ABD'de elektrik iletiminde alternatif akım kullanılmasına öncülük eden mucit ve sanayici...

George Westinghouse,
(D. 1846, New York, ABD - Ö. 1914, New York, ABD)
Havalı frenler, alternatif akımlar ve birçok başarılı proje yürüterek, 100’den fazla patente imza atmış mucit ve sanayici.
6 Ekim 1846 yılında New York, Central Bridge'de doğdu. Babasının bir makine satış dükkanında çalıştı. George Westinghouse, makinelerle,  özellikle tarım makineleri ve buhar makineleri üzrine çalıştı.

17 yaşında New York Kolejine gitti. Kolej başkanının önerisiyle okulu bıraktı ve babasının yanında öğrenmiş olduğu ve fazlaca merak duyduğu buharlı makineler üzerinde çalışmaya başladı. İç savaş yıllarında kara ve deniz kuvvetlerinde görev yaptı. 

George Westinghouse, 1865 yılında dönme hareketini sağlayan buhar makinesini yaparak, makinenin patentini almaya başardı. Bu makinenin çok kullanışlı olmaması sebebiyle, yine bu makinede kullandığı çalışma prensibini baz alarak yeni bir su sayacı geliştirdi. Aynı zamanda demiryollarına daha çok ilgisi olan Westinghouse, aynı yıl içerisinde raydan çıkmış yük vagonlarını tekrar raylara üzerine yerleştiren bir düzenek icat etti.

1869 yılında ilk büyük icatı olan havalı freni yapmıştır. Aynı yıl içerisinde kendi şirketi olan Air Brake Company’i kurmuş. 1893 yılında Demiryolu Güvenlik Aygıtları Anayasa’sı, George Westinghouse’un icatını doğrular nitelikte bir karar alarak trenlerde bu tür fren sistemi kullanılmasını zorunlu hale getirmiştir.

George Westinghouse’un demiryoluna duyduğu ilgi ve merak sürekli artarak devam ediyordu. Havalı fren sistemini bulduktan sonra yine demiryolu üzerinde işaret sistemleri üzerine çalışmaya başlamıştı. Önce paten satın alıyor, bu patenlerin üzerine kendi buluşlarını ekleyerek elektrik ve basınçlı havayla çalışan işaret sistemi geliştirdi. George Westinghouse adı çok bilinmese de iki yıl içerisinde 38 adet patente ulaşmış, toplamda ise 100’den fazla patent sahibi olmuştur.

Westinghouse, 1886 yılında kurduğu  Westinghouse Electric Company şirketini kurdu. Alternatif akım üzerinden çok önceden beri çalışan Nicola Tesla ile tam bu noktada kesişti. George Westinghouse, Nicola Tesla’nın alternatif akım motoruna ilişkin patentini satın alıp, Nicola Tesla’yı da Westinghouse Electric Company şirketinde işe aldı. Motorun geliştirilmesi için hem kurmuş olduğun şirketin imkanlarını seferber eden hem de patentini aldığı alternatif akımlı motor üzerinde Nicola Tesla ile birlikte çalışmalarını devam ettirdi. Alternatif akıma yönelik çok eleştirili almalarına rağmen, çalışmalarını devam ettirip, alternatif akımla çalışan motoru geliştirdiler.

1893 yılında düzenlenen Chicago Dünya Fuarı’nın aydınlatılması projesi, Westinghouse’un şirketine verildi. Niagara Şelalesi üzerindeki çağlayanlardan elektrik enerjisi elde edilmesi maksadıyla, alternatif akımlı sistemler kurma hakkını da Westinghouse alarak, bir başarıyla daha imza atmıştır.

George Westinghouse, temellerini attığını Westinghouse Electric Company şirketinin, 1907 yılındaki borsa krizinde denetimini yitirdi. 1911 yılında şirket ile olan tüm ilişkisini kesti.

1914 yılında doğduğu yer olan New York’ta öldü.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ