Kot pantolon yapımında kullanılan kaba, dayanıklı bir kumaş ..

Denim. 
(İng. denim).
Kot vb. yapımında kullanılan bir tür pamuklu kumaş.
Kot pantolon yapımında kullanılan kaba, dayanıklı bir kumaş.
Jean pantolon yapımında kullanılan dayanıklı ve kaba bir kumaş. 

Spor giyim için kot, jean pantolon dikiminde kullanılan kumaş türü.
Kumaşın Fransada  De Nimes kentinde üretilmesi ve Nimes'den gelen anlamını taşıyan denim adını bu şehirden almıştır.  

Fransa’nın Nimes ve İtalya’nın Cenova kentlerinde iş elbisesi olarak dokunmaya başlanmıştır. Esas itibariyle Cenova mavisi - Bleu de Genes diye Cenevolı denizcilerce adlandırılan mavi renkli pamuklu Blue jean adlı kumaş olmuştur. Blue Jean, indigo (indigofera tinctoria bitkisinin yapraklarından üretilen boyarmadde) ile boyanmış denim kumaşından üretilir.

Levi Strauss & Co. firması tarafından denim kumaşından işçi elbiseleri 1850 yılından beri üretilmeye başlanmış ve jean tüm dünyada meşhur oldu. 1940 yılında Lee ve Levi’s rekabete başladı ve 1947 yılında da Wrangler pazara girdi. İşçiler arasında tulum ve salopet denimler çok yaygınlaşarak kullanılmıştır. Blucin uniseks bir giysi olarak kullanılmaya başlanmış.  


James Dean, Marlon Brando, Elvis Presley gibi dönemin ünlülerinin jean giyerek bu iş pantolonların geniş kitleler tarafından kullanılmaya başlandı. Jean, Marilyn Monroe gibi ünlü yıldızlar sayesinde, kadınlar tarafından kullanılmasına, moda olmuştur.

1950-1960 yıllarında talep çeşitliliği, üreticileri  farklı yıkama teknikleri ve renklere, vücudu saran lycra karışımlı denim kumaşından üretilen dar paçalı jeanler üretmeye başladılar. Yves Saint Laurent (YSL), Calvin Klein, Armani, Valentino gibi modacılar jean pantolonları ve kumaşları kullanmaya başladılar. Artık tanrım yürü ya kulum demiştir.

Bahçıvan tulumuna benzer, askılı bir pantolon ...


Salopet,
İngilizce bib and brace.
Bahçıvan tulumuna benzer, askılı bir pantolon.
İşçi tulumuna benzer bir tür askılı pantolon.
Bahçıvan tulumu.
İşçi tulumu.
Charlie Chaplin tarafından giyilen ve moda olan bir giyecek.

1990 yıllarında çok moda olan bahçevan tulumu bol olacak şekilde tercih edilirdi. Askılı pantalon ile tulumun karışımından oluşur. Ancak şimdilerde dar olanları tercih ediliyor. 

Bedende genelde şirin ve rahat bir kıyafettir.


Tabiki giyim esnasında ceplerinin bol olması kullanışını artırmaktadır. Seyahat esnasında daha çok tercih edilir. Kumaş, kot ve deri kumaşlardan yapılır. Arazi işlerinde ideal bir kıyafettir. Paçaları uzun bırakılır, giyilince katlanarak kullanılır.

Otellerde müşterilerin arabalarını park etmekle görevli kimse ...

Vale, (Fr. valet, İng. valley).
Otellerde görevli acemi ve genç eleman.
Otellerde müşterilerin arabalarını park etmekle görevli kimse.  
Otellerde, oda ve katların temizlik hizmetlerini yapan erkek görevli.
Vale kelimesinin diğer anlamı;
Eskiden Serap (Farsça)
İskambil kâğıtlarında oğlan, bacak.
Bir cins ipek kumaş.
İnilti, inleme.
Tiyatroda kurnaz uşak tiplemesine verilen ad.

Kokulu ve esanslı yağı halk hekimliğinde kullanılan otsu bir bitki ...

Tefarik,(Arapça).
Tefarük.  
Tefarik otu, 
Paçuli, (Patchouli).

Pogostemon patchouly, Pogostemon patchouli


Yüksekliği 60-100 santimetre olan, büyük yapraklı ve beyaz çiçekli, güzel kokulu bir bitki ve kökü.
Esansı çok hoş bir toprak kokusuna sahip bitki.  
Kokulu ve esanslı yağı halk hekimliğinde kullanılan otsu bir bitki.

Tefarik otu da denilen, kokulu, esanslı bir yağ elde edilen otsu bitki, Paçuli.  

Malezya, Hindistan,  Doğu Hint adalarında yetiştirilen Ballıbabagiller familyasından, boyları 60-100 cm., yaprakları büyük, pembe benekli beyaz çiçekler açan çok yıllık otsu bir bitkidir. Nanegiller familyasından olan bu bitkinin biraz kurutulup mayalandırılmış yapraklarından uçucu, kokulu, sarımsı yeşil renkli tefarik yağı elde edilir. Terafik yağı parfüm endüstrisinde ve böcek uzaklaştırıcı, mikrop kırıcı olarak kullanılır. Egzama rahatsızlıkları ve cilt kırışıklıkları için tene sürülerek ovulur. Giysileri güve türü böceklerden korumak için  kurutulup toz haline getirilmiş tefarik otu yaprakları küçük keseler içinde dolaplara, çekmecelere, sandıklara, kumaş aralarına konur. Hint mürekkebinin kokusunu tefarik otu verir. Ayrıca bu bitkinin kalıcı kokusu, parfüm ve sabunlarda kullanılır. 

Şal, halı ve kilimleri güveden korumak amacıyla tefarik kokusu sürülerek Hindistandan İngiltereye gönderilir ve ‘Patchouli' kokmayan şal,halı ve kilimler makbul sayılmaz. Bu koku, morfine  benzeyen endorfin salgılayarak kişileri uyarır. 
Gül yağı, yasemin, adaçayı, kananga, tefarik ve greyfurt kokusu her zaman depresyon, ve cinsel uyarım tedavisinde önerilir. Tefârik esansı fazla sürüldüğünde sakinleştirici ve uyku azaltıcı tkisi vardır.


Eskiden Arapça tefarik, kırmızı, beyaz ve mor kumaştan dikilen, gömlek ve şalvardan oluşan, kol ağızları, paça kenarları ile şalvarın yanları işlenmiş kadın giysisi demekmiş.

Tefarik kelimesinin diğer anlamları;
Müteferrik olanlar. 
Tefrikalar. 
Ayırma ve seçmeler.
Taksitler. 
Ufak tefek şeyler. 
Ayrıca şeyler.
Küçük hediyelik eşya. 

"Gizemli zatürre" de denilen akut solunum yetersizliği sendromunun kısa yazılışı ...


Sars,  
(İng. SARS).  
Severe Acute Respiratory Syndrome.
Akut Solunum Yetmezliği Sendromu 
Gizemli Zatürre, 

Halk arasında "Gizemli Zatürre" hastalığı olarak biline SARS yani akut solunum yolu yetersizliği sendromu, ani ateşle başlar. Çok ağır seyreden ve sebebi bilinmeyen bu hastalık, virüslerle oluşan bir solunum yolları hastalığıdır.SARS ile ilişkili koronavirüs etkendir. İnsanlarda tipik olmayan pnömoniyle seyreden, oldukça bulaşıcı ve öldürücü bir viral hastalık olup şiddetli akut solunum sendromudur. Sağlıklı kişiye bulaştığı taktirde, kişinin bağışıklık sistemine göre 2 ile 6 gün içinde etkisini göstermektedir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) adına Vietnam´da çalışmakta olan ve 26 Şubat 2003 tarihinde bu hastalıktan hayatını kaybeden Dr. Carlo Urbani  (Castelplanio, Italy October 19, 1956 – Bangkok, Thailand March 29, 2003) tarafından tanımlanmıştır. Hastalık Vietnam, Thailand, Çin, Hong Kong gibi ülkelerde çok fazla kişiyi etkileyerek ölümlere neden olmuştur. 2003 yılı başlarında Asya’ya, Kuzey Amerika’ya ve ardından da Avrupa’ya yayıldı. 


Görüldüğü ülkeler; Avustralya, Almanya, İtalya, Belçika, Brezilya, Kanada, Çin, Hong Kong, Tayvan, Fransa,Singapur, İşviçre, Tayland, İrlanda, Romanya, İngiltere, ABD, Vietnam.SARS virüsü (coronavirus) yüksek ateş ve kuru öksürük ile başlamaktadır. Kuluçka devresi 2-7 gündür. Titreme ve aşırı terleme giderek sulunum yetmezliğine neden olmaktadır. Hasta baş ağrısı ve solunum güçlüğü çekemeye başlarsa en kısa zamanda solunum cihazına bağlanarak, gerekli tedavilere başlanmalıdır. 

Hastanın bulunduğu alanda kesinlikle hava solunmamalı gerekli tedbirler alınmalıdır. Hastanın bulunduğu odada öksürmesi virüsü bulaştırmaya yeter.

Sars virüsüne karşı bir ilaç henüz yoktur. Zatürre için uygulanan a
ntibiyotik ve antiviral tedavisi bu hastalık için de  uygulanır.  Sars virüsünün uzay yolculuklarından dünyaya geldiği söylenmektedir. Hasta izole edilmeli ve hasta eşyalarına, kullanılan tıbbi aletlere dezenfeksiyon uygulanmalıdır. Bağışıklık sistemini arttırmak için bol C vitamini tüketilmelidir.

Doğuştan ya da sonradan meydana gelen, şehvet duygularından yoksunluk hali ...

Atul,
Şehevi duygulardan yoksunluk hali. 


Doğuştan ya da sonradan meydana gelen, şehvet duygularından yoksunluk hali.
Doğuştan ya da sonradan ortaya çıkmış, şehvet duygularından yoksunluk hali.
Doğuştan olan veya sonradan oluşan şehevi duygulardan yoksunluk halidir.

Doğuştan veya sonradan  oluşan cinsel korkular, insanın kendisi tarafından tahlil edilebildiği için çoğu zaman geçici olup oldukça basit ve yüzeyseldir. Doğuştan yapısal zayıflığa bağlı olarak herhangi bir organın normal işlevini zamansız kaybetmesine Abiyotrofi denmektedir. Bu tür arazlar doğuştan, anadan doğma yani; Konjenital-Maderzad olduğundan tedavi imkanları çok zor olmaktadır.Konuyu iyi anlatabilmek için şehvet nedir.? 
Şehvet, (Arapça). Erkek ve dişinin birbirine karşı duydukları cinsel istek, kösnü. Aşırı istek
Kişisel cinsel ihtiyaçlara yönelik isteklerin tamamını şehvet veya şehevet olarak tanımlarız. Şehvet cinsel isteklerin genellemesine denir. Şehvet duygularından bir şekilde yoksun olmak gibi insanların cinsel yaşamında şehevî duygu ve isteklerin, kişideki tüm öbür duyguları baskısı altına alarak iradeyi, tüm düşünce ve ahlak ölçülerini yok sayarak kişiyi yalnızca cinsel doyurunun arkasına takmasıdır. İşte bu şekilde şehvet duygularının ortalama ölçüleri aşarak kişiyi esir almasına azgınlık denir.


Şehvetten, şehevi duygulardan ve ilave olarak gazab ve öfkeden kurtuluş, eman ve emniyet için her namazdan sonra "Yâ Selâmu, yâ Mü’minu, yâ Müheyminu " niyetini 36 defa arzularsanız gerçekleşecektir.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ