Kastamonu yöresinde yufka ekmeğine verilen ad...

Ter Ekmeği,

Malzemeler,  
2 su bardağı un
1 tatlı kaşığı tuz 
1 yumurta 
1 paket instant maya 

Aldığınca ılık suyu karıştırıp yumuşak kıvamlı bir hamur yapılır. Sonra hamurdan yumurta gibi parçalar koparılarak bezelenir. Oklava, merdane ile unlayarak servis tabağından biraz büyükçe açılır. Elde edilen,  ter ekmeği denilen yufka sacın üzerinde arkalı önlü pişirilir.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da konar-göçerlerin kıl çadırlarından oluşan yayla yerleşmesi...

Zoma, 
Doğu ve güneydoğu Anadolu' da, Hakkari de yayla yaşantısına  Zoma deniyor. Yayla, zoma yerleşmesi denince hayvancılık akla gelir. Yörenin iklim ve coğrafi yapısı hayvancılıkla uğraşmayı gerektirir. İnsanlar ilk baharın gelmesiyle hayvanlarına daha iyi bir otlak ve sulu alanlar bulabilmek maksadıyla yaylalara çıkarlar.   


Yörede ilk baharın gelmesiyle  yaylaya (zoma) çıkılır. Sonbaharın soğuk günlerinde, tekrar yerleşim yerlerine dönülür.  Yaylada teremast denilen kışlık yoğurt yapılır. Koç katımı şenliği de bu yaylada gerçekleştirilir. Yörede kullanılan tulumlar işlevlerine göre halk arasında değişik isimler alırlar. Keçi derisinden yapılan ve sağılan sütlerin zomaya taşınmasında kullanılan mesk, koyun derisinden yapılan ve tereyağı, peynir gibi ürünlerinin saklanmasında kullanılanlarına pist, bakliyat ve kuru gıdanın saklanmasında kullanılanlarına da hinban adı verilir. Büyükbaş hayvanların derisinden yapılan ve içinde yoğurdun çırpılarak tereyağı elde edilmesin de kullanılanlara da mesk (yayık) adı verilir.

Şubat ayında havada, suda ve toprakta oluştuğu sanılan sıcaklık yükselişi...

Cemre,
(Arapça), 
Kor durumunda ateş anlamına gelir.

Şubat ayında birer hafta arayla havada, suda ve toprakta oluştuğu sanılan sıcaklık yükselişi.
Eskiden 365 günlük bir yıl Kasım ve Hızır olarak ayırmışlardır. Kasım ayı, 180 gün ve hızır ayı, 185 gün olarak ikiye ayrılır. Kasım, Kasım ayının sekizinde başlayan eski Kasım ayının, 46'sına erbain, 86'sına da hamsin denir. Kışın en soğuk 90 günü bu ay içinde geçer. Cemre' lerin ilkinin, eski Kasım ayının 105'inde (19-20 Şubat ) "havaya", ikincisinin Kasım ayının 112'sinde (26-27 Şubat) "suya", üçüncüsünün de Kasım ayının 119'unda (5-6 Mart) "toprağa" düştüğü varsayılır.

20 Şubat – 1.Cemre Havaya
27 Şubat – 2.Cemre Suya
06 Mart – 3. Cemre Toprağa

Cemrelerin düşmesi esnasında  hava ısınıyormuş gibi görünsede hava doğrudan güneş ışınları ile ısınmaz. Güneşten gelen ışınlar önce yeri ısıtırlar. Yerden yansıyan ışınlar havayı ısıtır. Meteorolojik olarak ısınma sıralaması toprak, hava ve su şeklinde olur. Cemre folklorik bir inanıştır.

Ayrıca, Arafattan gelen hacıların Mina vadisinde attıkları taşlarla oluşan yığınlara da Cemre denir.

Hindistan’da, Gandi gibi önde gelen önemli ruhani kişilere verilen unvan...

Mahatma,
Mohandas Karamçand Gandhi, 
(Gujarati:  2 Ekim 1869– ö. 30 Ocak 1948) 

Mahatma Gandhi Hindistan’ın büyük milli lideri. Mahatma Mübarek lakabı ile tanınır. Batı Hindistan’ da Kathiavvar yarımadasının Porbandar şehrinde 1869 yılında doğdu.  Hindistan ve Hindistan Bağımsızlık Hareketi'nin siyasi ve ruhani lideri. 

Gerçek ve kötülüğe karşı aktif ama şiddet unsuru içermeyen direniş ile ilgili olan Satyagraha felsefesi' nin öncüsüdür. Bu felsefe Hindistan'ı bağımsızlığına kavuşturmuş ve dünya üzerinde vatandaşlık hakları ve özgürlük savunucularına ilham kaynağı olmuştur. Gandi Hindistan'da ve dünyada, Tagore tarafından verilen ve ''yüce ruh'' anlamına gelen mahatma  ve ''baba'' anlamına gelen ''bapu''  adlarıyla anılır. 


Hindistan'da resmi olarak Ulus'un Babası ilan edilmiştir ve doğum günü olan 2 Ekim ''Gandhi Jayanti'' adıyla ulusal tatil olarak kutlanır. 15 Haziran 2007'de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu oybirliği ile 2 Ekim gününü "Dünya Şiddete Hayır Günü" olarak ilan etmiştir.

Mavi ve beyaz çizgili bir cins pamuklu örtü...

Anabas,
Eskiden Normandiya’da, bugün Hollanda’da dokunan, mavi ve beyaz çizgili bir cins pamuk örtü. 

Saat zincirinin üzerine sarıldığı silindir...

Lekende,

Laos’ta yaşayan bir halk...

Lametler,
Laos halkının asıl vatanı, Çin’dir.
Çin Hindi Yarımadasına göç etmişlerdir.
Laos’un, XIV. asırdan önceki tarihi hakkında belge yoktur. 1453 senesinde Fraya Fa Ngum, Lanxang (milyonlarca fil) krallığını kurdu. XVI. yüzyılın sonunda bu krallık, İngiliz Milletler Topluluğunun bir sömürgesi oldu.


Laos'un Başkenti, Vientiane'dir. Ülkenin denize kıyısı yoktur. Çin, Kamboçya,  Tayland ve Vietnam ile komşudur.  Tarıma uygun toprakları azdır. Laos’ta demiryolu yoktur. Budizm, Laos’un resmi dinidir. Phi adındaki başka bir inanç da, ilkel kabileler arasında yaygındır. Lametlerin yazılı bir dilleri yoktur. 

Lametler, Laos'un kuzeybatı bölgesindeki köylerde yaşarlar. Kha (köle) denilen kişilerdir. Lametlerin  evleri ahşap ya da bambudan kazıklar üzerine inşa edilmiştir.

Etnik yapı;
Laoslu %68, 
Lao Theung %22, 
Lao Soung %9, 
Vietnamlılar/Çinliler %1.

Eyaletleri; 
Attapu, 
Bokeo, Bolikhamxai, 


Champasak, 
Houaphan, 
Khammouan, 
Louangnamtha, Louangphabang, 
Oudomxai, 
Phongsali, 
Salavan, Savannakhet, 
Viangchan, Viangchan, 
Xaignabouli, Xaisomboun, Xekong, Xiangkhoang.

Soyunda şair yokken ve hiçbir eğitim almadan kendi kendine şair olan kimse...

Nabiga,
Sonradan şâir olan.
Üstün zekâlı hârika ve çok fasih kimse.
Nevabig, Şanı, şöhreti büyük adam. ulu, şerefli kimse.

İşler, görevler...

Umur, (eskiden).
Emirler.
İşler, görevler.
Hususlar. 
Maddeler.

Eğri olma, eğrilik...

İvicac, 
Doğru davranmamak, eğri büğrü olmak. 
Hamlık.
Hakkı bâtıl, bâtılı hak göstermek.

Şeftali cinsi...

Hale,
Hülü,
Nectarin,
Cavalier, 
Cardinal,
Gülaven,
Sarıpapa, (Sarı renkli ve tatlı bir şeftali).
Adıyaman,

Önceleri botanik adına (Prunus persica) bakılarak şeftalinin anavatanının İran yada Kafkasya olduğu sanılmaktaydı. Ancak zamanla yapılan araştırma çalışmaları, yabani şeftalinin İran’da asla bulunmadığını göstermiştir.

Şeftalinin anavatanının Doğu Asya ve Çin (Orta Çin) olduğu belirlenmiştir.

Şeftali, dünya üzerinde çok geniş yetişme alanına sahip bir meyve türüdür. Avrupa’nın İngiltere ve kuzey memleketleri (Finlandiya, Norveç, İsveç) dışında hemen her tarafında yetiştirilmektedir. Amerika’ya XVI. yüzyılda İspanyol gemicileri tarafından götürülmüş . Amerika'nın kuzey ve güneyinde yetişmekte olup, Avustralya ve Yeni Zellanda’da en fazla yetiştirilen meyve türüdür. Afrika kıtasında da şeftali yetiştirilen alanlar her geçen gün genişlemektedir. Dünya üzerinde en büyük şeftali yetiştiricisi ülkeler sırasıyla; İtalya, ABD, Çin, Yunanistan, İspanya, Fransa, Rusya, Türkiye, Meksika ve Arjantin ‘dir.

Filipinler' in Başkenti...

Manila,

Filipinler ya da resmî adı ile Filipinler Cumhuriyeti, (Filipince: Pilipinas) 
Güneydoğu Asya'da Malay Takımadaları bölgesinde yer alan adalar ülkesidir. Başkenti Manila'dır. Filipinler toplam 7 bin 107 adadan oluşur. Manila II. Dünya Savaşı’na kadar Asya’daki en güzel görünümlü şehirlerden biriydi. Savaş sırasında oldukça hasar gören şehrin hala görülmeye değer birçok noktası bulunuyor.

Filipince ve İngilizce resmî dillerdir.Filipin, üç coğrafik alana bölünür; Luzon, Visayas ve Mindanao. Bunlar, on yedi bölgeye, seksen bir ile, 118 şehir, bin 510 belediyeye ve 41 bin 995 Barangay (bölge hükümetleri) ayrılır. Filipinler 85 milyona aşkın nüfusuyla (2005) dünyanın en çok nüfusuna sahip 12. ülkesidir. Manila dünyanın en kalabalık 11. başkentidir.

“Acıbalık, gördek” gibi adlar da verilen bir balık..

İlik,
İlik balığı,
Liparida (Musevilerce),
Gördek, (Fr. Bouviere commune).
Acıbalık, (Rhodeus Seiceus Amarus).
Kepekleme,
İznik yöresinde, kepeğin buğusunda pişirildiğinden dolayı kepekleme denir.


Acı balık (Rhodeus sericeus), sazangiller (Cyprinidae) familyasından küçük bir balık türü. Midyeler üreme sistemlerinin önemli bir bölümünü oluşturur.
Dişi acı balık yumurtalarını midyenin içine bırakır. Yumurtalar midyenin içinde gelişir ve yüzebilir hale geldiklerinde dışarı çıkarlar. Midyenin larvaları midyeden çıkan balıklara yapışır ve düşüp başkalaşım (metamorfoz) geçirirler.

Çek Cumhuriyeti Bilimler Akademisi'nin yeni bir araştırması acı balıklar ve midyelerin sanıldığı gibi simbiyotik değil; aksine parazitik yaşadıklarını ortaya koymuştur. Bu araştırma acı balıkların aslında midyelerin paraziti olduklarını; çünkü üremeleri sırasında midyeye enfeksiyon taşıma riski bulunduğunu göstermiştir.  Acı balıklar genellikle yüksek bitki yoğunluklu yerlerde yaşarlar. Dayanıklı balıklardandırlar; fazla oksijen bulundurmayan sularda yaşayabilirler. En fazla 7 - 10 cm uzunluğunda olurlar.

Acı balık (Rhodeus Amarus), 8 santimlik uzunluğuyle sazangillerin cücesidir. Orta ve Doğu Avrupa’yla memleketimiz tatlı sularında yaşar. Bu türün ilginçliği düğün kıyafeti ile olağanüstü üreme metodundadır. Erkekler yumurta dökümü mevsiminde pembe ve mor tonlara bürünürler, dişilerde ise, yumurtalarım tatlı su midyelerinin solungaçları araşma dökmelerini mümkün kılan bir yumurta borusu uzar. Erkek de spermaların aynı yere döker, böylece döllenme midyenin içinde olagelir. Yumurtalar bu kuluçka makinesinin içinde çatladıktan sonra yavrular birkaç gün daha bu emin köşede barınırlar. Asya’da da acı balık’a benzer balıkların birkaç türü Japonya' dadır.  Ege bölgesindeki akarsularda yaşıyor.


Bitkilerle ve küçük böcek larvalarıyla beslenirler. Bu balıkların en ilginç özeliği ise üreme olayıdır. Üremesi için mutlaka tatlısu midyesi olması gerekmetedir. Dişi balık uzun bir tüpçük çıkartır ve bu tüpçuk sayesinde midyenin içine yumurtalarını bırakır ve midye içerisinde yavrular oluşarak çıkarlar. Ayrıca erkek balığının renkleri çok güzel çiftleşme zamanı kıpkırmızı bir renge bürünürler hareketleri ve kur yapışları ayrı bi güzelik katar kendilerine fazla büyümeyen bu balıklar. Bir çok kişi tarafından bilinsede bir türlü akvaryumlarda beslenmemektedir. Bitkili akvaryumlarda çok rahatlıkla bakılabilirler.

“Ufuklar” anlamında eski sözcük...

Afak, (Arapça).
Yer ile göğün birleşmiş gibi göründüğü yer, uzak daire.
Dört taraf,
Etraf,
Cihetler.
Ufuklar.

Osmanlı devletinde Bulgarlardan oluşturulan ''Voynuk'' örgütündeki subaylara verilen ad...

Likator,
Osmanlılar döneminde Savaş zamanı ordunun ve yüksek komutanların atlarına bakan, barışta, has ahır ve çayır hizmetlerinde çalıştırılan, Hıristiyanlardan, özellikle Bulgarlardan oluşturulan asker sınıfına voynuk örgütü ve bu örgüt içindeki subaylara Likator denmektedir.
Voynuk Teşkilatı,
Voynuk teşkilatı Sultan Birinci Murad Han (1359-1389) zamanında Rumeli beylerbeyi olan Timurtaş Paşa tarafından ilk defa Bosna’da kuruldu. Mensupları Bulgarlar arasından seçilerek, yaygınlaştırıldı. Hassa, amme veya seferli ve Çayır Voynukları halinde teşkilatlanırdı.


Voynukların kaynağı Rumeli olup, bilhassa Bulgaristan idi. Açık kadrolara, ölen veya sakatlanan voynuğun oğlu, kardeşi, akrabalarından biri tayin edilirdi. Voynukların oğullarına ve Voynukluğa aday olan akrabalarına Zevait Voynuk denilirdi. 

Ortaoyununun sergilendiği genellikle oval biçimli alan...

Palanga,
Ortaoyunu'nda oyun alanı.
Meydan, orta.

Ortaoyunu, 
Çevresi izleyicilerle çevrili bir alanda oynanan, yazılı metne dayanmayan, içinde müzik, raks ve şarkı bulunan doğaçlama bir oyundur. Ortaoyunu eski kaynaklarda; kol oyunu, meydan oyunu, taklit oyunu, zuhuri gibi adlarla anılmıştır.

Orta oyunu, han ya da kahvehane gibi kapalı yerlerde de oynanmakla birlikte, genel olarak açık yerlerde ortada oynanan bir oyundur. Oyunun oynandığı yuvarlak ya da oval alana palanga denir. 

Oyunun dekoru;
Yeni dünya denilen bezsiz bir paravandan ve dükkan denilen iki katlı bir kafesten oluşur. Yeni dünya ev olarak, dükkân da iş yeri olarak kullanılır. Dükkanda bir tezgah, birkaç hasır iskemle bulunur.
Seyircilerin oturdukları yerin hemen arkasında, ve oyun yerine aktörlerin girmesi için serbest, sahne olarak kabul edilen yer boyutları aşağı yukarı 15x25 m. kadar, yuvarlak veya yumurtamsı bir alandır. Seyircilerle oyun yeri, ip gerilmiş kazıklarla ayrılır, meydanın sağı kadınlar içindir; eskiden buraya kafes konurdu; sol taraf erkek seyirciler içindir. 
Çalgıcılar da burada, seyircilerin tam önünde yer alırlar. Orta oyununun kişileri ve fasılları Karagöz oyunuyla büyük oranda benzerlik gösterir. Oyunun en önemli iki kişisi Kavuklu ile Pişekar'dır. Kavuklu, Karagöz oyunundaki Karagöz'ün karşılığı, Pişekar da Hacivat'ın karşılığıdır. Orta oyununda da gülmece öğesi, Karagöz oyunundaki gibi, yanlış anlamalara, nüktelere ve gülünç hareketlere dayanır. Oyunda çeşitli mesleklerden, yörelerden, uluslardan insanların mesleki ve yöresel özellikleri, ağızları taklit edilir. 

Bunlar arasında Arap, Acem, Kastamonulu, Kayserili, Kürt, Frenk, Laz, Yahudi, Ermeni vb. sayılabilir. Orta oyununda kadın rolünü oynayan kadın kılığına girmiş erkeğe Zenne denir. Kavuklu Hamdi ile Pişekar, Küçük İsmail Efendi, orta oyununun önemli ustaları sayılır.

Orta Oyunu, 
Mukaddime (Giriş), Muhavere (Söyleşme), Fasıl (Oyun) ve Bitiş bölümlerinden oluşur. 

Geleneksel Türk halk tiyatrosunun önemli seyirliklerinden olan orta oyununun başlıcaları şunlardır: 
Mahalle Baskını, Terzi Oyunu, Yazıcı Oyunu, Büyücü Hoca, Fotoğrafçı, Hamam, Tahir ile Zühre, Kale Oyunu, Pazarcılar, Çeşme, Gözlemeci. Çifte Hamamlar, Kunduracı, Eskici Abdi.

Granitle aynı kimyasal yapıda olan ve “riyolit” de denilen kayaç...

Liparit, (Fransızca).

Granit  (Liparit ya da Riyolit). Mineral, yunanca reo, akmak, ryo’dan fransızca, rhyolite.
Granitle aynı kimyasal yapıda, içinde mikrolitler olan kayaç, liparit. Yani serbest silis bakımından zengin, mikrolitli iç kayaç.

Tersiyer ya da post-tersiyer kaynaklı magmatik bir kayaçtır. Koyu kıvamlı asit lavların kısa mesafeli akması sırasında oluşur. Kuvars içerir, ancak ana öğesi feldispattır. Sertliği 6, özgül ağırlığı 2.3-2.7'dir. Rengi sarı, kırmızı beneklerle beyazdan griye doğru değişir. Kırıldığında sönük parlak, ince taneli bir yüzey verir. Volkanik alanlarda görüşür. Mezolitikten başlayarak güneydoğu Asya ve diğer alanlarda kullanılmıştır. Granitin sürtmetaş örnekleri de oldukça yaygın bir durumdur. 

Genellikle ağır mineraller ba­kımından fakir olan riyolit, cam bakımın­dan zengin bir hamur içinde, ya fenokristaller, ya küçük billurlar, ya da küçük kürecikler şeklinde bol miktarda kuvars kapsar. Fenokristaller arasında feldispatlara da rastlanır. Riyolitoyit’ te kuvars billurlaşmamıştır, silis fazlası cam halindeki hamur içinde bulunur. Bileşimine göre, hiper alkali riyolitler ve alkali riyolitler ayırt edilir. Hiperalkali riyolitlerde, sodyum ve potasyumlu feldispatlar ile demir ve sod­yumlu bir veya daha çok mineral (aejirin, riebeckit) bulunur. 

Alkali riyolitler için­de de alkali feldispatlar ve plajiyoklazlar vardır. Piromeritler, çok büyük küreli (25 cm kadar) riyolitlerdir. Riyolitlerde, çoğu zaman, grena, topaz, kuvars gibi pnömatolitik minerallerin billûrlaşabildiği «litofiz» denen boşluklar bulunur. Riyolitler lav akıntıları veya damarlar meydana geti­rir. Kuvarslı porfirler paleozoyik çağ ri­yolitleridir.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ