Kalın bağırsağın alt bölümünde ve anüste toplardamarların genişlemesi sonucu oluşan hastalık, varis ...

Basur, 
Hemoroid, 
Hemoroit. 
Fransızca: hemorroide.
İngilizce: hemorrhoid.
Kalın bağırsağın alt bölümünde ve anüste toplardamarların genişlemesiyle oluşan varis, hemoroit.
Halk arasında basur olarak bilinen hemoroid hastalığı, makat civarındaki toplar damarların genişlemesi sonucu meydana gelen hastalıktır. Toplar damarlardaki bu genişleme şişlik, kaşıntı, ağrı ve kanamaya neden olabilir.

Basur gelişimi normal olmamakla birlikte, insanların çoğunda zaman zaman basur gelişmektedir. Uzun süreli oturmak zorunda olma, kabızlık, besinlerimizdeki bazı maddeler basur gelişimine neden olabilmektedir. Yine gebelik sırasında basur gelişimi sıktır, ancak bunlar doğumdan sonra ortadan kalkar. Basura neden olabilecek yiyecekler arasında en sık rastlanılanları, güçlü baharatlar (özellikle kırmızı biber ve hardal), kafeinli ve kafeinsiz kahve ve alkoldür. Sık sık basur gelişenlerin bu yiyeceklerden ve sigaradan uzak durmaları gerekir.
Daha çok lifli besin yiyerek kabızlıktan uzak durabilirsiniz.  

Kabızlıktan sinameki çayı veya sinameki tabletleri ile kurtulabilirsiniz. Ayrıca uzun süreli oturmamaya özen gösterip makat çevresinin temizliğine dikkat etmelisiniz. Bol miktarda su içmek de faydalı olur (ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüzden daima daha fazla su için).
Ancak denemiş ve kesin çözüm doktor tedavizi ile olmaktadır.
Pratikte birçok kişi tuvalatten sonra tahareti sirke ile yaparak tedavi bulmuştur. Ayrıca ilaç olarak da közlenmiş patlıcanın sapları toz halina getirilerek sirke ile taharet sonrasında sürülmesi yoluyla kesin iyileştiğini anlatmaktadır.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ