İsrailli ulusal kahraman, dördüncü genel kurmay başkanı, askeri lider ve siyaset adamı...

Moşe Dayan,
(D. 20 Mayıs 1915 – Ö. 16 Ekim 1981),
İsrailli asker, devlet adamı ve halk figürü.
İsrailli askeri lider ve siyaset adamı.
İsrail Savunma Kuvvetleri’nin dördüncü genel kurmay başkanı.
Moşe Dayan 20 Mayıs 1915 yılında Kinneret gölü yakınlarındaki Deganya Alef Kibbuttz’ unda Ukraynadan göçen Yahudi bir ailenin ikinci oğlu olarak doğdu. 

İbranice, ismi Musa Hakim anlamına gelir. 14 yaşında Yahudi yerleşim merkezlerini Arap saldırılarına karşı savunmayı hedefleyen bir yeraltı örgütü olan Hagana’ya katıldı. Dayan, Hagana’ da görev aldığı dönem süresince İngiliz Generali’nden gerilla savaş taktiğini öğrendi. 1939 yılında İngilizler’ in Hagana’yı dağıtmasının ardından yakalandı ve iki yıl hapse mahkum edildi.

1941 yılında tahliyesinin ardından ve Suriye’nin bağımsızlaştırılmasını sağlayan güçler ile görev yaptı. Lübnan ile yapılan bir çatışma esnasında yaralanan Dayan, 
Suriye’de Fransız kuvvetlerine karşı savaşırken sağ gözünü kaybetti. Sağ gözünü kapatması için taktığı siyah koruyucu zaman geçtikçe kendisini tanımlayan bir simge haline geldi. Göz bandı 2005 yılında 75.000 dolardan satışa çıkarıldı.

İsrail’de ayaklanan Arap çetelerine karşı savaşan birliklerde savaşmış. 1941 yılında Suriye’de bulunan Fransız kıtalarına karşı komondo birliklerini yönetti. 
 1948 yılına kadar aktif olarak Hagana’ya hizmet etti. 1948 yılında albaylığa yükseldi. 1953 yılında İsrail Kurtuluş Savaşı sırasında Suriye sınırının Kudüs bölümünde komutanlık yaptı. Generalliğe yükseldi ve Genelkurmay başkanı oldu. Yeni İsrail kuvvetlerini örgütledi. 1956 yılında Mısır’a karşı Sina’da açılan savaşı yönetti. Dayan 1958 yılında askerliği bıraktı. Siyasete atıldı. Tarım bakanlığı, Siyasal parti yöneticiliği ve Savaş bakanlığı yaptı. İşçi Partisi içinde önemli rol oynadı. Başbakanlığa adaylığını koyduysa da Golda Meir’in kazanması üzerine çekildi. Meir hükümetinin savunma bakanı oldu.

Dayan, Arap milletlerle barış sağlamak amacıyla bir çok görüşme yaptı. Amerika Birleşik Devletleri Başbakanı ve arabulucu Jimmy Carter' ın yardımlarıyla Dayan Mısırlılar ile önce Leeds Castle’da daha sonra ise Camp David’de bir araya geldi. Sonuç olarak 1978 yılında Camp David Barış Antlaşması imzalandı.

Yakalandığı kanser hastalığı sebebiyle 16 Ekim 1981 yılında öldü.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ