1934-1994 yılları arasında yaşamış ve uzun yıllar Devlet Tiyatroları’nda sahneye çıkmış tiyatro oyuncumuz ...

Asuman Korad, 
(D. 1934 - Ö. 1994),
Asıl adı Hilal Asuman Düzgünoğlu.
Tiyatro ve sinema oyuncusu, yönetmen ve eğitimci.
Babası harita albayı ve ressam Selahattin Düzgünoğlu, annesi Ressan.

1949 yılında Ankara Devlet Konservatuarı, Tiyatro Bölümü'nün yüksek devresinden mezun olduktan sonra Devlet Tiyatroları'na girdi. 

Tatbikat Sahnesi ve Devlet Tiyatrolarında, Müfettiş, Kadınlar Arasında, Yalancı, Şakacı, Pembe Evin Kaderi, Bir Evlenme gibi oyunlarda oynadı. 1951 yılında Muhsin Ertuğrul ile birlikte çalışmak üzere İstanbul Küçük Sahne'de başladı. 1953 yılına kadar Fareler ve İnsanlar başta olmak üzere, Siyah Beyaz, Karakolda, Karışık İş, Yedide Ev, Onikinci Gece, Arpa Ambarı, On Küçük Zenci, gibi çeşitli oyunlarda rol aldı. Bu dönemde Muhsin Ertuğrul ile birlikte sinema oyunculuğuna da başladı. 

1962 yılında tiyatro araştırmaları yapmak için Paris'e gitti. 1963 yılında İstanbul'da Aksaray Bulvar Tiyatrosu'nda Yaz Bekarı, Garsoniyer, Mihracenin Gerdanlığı, Arena Tiyatrosu'nda Çay ve Sempati'de ve Meydan Sahnesi'nde roller aldı. Çeşitli ödüller aldı. Eleştirmenlerce Türk tiyatrosunun dev isimlerinden biri olarak ifade edilen sanatçı, 1983-1987 arasında Devlet Tiyatroları baş rejisörlüğü görevini üstlendi. 1989 yılında emekli oldu. 

Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda profesör olarak sahne, diksiyon ve mimik dersleri verdi. İki kez evlenen Korad'ın ilk eşi ünlü opera sanatçısı Suna (Cerrahoğlu) Korad, ikincisi ise H. Ender (Çığman) Korad'dı. Selen ve Kağan adında iki çocuğu oldu. 

Devlet Tiyatrolarında oynadığı oyunlar;
Anasının Kuzusu, Faust, Kadınlar Arasında, Müfettiş, Onikinci Gece, Kara Boncuk, Eskisi Gibi, Eskisinden Üstün, Yalancı, Kıskançlar, Şakacı, Fareler ve İnsanlar, Pembe Evin Kaderi, Derin Mavi Deniz, Maria Stuart, Güzel Helena, Lady Frederick, Tanrıdağı Ziyafeti, Yaslı Aile, Güneşte On Kişi, Şatoya Davet, Sevgi ve Hile, Tilki, Akif Bey, Ruhlar Gelirde, IV. Henry, Son Durak, Trafik Cezası, Yaz Bekarı, Tufan, Kleopatra'nın Mezarı, Samanyolu, Kiralık Bina, Cadı Kazanı, Kral Lear, Hürrem Sultan, Dört Albayın Aşkı, Midas'ın Kulakları, Gergedan, Son Band, Büyük Jüstinyen, Hamlet, Vişne Bahçesi, Çağrılmadan Gelen, Fizikçiler, Jül Sezar, Dünyanın Düzeni, Kireçli Bahçe, Savunma, My Fair Lady, Damdaki Kemancı, Çiçu, Hastalık Hastası

Yönettiği Oyunlar;
Pusuda, Hayvanat Bahçesi, Son Band, İnsansızlar, Çağrılmadan Gelen, Merdiven, Çocuğum, Uçurtmanın Zinciri, Kırlangıçlar, Savunma, Ayakbağı, Böyle Bir Aşk, Sokrates'in Savunması, Çiçu, Altı Kişi Yazarını Arıyor, Bir Tavsiye Mektubu, Uçamayan Kuşlar Tutulur, Strindberg Oyunu, Maymun Davası, Teknik Arıza, Düşüş, Paspas, Sevgili Doktor, Yasak Defter, Çıkmaz, Yasalar ve İnsan, Kırmızı Sokağın Suzan'ı, O Güzelim Kaymaklı Dondurma Rengi Elbise, İntihar, Dün Neredeydiniz, Daha Dün Gibi, Karaağaçlar Altında, 10. Senfoni, İnsanlar ve Hayvanlar, Bir Kadın, Bir Düş, Bir Oyun; Samanyolu, Satıcının Ölümü, Bulunmaz Adam. 

Filmleri;
Nilgün - 1954
Halıcı Kız - 1953
Kara Davut - 1953

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ