Patrick Süskind'ın sinemaya da aktarılan bir romanı ...

Koku,
(Das Parfum),
Patrick Süskind'ın sinemaya aktarılan romanı.
Patrick Süskind,
(d. 26 Mart 1949 - ), 
Alman, roman, senaryo ve radyo oyunu yazarı.  Almanya'nın Bavyera eyaleti sınırları içinde kalan Münih'in 30 km güneyindeki Starnberger Gölü kıyısında, Ambach'ta dünyaya geldi. Babası Wilhelm Emanuel Süskind de bir yazardı.  1968-1974 yılları arasında, Münih Üniversitesi'nde ortaçağ ve modern çağ tarihi öğrenimi gördü. Üniversite eğitiminin ardından gittiği Fransa Aix en Provence'de Fransızcaya ve Fransız kültürüne ilişkin bilgisini arttırdı.  

Patrick Süskind, serbest yazar olarak çalıştı. Yazı işleri ve düzeltmenlik yapmakta, roman, kısa hikayeler ve televizyon senaryoları yazmaktadır. Eserleri Süskind'in kitapları yirmiden fazla dile çevrilmiştir. Eserleri birçok kez sinema ve televizyona uyarlanmıştır. İnsan içine çıkmaktan hoşlanmayan Patrick Süskind, Münih, Paris ve güney Fransa'da Montolieu'da yaşamaktadır. 

Patrick Süskind, 1981 tarihli bir monolog olan Der Kontrabass (Kontrabas) adlı oyununun Münih Cuvilliee tiyatrosunda sahneye konulması ile meslek hayatının ilk büyük çıkışını yaşadı.  Der Kontrabass ve Das Parfum 1985 yılında Tevfik Turan tarafından dilimize çevrildi.

1985 yılında Das Parfum adlı ilk romanı ile Süskind dünya çapında şöhrete kavuştu. Almanca konuşulan ülkeler İsviçre, Avusturya ve Almanya'nın en önemli çağdaş yazarlarından biri oldu. 

100 bin adet olarak basılan Das Parfum'ün ilk Almanca baskısı birkaç hafta içerisinde tükendi ve roman tam dokuz yıl boyunca Almanya'nın önemli dergilerinden biri olan Der Spiegel'in çok satanlar listesinde yer aldı.  Bugüne kadar 33 ayrı dile çevrilen Das Parfum tüm dünyada tam sekiz milyon adet satılmıştır. Yine Alman yönetmen Tom Tykwer tarafından sinemaya uyarlanarak 14 Eylül 2006 tarihinde Almanya'da gösterime girmiştir.  

Eserleri; (22.01.2022) 
Die Taube(roman)
Güvercin 1987,
Die Geschichte vom Herrn Sommer(roman)
Yaz Bey'in Hikayesi 1991, 
Monaco France (senaryo) 1982, 
Kir Royal (senaryo)1986.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ