“Bereketli Topraklar Üzerinde”, “Hakkâri’de Bir Mevsim”, “Mavi Sürgün" gibi filmleriyle tanınmış sinema yönetmenimiz....

Erden Kıral,
Film eleştirmenliği, yayıncılık yaptı. 
Reklam filmleri, kısa ve uzun metraj filmler yönetti. 1983 yılında Berlin' de yaşamaya başladı. TRT için Mavi Sürgün isimli filmi yönetti. Bu film Almanya - Türkiye ortak yapımıydı. 

Sinema ile ilgili çalışmalarını halen Berlin ve Türkiye' de sürdürmektedir. Berlin Güzel Sanatlar Akademisi ve Almanya Film ve TV Rejisörleri Birliği üyesidir.  Erden Kıral, uluslararası alanda elde ettiği başarıların da etkisiyle filmlerinde sınırlanmış özellikler yerine yerelden evrensele ulaşmaya çaba harcadı. 

Erden Kıral, 1942 yılında Kocaeli' nin Gölcük İlçesi' nde doğdu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Seramik Bölümünde eğitim gören Kıral, Osman Seden, Yılmaz Güney, Bilge Olgaç ve Mehmet Dinler gibi yönetmenlere asistanlık yaptı. Bir süre reklam filmleri çeken Kıral, Kumcu Ali Yaşar ve Unutulmuşlar gibi iki kısa film yönetti. Kıral, Fransa'ya giderek oradaki Fas'lı işçilerin yaşamlarını yansıtan bir belgesel film çekti. Yedinci Sanat ve Çağdaş Sinema dergilerinde yazılar yazan Kıral, Gerçek Sinema ve Güney dergilerinde yöneticilik yaptı. Kıral, 1978 yılında  Yaşar Kemal'in Teneke adlı yapıtından ilk uzun metrajlı filmi Kanal'ı yönetti. 1979 yılında Orhan Kemal'in aynı adlı romanından uyarladığı  Bereketli Topraklar Üzerinde adlı filmi çekti. 

Bereketli Topraklar Üzerinde, 1981 yılında Strasbourg Film Şenliği Büyük Ödülü'nü kazanırken, Kıral da aynı yıl Antalya Film Festivali'nde En İyi Yönetmen ödülüne layık görüldü. Kıral, 1982 yılında Hakkari'de Bir Mevsim adlı filmi beyazperdeye aktardı. Film ayrıca, Berlin Film Şenliği'nde Gümüş Ayı, Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu, Uluslararası Sanat ve Deneme Sinemaları Birliği ve Interfilm ödülünü kazandı.  Hakkari'de Bir Mevsim, Korsika'da yapılan II. Akdeniz Kültürleri Şenliği'nde En İyi Film  seçildi. 
Kıral, 1992 yılında Mavi Sürgün adlı filmi yönetti. Sanatçının bu çalışması Antalya Film Festivali'nde En İyi Film seçildi. 

Filmleri;
Ayna, Av Zamanı,  Aşk Üzerine Söylenmemiş Her şey,  
Avcı, Ay Hikayeleri,
Baba, Baba Evi, Babam ve Biz, Bereketli Topraklar Üzerinde,
Canım Kocacığım,
Dilan,
Hakkari'de Bir Mevsim,
Kanal, Kumcu Ali Yaşar,
Mavi Sürgün,
Vicdan,
Yolda,

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ