Toplumda ince bağırsak alerjisi olarak bilinen hastalık ...

Çölyak hastalığı
(ya da Gluten Enteropatisi, İngilizce: Celiac Disease),
Toplumda ince bağırsak alerjisi olarak bilinen Çölyak hastalığı, buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahılların unlarıyla hazırlanan yiyeceklerde (pide, simit, börek, makarna) bulunan bir protein maddesi olan glutene karşı oluşuyor. Bağırsaklardaki sindirimi sağlayan villus denilen yapıların bozulmasına sebep olan ve dolayısıyla da yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir sindirim hastalığıdır. Hastalığın tek tedavisinin ömür boyu glutensiz bir diyet uygulamak gerekiyor.
Küçük çocuklarda kusma, ishal, karın şişliği, iştahsızlık, kilo alamama ve boy uzamasında yavaşlama gibi tipik belirtilerle ortaya çıkabileceği gibi daha ileri yaşlarda sadece kansızlık, boy kısalığı, kemik zayıflığı ve nedeni bilinemeyen karaciğer hastalığı gibi çok değişik belirtilerle de kendini gösterir.

Ermeni kökenli Türk tiyatro ve kanto sanatçısı...


Kınar Sıvacıyan (İstanbul 1876- 1950),

Kınar Hanım, 1876 yılında İstanbul' da doğmuş, Annesi Bercuhi Hanım, Tomas Fasülyeciyan Tiyatro Topluluğu'nda oynayan bir oyuncuydu. Kınar Hamın'ın yine bu topluluk oyuncularından Takuhi Heranuş'un ölümü üzerine (1890) onun yerini tutabilecek gayretli bir eleman arandığı sırada annesi Bercuhi Hanım'ın önerisiyle ilk kez aynı toplulukta sahneye çıkar. 1891' de Ahmet Fehim Efendi' nin gurubunda sahneye çıkmış, Mardiros Mınakyan Tiyatrosu'nda oynamış, deneyimli bir oyuncudur. Türkçe'yi Ermeni şivesiyle konuşmasına rağmen seyirciyi etkilemiş ve sevilen bir sanatçıdır. Kınar Hanım ya da Eliza Binemeciyan gibi sahneye tutkun sanatçılar açıkta kalmamak, sahneden uzak durmamak için ellerinden geleni yapıyorlardı. “Yeni Osmanlı Tiyatrosu” diye adı geçecek 45 kişilk tiyatro kadrosunu oluşturdular.
1918' den ölümüne kadar (ağzından hiç düşmeyen sigarası ve) matem elbisesiyle gezen, dünya zevklerine, kadınlık süslerine yan bakıp meyletmeyen Kınar Hanım, yaş konusunun açılmasından hoşlanmaz, başkaları hakkında da olsa söze girmezdi. Söyleyenleri ve söylenenleri de dinlemezdi. 74 yaşında öldüğüne göre 1920'de 44 yaşında olması gerek bu büyük sanatkar, “Kayseri Gülleri” (oyununda) genç okullu kız çağındaki Diyana rolünü tekrarlayabiliyordu. Kınar Hanım eminim ki bilemediğimiz birçok oyunda daha görev yapmış; Türk Tiyatrosu'nun bugüne gelmesinde eşsiz hizmetlerde bulunmuştu.


Kınar Hanım 1918'de sırasıyla; Kirli Çamaşırlar, Kabus, Odalık, Kısmet Değilmiş ve Fare oyunlarında sahneye çıkar. 14 Ağustos 1950'de Kadıköy'deki evinde sessizce göçüp giden Kınar Hanım, 18 Ağustos 1950 tarihinde yine Kadıköy'deki kilisede yapılan sade bir dini törenin arkasından Kurbağalıdere'nin hemen üstündeki Ermeni mezarlığına; daha önceden vasiyet ettiği üzere, ölmüş oğlunun mezarına gömüldü.

İngiltere’nin Galler bölgesinin kuzeydoğusunda bulunan bir Su Kemeri ve Kanalı ...

Pontcysyllte Su Kemeri ve Kanalı (Aqueduct),

İnşaatı 1795 yılında başlayıp, 1805 yılında tamamlanmış olan kanal 18 kilometre uzunluğundadır. Endüstri Devrimi döneminin önemli mühendislik başarılarından biri olan kanal, çetin coğrafi koşullarda, zorlu bir güzergahtan geçmektedir. Kemer, dönemin meşhur İnşaat Mühendisi Thomas Telford tarafından öncü bir mühendislik başyapıtı ve anıtsal bir metal mimari örneği olarak tasarlandı. Dökme ve işlenmiş demirin bir arada kullanımı, kemerin kavislerinin hafif ama güçlü olmasını sağladı.

Pontcysyllte Kemeri adını, nehrin biraz yukarısındaki üç ayaklı köprüden alıyor. Galce “nehirleri bağlayan köprü” anlamına geliyor. Telaffuzu ise pont-kersulty. Kemer, Dee Nehri vadisinin üzerinden geçiyor. Her yıl binlerce kanal teknesi bu yolu kullanıyor. Bugün yörenin önemli turistik mekanlarından biri. Turistleri kanalın genişliğine göre yapılmış, dar ve uzun tekneler taşıyor. Su kemeri, Llangollen Kanalı’nı üzerinde taşıyor.
Kemerin yapımı sırasında sadece bir işçinin hayatını kaybetmiş olması bile o günler için başlıbaşına başarı kabul edilmişti. Kanal yaklaşık 1,6 kilometrede 25 milimetre eğime sahip. Kemerin yol boyunca yapılan her aşamasında bölge taşları kullanıldı ve en yüksek kemer 35 metreyi buldu. Kemerin sütunları ise tuğladan inşa edildi. Destek ayakları tabanda sekiz metre genişliğinde, yukarıda 5 metre. Dökme demirden 19 kemer kavisinin her biri 13,6 metre genişlikle köprüyü destekliyor. Bu yapının harcında kireç, su ve öküz kanı kullanıldı. Kemer tamamlandıktan sonra su ile dolduruldu ve 6 ay öylece bırakılıp gözlendi. Kemerin yapımı o zaman 45 bin Sterline malolmuştu. Açılış törenine sekiz bin kişi katıldı.

İspanya' nın kuzeybatısındaki Galiçya bölgesinde Romalılar tarafından yapılmış en yüksek deniz feneri, kule ...

Herkül,
Herkül Kulesi,
İspanya’nın kuzeybatısındaki Galiçya bölgesinde. İkinci yüzyılda, La Corunna Limanı’nın girişinde kurulmuş. Corunna’nın merkezinden 2,4 kilometre uzaklıkta. Brigahtium Kulesi’ni yapan Romalıların eseri. 57 metrelik bir kayanın üstündeki kulenin yüksekliği 55 metre. Tabanına bitişik olarak küçük bir dikdörtgen Roma binası bulunuyor. Kule aynı zamanda bir heykel parkına da sahip. Burada Demir Çağı’ndan kalma Monte Dos Bicos kaya yontmaları ve bir Müslüman mezarlığı da var. Binanın Roma buluntuları, 1990’da yapılan arkeolojik kazılarla ortaya çıkartılmış. Bu kule aynı zamanda Yunan - Roma döneminden kalan hem yapısal bütünlüğü korunmuş hem de hâlâ fonksiyonunu sürdürebilen tek fener. Faro de Chipiona’dan sonra İspanya’nın en yüksek deniz feneri. Neo klasik tarzdaki, kare zeminli fenerin ışığı 32 mil (58 kilometre) uzaktan görülebiliyor. Kuleye, içindeki 242 basamakla tırmanılıyor.

Mitolojiye göre Herkül, Geryon’un kafasını kesip onun kalıntılarını burada yakmış ve üstüne de bu anıtı dikmiş. Kelt ve Yunan - Roma mitolojisinden izler taşıyan bir başka efsane, kahraman Herkül’ün zalim Geryon’u üç gün, üç gece süren bir savaştan sonra öldürdüğünü söylüyor. Kelt mitolojisine göre bundan sonra Herkül, Geryon’un kafasını ve silahlarını gömerek üzerine bir şehrin kurulmasını emretti. Bu efsanenin izlerini Corunna kentinin askeri armasında görmek mümkün. Kule sembolü üzerindeki kurukafa ve çapraz kemik (ölüm tehlikesi işareti) Herkül’ün öldürdüğü düşmanın kafasını temsil ediyor.

Kürt müziğinin tanınmış ismi Ermeni sanatçı ...

Aram Tigran,

1934 yılında Batman' ın Sason ilçesi Bianda köyünde doğan sanatçı Suriye' nin Kamışlı kentine göç etti. 'Unutmazsak kardeşlik mümkün olmaz' diyen sanatçı Türkçe, Ermenice, Kürtçe ve Arapça şarkılar söyledi. Ud çalabilen sanatçı Türk tabiyetinden ayrılarak Yunan vatandaşı olmuştur.

Ünlü sanatçı hayatı boyunca 12 albüm çıkardı. 2009 Nevruz kutlamaları için geldiği Diyarbakır' da rahatsızlandı, sanatçıya kaldırıldığı hastanede anjiyo yapıldı. 6 Ağustos 2009 tarihinde Yunanistan'da tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşti ve 8 Ağustos 2009 tarihinde vefat etti. Atina' da ölen sanatçının Diyarbakır Urfakapı semtindeki Ermeni mezarlığına gömülmesi son arzusu olarak kayıtlanmıştır.

Rom, taze nane ve limonla yapılan bir kokteyl...


Mohito (Mojito),

Malzemeler;
İki çay kaşığı esmer şeker,
Yarım limonun suyu (yeşil renkli misket limonu-lim olursa daha iyi),
2/3 ölçü şeker şurubu,
Birkaç taze nane yaprağı,
Bir ölçek beyaz rom(Bacardi olursa Süper),
Soda (maden suyu değil, soda water) veya sprite da olabilir. Kokteylin sert olması istenirse birşey konulmaz.
Bardak, kokteyl bardağı altı kalın, uzun, bir cam bardak, kullanılmalıdır.

Bardağa önce yeşil limonun yarısı iri parçalar(6-8 parça) halinde kesilerek konur. Üzerine şeker şurubu konularak bardak içinde limonla tahta bir nesneyle hırpalayarak ezilir. Burada limonu fazla ezmemek gerekir. Daha sonra taze nane yaprakları aroması çıkacak şekilde avuç içinde ezilerek bardağa konur. Kırılmış buz parçaları ile bardak doldurulur. Sonra beyaz rom bardak doluncaya kadar ileve edilir.Bacardi olursa süper olur. Bardağın kenarına bir dilim limon ve nane yaprağ konarak kalın bir pipele servis edilir.

Küba Kokteylleri(Cocktails);

Pina Colada,
Daiquiri,
Cuba Libre (Özgür Küba), Cuba Bella (Güzel Küba), Cubanito,
Bello Monte,
Mulata, Mohito-Mojito,
El Presidente

Bunların hepsinin ortak özelliği içlerinde rom bulunuyor olması. Rom (ki bu ülkede ‘Ron’ adı veriliyor), şeker kamışı özünden yapılan Küba’nın milli içkisi. Örneğin Pina Colada (İspanyolca’da ‘süzülmüş ananas suyu’ anlamına geliyor) ananas suyu, hindistancevizi kreması ve rom karıştırılarak yapılıyor. Cuba Libre, yani Özgür Küba içkisi ise rom ve Coca Cola karıştırılarak yapılıyor. Daiquiri, şeker, limon suyu, Marachino ve rom karıştırılarak yapılıyor. İçlerine de elbette bolca buz konuyor.

Kütahya ilinde bir kaplıca, ılıca veya termal bir kaynak ...

Türkiye'nin en zengin termal kaynaklarına sahip olan Kütahya ilinde romatizmadan, felç hastalıklarına, kadın hastalıklarından, sinirsel rahatsızlıklara kadar bir dizi hastalığa derman olan termal suları şunlardır.

Ilıca Harlek Kaplıcaları (Kaplıca suları 25- 43 C derece sıcaklıkta olup oligometalik sular grubuna girer. Kalsiyum, magnezyum ve bikarbonat içeren kaplıca suları muhtelif hastalıklara iyi gelmektedir.),


Eynal (Kaplıca suları 70- 90 C derecedir. Kalsiyum, sodyum, bikarbonat ve sülfat içeren kaplıca suları muhtelif hastalıklara iyi gelmektedir. ),


Naşa (Simav'a 7 km . uzaklıkta olan kaplıca suyunun sıcaklığı 90 C olup, muhtelif hastalıklara iyi gelmektedir.),


Çitgöl (Simav'a 5 km . uzaklıkta olan kaplıca suyunun sıcaklığı 87 C olup, muhtelif hastalıklara iyi gelmektedir.),


Tavşanlı Göbel Kaplıcaları (Tavşanlı'ya 7 km . uzaklıktadır. Kaplıca sularının sıcaklığı 32 C derece olup muhtelif hastalıklara iyi gelmektedir.),


Gediz Ilıcasu Kaplıcaları (Gediz'e 18 km . uzaklıkta olan kaplıca, suları 65- 98 C derece sıcaklıkta olup hipotonik sular grubuna girer. Sülfat, bikarbonat, sodyum ve magnezyum içeren kaplıca Suları muhtelif hastalıklara iyi gelmektedir. ),


Gediz Ilıcasu Kaplıcaları (Gediz'e 30 km . uzaklıkta olan kaplıca, suları 29- 50 C derece sıcaklıkta olup, meteorik vadoz sular grubuna girer. ),


Hisarcık Esire Kaplıcaları (Kütahya'nın batısında Hisarcık'a 10 km . uzaklıktadır. 51 C derece sıcaklıktaki kaplıca suları içme uygulamaları ile değişik rahatsızlıklara iyi gelmektedir.),
Dereli Kaplıcaları (Emet-Tavşanlı yolu üzerinde olup, Günlüce Beldesine 20 km . uzaklıktadır. Kaplıca suları 38- 40 C olup, muhtelif hastalıklara banyo yolu ile iyi gelmektedir.)
Emet'te Samrık Ilıcası,
Hisarcık'ta Hamamköy Kaplıcaları,
Yukarı Yoncaağaç Mürdesenk Suyu,

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ