Günlük ağacının gövdesi çizilerek elde edilen ve eczacılıkta kullanılan kokulu bir balsam ...

Aselbent,  
Asilbent,
Benzoin,
Styrax tonkinensis türü günlük ağacının gövdesi çizilerek elde edilir.

Vanilya kokulu balsam. 
Eczacılıkta kullanılan çeşidi.  
Hekimlikte ve koku yapımında kullanılan aselbent ağacının gövdesi çizilerek elde edilen bir tür reçine. 


Tropikal bölgelerde yetişen bir ağaçtır. Boyu 20 m. ye kadar ulaşabilir. Bu ağacın gövdesi çizildiği zaman bir tür süt salgılar. Bu süt güneş ve havanın etkisi ile sertleşip sakız haline gelir. Bu sakızdan infüzyon ve lapa yolu ile faydalanılır.

Aselbendin kendine özgü zengin, sıcak, hafif odunsu, kremsi, vanilyaya benzeyen bir aroması var. Çatlamış deriye çok iyi gelir. aisha, aselbenti vücut yağlarında ve banyo ürünlerinde kullanıyor. Hekimlikte ve koku yapımında kullanılan, aselbent ağacının kabukları çizilerek elde edilen bir reçine ve bu reçinenin elde edildiği ağaç (Styrax officinalis).
 
Kolloidal aselbent tepkimesi, kolloidal bir aselbent süspansiyonunun beyin omurilik sıvısı tarafından çökeltilme tepkimesi. Sulandırma oranı giderek artırılan 16 tüp içinde gerçekleştirilir; sinirlerde ve beyin zarlarında frengiden ileri gelme iltihapların teşhisinde kullanılır.

Aselbendin antiseptik ve balgam söktürücü özellikleri vardır. Tentürü dıştan sürülerek ve antiseptik buğu yapmak için kullanılır. Ayrıca parfümeride koku bağlayıcı olarak kullanılır. Ticarette siyam aselbendi ve Sumatra aselbendi olmak üzere iki cinsi vardır. Sumatra aselbendi istanbul aktarlarında "cavi" adıyla satılır. 
Hekimlikte ve koku yapımında kullanılan aselbent ağacından gövdesi çizilerek elde edilen bir tür reçine.
Tıbda ve kokuculukta kullanılan bir reçinedir ve aynı adla anılan ağacın kabuklarının çizilmesiyle elde edilir.

Kaynak: http://www.bulmacabul.com/

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ