Güney Amerika' da yaşayan ve leşle beslenen yırtıcı bir kuş...

Karakara,
Southern Crested-caracara
Caracara plancus
Order: Ciconiiformes
Family:Falconidae
Like crows, caracaras feed on fresh garbage from the kitchen. Guarani:Karakara


Doğanların, Falconidae familyasını oluşturan 60 kadar türü vardır. Ama bütün türler doğan adıyla bilinmez. Örneğin kerkenez, sungur ve karakara olarak adlandırılan kuşlar da birer doğan türüdür.


Doğanların çoğunun güçlü ve yırtıcı kuşlar olduğunu gördük. Amerika tropikal bölgelerinin yerlilerinden karakara' lar aksine uyuşuk gözükürler. Bu grubun en kuzeysel üyesi Audubon karakarası'dır (Poly borus cheriway).Orta ve normal irilikteki bu siyahlı beyazlı türün bazen Meksika kartalı diye de adı geçer. Birleşik Amerika'nın güney eyaletleriyle daha güney bölgelerde bulunur.

Audubon karakarası da öbür karakara'lar gibi özellikle leşle beslenir. Fakat canlı avlara, meselâ yılanlara, kaplumbağalara ve kurbağalara rağbet etmez değildir. Meksika yollarında çöp peşinde koşmaya sıra gelince uzun ve güçlü bacaklarının üzerinde tavuksular kadar çeviktir. Yiyecek ararken bacaklarıyla ayaklarından yararlanarak, dallarla çalı çırpının altını kazış tarzı da tavuklara benzer Kendine yiyecek aradığı zamanların dışında, daha doğrusu karnı tokken pek hareketli değildir.

Fırat ve Dicle ırmaklarında kullanılan küçük teknelerin kısa küreklerine verilen ad...

Gırafa,
Girafa.Halk dilinde Teyze, hala...

Eze,  Teyze, Hala.
Eme,
Abu,
Bibi,

Hiç görülmemiş, alışılmamış şey...

Acibe,(Arapça)
Hiç görülmemiş, alışılmamış, şaşılacak veya yadırganacak şey.

Latin Amerika' ya özgü, içine peynir , patates, kıyma konularak yapılan bir tür pufböreği...

Empanadas,
Empanada,
Saltena,
İspanya, Orta Amerika (Meksika), Filipinler ve başta Şili, Arjantin, Paraguay, Uruguay, Peru, Bolivya, Kolombiya, Ekvador, Venezuela olmak üzere Güney Amerika'da içi doldurularak yapılan ve yenen bir börektir.

Bolivya'da Empanada'ya Saltena denir. Adını, kökeninin geldiği yer olarak tahmin edilen Arjantin'in Salta şehridir.
İspanyol empanadasının kökeni, Galiçya'dan gelir.


Peru'da empanadalar sığır eti (empanada de carne), tavuk eti (empanada de pollo), peynir (empanada queso) ve diğer malzemelerle (ton balığı, soğan, ıspanak, v.b.) doldurulur.

Empanadas de carne en çok satan empanada türüdür.
Meksika'da empenadalar tatlı (ananas, çilek v.b.) ya da tuzlu (tavuk, sığır, v.b.) malzemelerle doldurularak servis edilir.

Filipinler empanadaları genel olarak sığır kıyması, doğranmış soğan ve kuru üzümden olaşan soya sosu baharatlı bir dolgu malzemesi içerir. Hamuru buğday unundandır.

Meksika mutfağında acı sos ile servis edilen bir aperatif empanadas, bizim için de çok yabancı olmayan bir lezzet, böreklerimize çok benziyor.

Arjantin böreği de deniyor.

Malzemeler:200 gr. beyaz peynir 
1 Tatlı kaşığı limon suyu 
2 Adet taze soğan 
500 Gr ekmek hamuru 
2 Adet yumurta 
150 Gr galeta unu 
Kızartmak için yağ 
Tuz, karabiber 

Hazırlanışı:
Taze soğanları ayıklayıp yıkayın ve ince ince doğrayın. 
Peyniri ezin, limon suyu ve taze soğanla karıştırın. Tuz ve karabiber ile tatlandırın. 
Hamurdan 12 top oluşturun ve merdane yardımıyla inceltin.
Her dairenin üzerine hazırladığınız içten 2 tatlı kaşığı koyup kenarlarına bastırarak kapatın. 
Hazırladığınız börekleri yumurta ve galeta ununa bulayıp kızgın yağda kızartın. 
Yanında arzunuza göre hazırladığınız domates sosu ile servis yapın.

-->

XVIII.yüzyılda Fransa'da yaygın olan süsleme üslubu...

Rokay,
Rokaj,
Rokaille,
Rokail,
Fransa' da 1710-1750 yılları arasında yaygın olan bu süsleme sanatı üslubu.
18. yüzyılda Fransa’da yaygın olan bir süsleme biçemi.
Fransa'da 1710-1750 yılları arasında yaygın olan bir süsleme üslubu.
Batı mimarlığında 18.yy da ortaya çıkan stilize deniz kabuğu, çakıl taşı ve sarmal motiflere verilen ad. On sekizinci yüzyılda Fransa’da yayılan bir süsleme üslubu.
Rokoko adı verilen soyut ve çoğunlukla asimetrik bir süsdür. Rokoko, Fransa’da 18. yüzyılın başında çok geçerli olan, kavisli çizgileri bol, gösterişli bir bezeme üslubudur. 

Gotik de yine aynı yüzyılda Fransa’da yayılan bir süsleme üslubudur. Genellikle farklı yapraklar veya duvar askıları ile birlikte çift taraflı helisel kabuk veya akasma şeklindedir. Taban, alevler veya bükülmüş taraklar şeklinde yapılan bir deniz kabuğu şeklidir.


Sıcak denizlerde yaşayan yırtıcı bir balık...


Murana,(Latince Muraena)

Yılan balığına benzeyen, çok yırtıcı, sıcak denizlerde yaşayan, göğüs yüzgeci olmayan, eti beğenilen bir deniz balığı.

Adını ve kaynağını ünlü bir Hollanda' lı ilahiyatçıdan alan Hıristiyan öğretisi...


Jansenizm - Janseniusçuluk,

Descartes usçuluğtıyla Augustinus tanrıcılığını uzlaştırmaya çalışan Piskopos Tansenius'un öğretisi. Hollandalı piskopos Cornelis Jansenius (l585-1638)'e göre insan günahlarla yüklü bir yaratıktır ve ancak tanrı bağışıyla kurtulabilir. Tanrının kendisini bağışlamasını dilemek ve beklemekten başka yapabileceği hiç bir şey yoktur.

Dilimizde Jınsenius'culuk ve Jansen'cilik deyimleriyle de dile getirilen bu öğreti tümüyle Augustinus anlayışına dayanır ve insan özgürlüğünü yadsır. İnsan özgürlüğüne büyük bir pay ayıran Cizvitcilik'e karşı çıkan ve onunla 'büyük bir savaşıma giren Jansenizm, aynı zamanda bir Hıristiyan tarikatı olarak, Port-Royal manastırında toplanan düşünürlerce benimsenmiş ve izlenmiştir. Arnauld, Nicole, SaintCyran, Loncelot ve Blaise Pascal gibi düşünürlerin elinde işlenen bu öğreti sonunda tüm gizemciliğe varmıştır. Özellikle Jansenci Blaise Pascal (1623-1662), Augustinusçuluğun ve onun bir XVII. yüzvıl biçimi olan Jansenciliğin gizemciliğe dönüşmesinde büvük rol oynamıştır.

Bilim alanından başarılarla yola çıkan bu çok akıllı matematikçi sonunda isi tam bir mistikliğe dökmüştür. Önceleri aklına pek güvenirken sonra aklından da kuşkulanmaya başlayan Pascal, bu kuşkusuyla Descartes'dan ayrılmaktadır. Descartes'la birlikte matematiği en kesin bilim saymakta, oysa matematiğin de içinden çıkamayacağı sorunlar bulunduğunu, bu sorunların ancak gönül sezisivle çözülebileceğini söylemektedir.

Sayıların kesinliklerinden bir sonuca varamayan büyük matematikçi ve fizikçi Pascal, Düşünceler (Pensees) adı altında toplanan notlarında Tanrı’nın büyüklüğünü belirtmek için İnsan'ın küçüklüğünü tanıtlamaya çalışıyor. Hangi yöne dönse karşılaştığı sonsuzluk, yücelik onu korkutmaktadır. Soruyor: Bu sonsuzluğun içinde insanın değeri nedir? Her şey bir hiçlikten çıkıp sonsuzluğa doğru sürüklenmektedir. Eşyanın ne ilk nedenini ne de son ereğini tanıyamamak umutsuzluğu içinde ancak gelip geçici birtakım belirtilen seyretmekten başka ne yapabilir insan? Bu akıl durdurucu akışı kovalamaya kimin gücü yetebilir? Öyleyse haddimizi bilelim. Aklımızı yitiren bu sonsuzluk Tanrı gücünün en büyük niteliğidir. İnsan ancak bir şey bilebilir, diyor Pascal: Yakında öleceğini. Bundan başka hiç bir şeyi kesinlikle bilemez. Ölüme karşı gözlerimizi kapamaya çalışmak neye yarar, gerçek şu ki, ister açıklayalım ister açıklamayalım, bu ölüm hepimizi korkutmaktadır.

Şu halde Tanrı'ya inanarak bu korkudan kurtulmak daha karlı değil mi? Tutun ki bir kumar oynuyorsunuz, ya yazı atacaksınız ya tura. İkisinden birini seçmek zorundasınız. Tanrı’nın yokluğunu seçerseniz bir iki geçici mutluluk elde edebilirsiniz ama ömrünüz de ölüm korkusu içinde kıvranmakla geçer. Tanrı’nın varlığını seçmek her bakımdan daha yararlıdır, çıkarınızı düşününüz. Pascal bu düşüncesiyle bir çeşit Faydacılık, Pragmacılık yapmaktadır. John Stuart Mill (1806-1873)'den 'önce faydalıdan yana olmak gerektiğini, William James (l842-1910)'den önce pratik işe yararlığı savunmaktadır.

Kimi insanlar, diyor Pascal en üstün iyi'yi başkalarına söz geçirmekte, kimileri bilimsel araştırmalarda, kimileri de şehvette aramışlardır. Oysa en üstün iyi, hiç bir küçülme ve kıskançlık duymaksızın herkesin birden olabilen'dir. Buysa Tanrı'dır.

Karadeniz' de yaşayan bir yunusbalığı...


Tırtak, (Delphinus delphis), 

Bayağı yunus olarak da bilinir, yunusgiller (Delphinidae) familyasından Türkiye'nin bütün denizlerinde bulunan ve bütün dünyada büyük okyanusların farklı kısımlarında yaygın olan bir yunus türü. Tırtak Yunusgiller familyasının asıl örnek türüdür. Afalina türünün "Flipper" dizisi ile dünyaca ünlü olup insanların aklına örnek yunus türü olarak yerleşmesinden önce dünyaca en çok tanınan yunus türüydü.
Sırtı siyah ya da kahverengi ve karın kısmı beyazımsıdır. Yanlarında açık sarı renkten gri renge geçen uzun alanlar vardır. Yöresel olarak renklerinde farklar olabilir; bazılarının yanlarındaki sarı-gri alanlar tamamen eksiktir. Tırtak yunusu bütün yunusların ve hatta bütün balinaların arasında en renklisidir. Boyu 1,70-2,40 m olur.

1485-1603 yılları arasında İngiltere' de hüküm süren Gal kökenli hanedan...Tudor hanedanı (1485 - 1603),

İngiliz tarihinin en parlak dönemlerinden biri olarak gösterilir. VII. Henry güçlü bir merkezi otorite kurdu ve VIII. Henry zengin bir devletin ve güçlü bir monarşinin temellerini attı. İngiltere'deki KiliAilesi (Galce: Tudur), İngiltere ve İrlanda'yı 1485'ten 1603'e kadar, 118 yıl boyunca yöneten, Galler kökenli kraliyet ailesidir. Kurucusu Henry Tudor'dur. Aralarından üçü (VII. Henry, VIII. Henry ve I. Elizabeth) İngiltere'yi Orta Çağ'dan çıkarıp gelecek yüzyıllarda dünyanın büyük bir kısmına egemen olan güçlü bir Rönesans ( devletine dönüşmesine önemli katkı sağlamışlardır.

Güneydoğu Asya' da yaşayan iri bir kertenkele...

Geko,
Gekolar, Ev kelerleri (Gekkonidae)


Mardin gekosu (Cyrtopodion heterocercus)
İnce parmaklı geko (Cyrtopodion kotschyi)
Karinalı geko (Cyrtopodion scaber)
Geniş parmaklı geko (Hemidactylus turcicus)
Yaprak parmaklı geko (Asaccus elisae)
Leopar gekosu (Eublepharis angramainyu)
Tombul geko (Stenodactylus grandiceps)


Geko, nemli tropik bölgelerde yaşayan bir tür kertenkeledir. Ancak bu kertenkele diğer hem cinslerinden bir özelliğiyle ayrılır. Geko duvarda veya tavanda, düz bir yolda yürüyormuş gibi rahat hareket edebilir ya da cilalı bir zeminde baş aşağı bir konumda koşturabilirler. Hatta düz bir tavana tek ayağı ile tutunup, vücudunu aşağı bırakarak asılı durabilirler.

Kertenkele türüne bağlı olarak farklı vücut derileri vardır. Bazılarının derileri kalın pullu iken bazılarının ise derileri dikenlidir. Dev kertenkeleler cüsse olarak devasa büyüklüktedirler. Kerten kele de üreme ve çoğalma da her iki cinse de ihtiyaç vardır.
Kertenkelede çiftleşme organları bulunur ve çiftleşmeden sonra dişi kertenkele yumurtasını dışarıya bırakır yavrular yumurtadan burada çıkar. Bazı kertenkele çeşitleri direk canlı yavru doğururlar.
Kertenkele türleri beslenme olarak hem bitkisel beslenirler hem de etçildirler. Kertenkeleler böcek, karınca, diğer haşere yumurtalarını, balık yavrusu ve yumurtalarını, ağaç meyve ve yapraklarını tüketirler.
Kertenkele ile beslenen bazı hayvan türleri şunlardır: kaplumbağa, yırtıcı kuşlar, tilki, çakal.vb hayvanlar bu canlıları yer. Sürüngenlerin en çok zarar gördüğü canlılar insanlardır.


Kertenkelenin bilinen bazı türleri aşağıdaki gibidir:
1 - Tombul kertenkele
2 - Geko kertenkeleler
3 - Yeşil iguana
4 - Yaşlı iguana
5 - Deniz iguanası (kertenkelesi)
6 - Baziliksler
7 - Kelerler
8 - Bukalemunlar
9 - Parlak kertenkeleler
10 - Teiidae
11 - Lacertidae
12 - Dev kertenkeleler
13 - Zehirli kertenkeleler
14 - Yılansı kertenkeleler

Avustralya' da yaşayan küçük bir kanguru cinsi...


Petrogale,

Kangurugiller (Macropodidae), iki ön dişli bir keseli familyası. En çok tanılan keseliler olmakla birlikte, Avustralya faunasının en tipik temsilcileridir. Modern zoolojide artık yanlız bir familya olarak kabul edilen Sıçankangurusugillerden daha iyi ayırt edilebilinmeleri için Asıl Kangurugiller de denilir.
Kaya kanguruları (Petrogale) dağlık bölgelerde yaşayan orta büyüklükte kangurulardır.

Taze soğan, maydanoz, biber, domates gibi malzemeyle hazırlanan bir tür salata...

Bostana,
Malzemeler:  2 adet domates ( iri ve sulu), 1 adet salatalık, 1 adet kuru soğan, Yarım demet maydonoz, Yarım limon suyu, 2 çorba kaşığı nar ekşisi, 2 çorba kaşığı zeytinyağ, 3 diş sarımsak, Tuz
Yapılışı:
Salatalık, domates, kuru soğan ve maydonoz olabildiğince minik doğranır ardından zeytinyağ, limon suyu ve tuz ilave edilerek karıştırılır. En son üzerinden nar ekşisi gezdirilerek servise sunulur.

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ