Amerikan folk şarkıcısı, aktivist ..

Joan Baez,
(D. 9 Ocak 1941 - 81 yaşında), 
Amerikan folk şarkıcı, şarkı yazarı ve aktivist.
ABD’li kadın şarkıcıdır. 
Joan Baez kariyerinde tam sekiz altın plak kazanmıştır. 
1941 yılında New York Staten adasında dünyaya gelmiştir. 

Boston Üniversitesi Uygulamalı Güzel Sanatlar Bölümü’nde okudu, kahvelerde halk şarkıları söyleyerek müzik yaşamına atıldı. 1960 yılında ABD’nin büyük kentlerinde sahneye çıktı. Zenci okullarında konserler verdi.

Vietnam Savaşı’na karşı çıkanları destekleyerek ABD ve Kanada’da konuşma gezilerine çıktı. Halkı askere alınmaya karşı direnişe çağırdı. Şiddete Başvurmaktan Kaçınma Sanatını İnceleme Enstitüsü’nü kurdu. Çıktığı TV programlarında barışçı amaçlar doğrultusunda kamuoyu oluşturmaya çılıştı. Vietnam Demokratik Cumhuriyeti’nde başarılı bir dizi konser verdi. Uluslararası Af Örgütü’ne üye oldu. Humanitas, Uluslararası İnsan Hakları Komitesi’ni kurdu.

Joan Baez Song-book (Joan Baez’in Şarkı Kitabı) 1964, Daybreak (Şafak) 1968, And Then Wrote… (Ve Ben de Yazdım…) 1979 adlı eserleri vardır.

Halk şarkıları dalında ABD’nin en beğenilen seslerinden biri ve uluslararası nitelikte bir barış gönüllüsü olarak tanındı. Uluslararası İstanbul Festivali (1988, 1989) ve İzmir Festivali’nde (Efes Antik Tiyatro, 1988, 1989) verdiği konserler, büyük ilgi gördü.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ