Kahkahaçiçeğini andıran bir süs bitkisi ...


Nolana,
Duruşuyla kahkahaçiçeğini andıran ve bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilen bir tür çalı.
Solanaceae familyasından Nolana reichei, Şili ve Peru ulusal parklarının bir çiçeğidir.

Bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilen, kahkahaçiçeğine benzer bodur çalı. Nolana ortak adı olan bu bitkiler tek yıllık olup, Şili ve Peru' da görülür. Bu bitkiler tam güneş alan, zayıf, kuru topraklarda, zor alanlar için iyi bir zemin örtüsü olan bitkilerdir.


Ancak, verimli ve iyi drene olan topraklarda daha yetişir. Kötü toprak alanlarda, dikim deliği uygun olursa ve çevresinde humuslu topraklar olursa yetiştirilebilir.

Nolana' nın yaprakları oval  ve sarkıktır. Yüksekliği 12-50 mm. ve 150-300 mm. formunda yayılan kümeler halindedir. Çiçekleri 50mm. çapında ve 5 loblu olup, beyaz renkli bir boğaz ile açık veya koyu mavi renkli çan şeklindedir. Nolana reichei yedi renkli çiçek olarak da bilinir. Çiçekleri sarı merkezleri ile siyah, gri ve beyaz bir daire, açık mavi ve zengin lavanta ile halkalı ışınları ve solmaya derin mavi noktalar ile çevrilidir. Bitkiler, yaz boyunca çarpıcı bir güzellik için büyük bir kuraklık direnci göstererek,  sepet ve saksılarda, sıcak güneşli sınırları içinde bir yerde süs bitkisi olarak yetiştirilir.

Kahkahaçiçeği, Çit sarmaşığıgiller familyasından, uçları mavi çizgili beyaz çiçekler açan bir çeşit sarmaşıktır. Sahilkahkahası, Çitsarmaşığı, Gündüzsafası, Convolvulus persicum, Liseron, Bindweed isimleri ile de bilinir. Kabızlığı giderir. Hazmı kolaylaştırır.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ