir. Şıra içindeki şeker de alkole dönüşmeden şarap içinde kalır. Bu tip şarapların tatlı olmalarının nedeni de budur. Sek türlerinde şeker tamamen alkole dönüşür.

Sherry
İspanyolların ünlü ön içki şarabıdır. İspanya’nın Jerez de la Frontera şehrinde üretilir. Mayalanma sonunda içine suma (ham alkol) veya kaynatılmış üzüm suyu karıştırılır. Dört beş yıl fıçılarda dinlendirilir. Alkol oranı % 17–20 arasında değişir. Başlıca Sherry tipleri şunlardır.
Fino: Çok açık renkli sek, hafif yapılı, taze aromolı bir sherry’dir. Kendine has güzel kokusu vardır.

Amontillado: Kehribar renginde, fıçılarda uzun süre dinlendirilmiş, normal kokuludur, fino kadar sek değildir. 
Vino de Pasto: Demisek, biraz koyu renkli ve hoş kokuludur.  
Montilla: Amontillado' dan daha sek ve açık renklidir. 
Golden: Altın renkli demisek bir sherry'dir. 
Olorosso: Tatlımsı bir sherry'dir.

Porto
Portekiz’in Dourotal (dorotal) bölgesinde üretilir. Porto şehrinden ihraç edildiği için bu ismi almıştır. Şıra mayalanmayı tamamlamadan önce (içinde daha bir miktar üzüm şekeri varken) meşe fıçılara alınarak ham alkol ilave edilir. Fıçıda en az üç yıl dinlendirilir ve uzun yıllar dinlendirilmeye uygun kalitede şaraplardır. Porto şarap enstitüsü denetiminde şişelenir. Alkol oranı %17–20 arasındadır. Beyaz ve kırmızısı olan sek ve tatlı şaraplardır. Porto’nun tatlı şarabı likör şarapların en ünlüsüdür. Sek olanı aperatif, tatlı olanı yemeklerden sonra digestif olarak servis edilir.

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ