Mantarlarda şapkayı taşıyan sap ...

Stipa,
Bildiğiniz gibi bizim mantar olarak topladıklarımız mantarın meyveleridir. Mantar esas olarak yer altında yada kütük veya benzerlerinin içinde yaşayan ince iplikçiklerden oluşur (miselyum). Miselyum çoğu kez bir yıldan uzun ömürlüdür. Ancak meyvelerinin çoğu birkaç gün/hafta ömürlü olurlar.

Mantar; 
Çok hücreli ve tek hücreli olabilen ökaryotik canlılardır. Hayvanlar gibi aktif hareket edemezler ama bitkiler gibi Klorofil de taşımazlar. Yani heterotrofdurlar. Besinlerini dış ortamdan alırlar. 

Sınıflandırmada bitkiler alemi içinde ele alınmaları bilim adamları arasında uzun yıllar tartışma konusu olmuştur. Makroantarların üremesi sporlar yoluyla gerçekleşir. Toprağa dökülen sporlar rüzgarla ya da böceklerle çevreye dağılır ve toprakta yıllarca yaşayabilir.  Mantarlar parazit olarak, çürükçül (saprofit) veya simbiyotik olarak yaşayabilirler. 

Mantarlar nemli ortamlarda gelişirler, bu nedenle yağmurlardan sonra topraktaki sporlar çimlenerek mantarları oluştururlar. Tek hücreli mantarlar ise tomurcuklanarak çoğalabilirler. Mantar çok eski yıllardan beri insan hayatına girmiş bir bitkidir. Protein, vitamin ve mineral maddeler bakımından zengin olan bu sebze insan sağlığını koruyucu özelliklere sahiptir.

Mantarların yetiştiği iki bölge vardır. Ilgaz Dağlarının yöremizdeki uzantıları olan Elekdağı, Kolaz ve Göktepe bölgeleri güneyde kalan dağlık kesimlerdir. İkinci bölge Küre Dağlarının devamı olan ve yöremizle sahil kesimi arasında kalan dağlık kesimler ve yaylalardır.

Şemsiye Mantarı 
(Macrolepiots pro cara),
Kanlıca Mantarı 
(Laetarius deiiciocus), 

Halk arasında “Kanlıca”, “Elicek” ve “Ebişek” diye bilinen bu mantarın Latince adı “Lactarius”dur. Türkiye’nin kimi yerlerinde Melki diye bilinir. Turuncu rengi ile dikkat çeken şapkalı mantarlardandır. Kırıldığı ya da kesildiği zaman kesit yüzünden turuncu renkli bir süt akar. Bu mantarı daha önce görmemiş olanlar rengini zehirli olduğunun işareti sayarak yemekten korkarlar. 

Yumurta Mantarı (Cantharellus cibrius),  
İmparator Mantarı,   
Altın Yumurta (Amanita caesarea),  
Koçak Mantarı ,  
Geyik Sırası Mantarı,  
Bal Kadın Mantarı,  
Ağaç Mantarı,  
Kavak Mantarı,  
Çayır Mantarları,  
Kum Mantarı,  
Keçi Mantarı ,  
Mıh Tepesi,  
Kuzu Kulağı Mantarı,  
Dilburan Mantarı,  
Ayı Mantarı,  
Halı Saçağı Mantarı,  
Höbelen Mantarı (Kuzu Göbeği), 

Domalan Mantarı ,
(Tuber melanosporum), 
Türüf Mantarı, 
Yermantarı (Trüffel),Keme, 
Tombalak,
Topalak,
Geme,
Kumi,
Karakeme,
Dobelan.


  


Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ