18. yüzyılda klasik müziğin gelişimine katkıda bulununan en önemli kişilerden biri olan Avusturyalı besteci ...

Joseph Haydn,
(D. 31 Mart 1732, Rohrau - Ö. 31 Mayıs 1809, Viyana)
18. yüzyılda klasik müziğin gelişimine katkıda bulununan en önemli kişilerden biri olan Avusturyalı besteci Joseph Haydn.
Senfoninin Babası.
Klasik dönemin ünlü Avusturyalı bestecisi.
Avusturyalı klasik müzik bestecisi. Hem Mozart’ı hem Beethoven’ı etkilemiştir. Baba Haydn olarak bilinir. En çok senfoni türündeki eserleriyle tanınır. Bu türde 104 eser verdi. 

31 Mart 1732 tarihinde Aşağı Avusturya'nın Rohrau köyünde doğdu. 
Küçük yaşta müzik öğretmeni M.Frank’ dan müzik dersleri almaya başladı. Altı yaşında Hainburg’ daki ilkokula yazıldı ve çocuk korosuna katıldı. 1740 yılında St. Stephen Katedrali Haydn’i Viyana’ nın en önemli korolarından birine korist olarak aldı. Daha sonra bu koroya çok yetenekli kardeşi Michael Haydn de katıldı. Sanatçı ilk şan derslerini kemancı Gegenbauer ve Saray Kilisesinde tenor olan Finzterbusch’ dan aldı.

28 yaşındayken Josepha adlı bir kızı sevdi ve onunla evlenmek istedi. Fakat kızın manastıra girmesinden ötürü ablası Anna ile evlenmek zorunda kaldı.

1761 yılında Prens Anton Esterhazy’nin sarayına orkestra yöneticisi olarak atandı.

1764 yılında eserleri Viyana, Paris ve Hollanda da yayınlandı. 1779 yılında Paris’e gitti ve orada altı senfoni besteledi. Daha sonra İngiltere’ ye giderek Oxford Senfonisi‘ni besteledi. Kendisine Fahri Doktorluk payesi verildi.

1780 yılında besteleri tüm Avrupa’da çalınmaktaydı. Haydn ve Mozart'ın 1781 yılında başlayan arkadaşlıkları yıllarca sürmüştür. Beethoven’a ise Esterhazy sarayında özel ders vermiştir. 

1795 yılı yazında görülmemiş nitelikte eserler bestelemeye başladı. Yaşamının son yıllarında Yaradılış adlı eserini ve Mevsimler adlı oratoryalarını besteledi. 

Napolyon ordularının Viyana’yı top ateşiyle işgal etmesine çok üzülen Haydn, 31 Mayıs 1807 yılında Viyana’da hayatını kaybetti. 
Cenaze törenine Napolyon’un emriyle bütün Fransiz subayları da katıldı.

Eserleri: 
The Seven Words From The Cross, Echo, Lira Organizzata, İki-Korno, Creation, Seasons, II Ritorno di Tobia, In Vocation of Neptune, Applausus Musicus, Erwaehlung Eines. Kapellmeistres.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ