Yapay Zekanın Babası, yapay sinir ağları üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan, Turing Ödüllü, psikolog ve bilgisayar bilimcisi...

Geoffrey Hinton,
(D. 6 Aralık 1947 Londra - 76 yaşında)
Yapay Zekanın Babası Geoffrey Hinton.
En çok yapay sinir ağları üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan, İngiliz-Kanadalı bir bilişsel psikolog ve bilgisayar bilimcisidir. 
Geoffrey Everest Hinton, 6 Aralık 1947 yılında Londra’ da doğdu. 

Geoffrey Hinton; 2018 yılında Yoshua Bengio ve Yann LeCun ile birlikte, Deep Learning alanında yaptıkları çalışmalar için Turing Ödülü’ nü almaya hak kazanmıştır.

Hinton' un derin öğrenme ve yapay sinir ağları üzerine öncü araştırması, ChatGPT gibi mevcut yapay zeka sistemlerinin yolunu açmıştı. Hinton, yapay zeka sohbet robotlarının şu an insanoğlundan daha tehlikeli olmadığını fakat bazı potansiyel tehlikelerinin oldukça korkutucu olduğunu belirten Hinton, yakın zamanda insanoğlundan daha zeki olabilecekleri kanaatini taşıdığını ifade etti. Geoffrey Hinton, yapay zeka alanındaki gelişmelerin korkunç olduğunu ve bu alanda yaptığı çalışmalardan pişmanlık duyduğunu söyleyerek, Google’ dan istifa ettiğini duyurdu.

Hinton, chatbot' un yakında bir insan beyninin sahip olduğu bilgi seviyesini geçebileceğine işaret ederek, "Şu anda gördüğümüz şey, GPT-4' ün sahip olduğu genel bilgi miktarı açısından bir kişiyi gölgede bırakması, aradaki farkı gittikçe açmasıdır. Yapay zeka teknolojisinin hızla ilerlemekte olduğu ve bu nedenle endişelenmek gerektiği vurgulayan Hinton, yapay zekanın kötü amaçlar için kullanılma potansiyeline de dikkat çekti. Biz biyolojik sistemleriz, bunlar ise dijital sistemlerdir. Dijital sistemlerin biyolojik sistemlerden en büyük farkı, sahip olduğu bilgiyi başka bir platforma veya robota kopyalayabilmektedir.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ