Tokat'ın Reşadiye ilçesinde bir göl ...

Zinav,
Zinav gölü,
Sülük gölü,
Mehmet Bey,

Tokat ili Reşadiye ilçesi sınırlarındadır.  Zinav Gölü, heyelan seti gölüdür.  Reşadiye ilçesine uzaklığı 17,4 km. dir. 
Zinav gölünün  uzunluğu 1 km, genişliği 70–500 m, alanı 26 hektar olup  en derin yeri 15 m. dir. 

Göl  Yolüstü köyüne 4 km uzaklıkta bir tatlısu gölüdür. Dağlardan gelen bir dere gölü beslemektedir. 

Halk dilinde kızılkanat (Aynalı sazan) denilen çok lezzetli balıkları vardır. Doğal Hayatı Koruma Sahası olarak koruma altına alınmıştır. Çok sayıda kuş türünün yaşama ve göçmen kuşların da konaklama alanıdır. 

Yardımlaşarak iş yapma...

Kubaşık,
İmece.
Kobaşık, 
Kubaşma,
Kubaşuk, 
Ortak,
İmeci,
İlmeci,
Emeç,
Eğrat,
Höbül,Yardımlaşarak iş yapma...
Ortaklaşarak, yardımlaşarak iş yapma, imece.
İmece, kırsal topluluklarda halkın ortak veya özel işlerini belli bir düzende, işbirliği içinde yapmasıdır.
Toplumsal dayanışma ve yardımlaşma biçimi olarak da tanımlanır.
Anadolu’da imece, emeç, höbül, kubaşık gibi isimler de verilmektedir.
Ortak işlerde ise ya köylü tarafından iş gücü karşılanır ya da salma usulüyle para toplanır. 

Salma, köydeki tüm hane halkından belirli bir miktarda para toplanmasıdır.

Kırsal alandaki iş çokluğu ve iş gücü azlığı insanları beraber hareket etmeye itmiş, toplu iş yapma bilinci imece kültürünü ortaya çıkarmıştır. Hemen her yörede var olan imecede, özel işler karşılıklı olarak yapılır. 
İmece usulü ile kanalizasyon yapımı, meraların ve köy fırının temizlenmesi, okul ve cami yapımı, okulun yakacak ihtiyacının karşılanması gibi köyün ortak işleri yanında ekin harmanı, pancar çapası, kış hazırlıkları, düğün ve cenaze gibi özel işler de yapılmaktadır. İşin durumuna göre imeceye katılan kişi sayısı değişebilir. Eğer imece bir kişi için yapılırsa ev sahipleri imeceye katılanlara yemek verir. İmece sırasında iş türküleri, maniler söylenir, atışmalar yapılır. İş türküleri imecede bir yandan insanları eğlendirirken diğer yandan işe tempo kazandırır ve işin çabuk yapılmasını sağlar. Geçmişten günümüze insanların tek başlarına üstesinden gelemedikleri işlerin yapımında imeceler her zaman kolaylaştırıcı bir rol oynamıştır. Kırsalda dar bir alanda da olsa varlığını sürdüren imece geleneğinin yerini günümüzde kentlerde sivil toplum kuruluşları almaya başlamıştır.

Ayrıca imecenin diğer anlamları şöyledir;
Yayla ve bağ komşusu. 
Bir çobanın baktığı, birbirine katılmış birkaç sürüye de kubaşık denir.

Sivas ilinde, MÖ 1500' lü yıllara tarihlenen ve günümüzde "Kayalıpınar" olarak adlandırılan Hitit kenti ...

Samuha,
Sivas ilinde, MÖ 1500' lü yıllara tarihlenen ve bugün "Kayalıpınar" olarak  adlandırılan Hitit kentidir. 
Hititlerin, Maraşantiya dedikleri, Kızılırmak nehrinin kıyısında yer alan Kayalıpınarda 2005 yılında kazılara başlandı.  Bu Hitit kentinin adı Samuha.
M.Ö. II. binde Anadolu’daki en önemli kentlerden biri olduğu öngörülen, Samuha isminin, Boğazköy’de bulunan yazılı kaynaklarda çok sık geçtiği, en eski yazılı belgeler olan ve Kültepe’de ele geçen Eski Asur dilindeki çivi yazılı tabletlerde de Samuha’dan bahsediliyor.

Hitit büyük Krallarının, ülkeyi yönettikleri Krallık merkezi olarak Samuha'yı M.Ö.14. yüzyılda büyük Kral Tuthaliya tarafından ilan edildiği biliniyor. 


Asurlu tüccarların ticaret yaptığı ufak bir pazar yeri (Vabartum) olan Samuha, daha sonra gelişerek M.Ö. 18. yüzyılda önemli bir ticaret merkezi (Karum) haline gelmişti. 

Kral Samuha’da öldüğü biliniyor. Kral Tuthaliya ve oğlu I. Suppiluliuma döneminde Hitit Krallığının çok gelişerek firavunların hüküm sürdüğü Mısır’la birlikte eski dünyanın en kuvvetli devletlerinden biri olduğu biliniyor.
Çöl ortasındaki bitkili alan ..

Vaha,
Arapça, (~ واحه).
İng. oasis.
Fr. oasis.

Vaha çöllerin içerisinde yer alan ve çöl koşullarından yalıtılmış, genellikle su ve bitki içeren bölgeleri tanımlamakta kullanılan coğrafya terimidir.
Çöl ortasındaki bitkili alan .
Çöllerin su bulunan kesimlerinde oluşan bitkili alan. 

Çöllerde çoğu kez yüze çıkan yer altı sularının yarattığı tarım veya yerleşme bölgesi. 
Suyun bulunmasıyla, bir çölün ortasında bitek olmuş yer. 
Çöllerin su bulunan kesimlerinde bulunan, tarıma ve yaşamaya elverişli bölge. 

Arap yazısında, iki kez okunması gereken ünsüzün üstüne konulan işaret ...

Şedde,
Arapça, Şedde,

Şedde, ters dönmüş "m" harfine benzer.
Üstünde bulunduğu harfi iki kere okutur.Eski dilde, Arap yazısında, iki kez okunması gereken ünsüzün üstüne konulan işaret. 
Şedde, harfin üzerine birleşmiş iki küçük “u” veya ters "m" harfine benzer şekilde yazılan işarettir . Üzerinde bulunduğu harfin iki defa okunmasını sağlar. Dolayısıyla şeddeli harf, aslında iki harftir. Bunlardan birincisi cezimli, ikincisi harekelidir.

Arapça dil biliminde, çift ünsüz, birisi cezimli, diğeri harekeli iki harf yan yana geldiğinde tek harf olarak yazılır ve harfin üzerine ters "m" şeklindeki (  ّ ) şedde işareti konur. 
Örneğin;
اِنْ نَ , iki tane nun yan yana gelmiş birincisi cezimli ikincisi harekeli. Şimdi iki harfi tek harf olarak yazıp üstüne şedde işareti ( اِنَّ ) konur ve vurgu yaparak okunur. Türkçe anlamında, birincisi (inne) ikincisi ise (innnne) diye birleştirip vurgu yaparak okunur. 

Şedde kelimesi, arapça şiddet'ten gelir. Halen Türkçede kullanılmaktadır. Türkçede bu kelimeyi, daha çok vurgu, şiddet yapılır. Mesela, eşek kelimesini şeddeli telafuz ederken eşşek gibi.

TDK göre, başkaca anlamı; Kuş tutmak için kurulan kapanda kullanılan 10 cm. boyunda, biri çengel, biri sivri uçlu, iple bağlı iki çubuk.


Hint mutfağına özgü bir tür omlet ...

Akuri,
Hint mutfağına özgü bir tür omlet.
Malzemeler;
3 yemek kaşığı margarin
1 çay kaşığı kişniş,
5 dal maydanoz,
6 adet yumurta
1 adet yeşil biber
1 adet kırmızı biber
1 adet soğan
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı zerdeçal
3 çay kaşığı tuzYapılışı;
Bir tavada margarin yağ eritilir. Tüm malzemeler bir kapta karıştırılır. Daha sonra tavada karıştırılarak kızgın tavada pişirilir. Hint usulu omlet bol baharatla lezzeti farklı olur. Afiyet olsun.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ