Kore'ye özgü acılı lahana turşusu ...

Kimçe,

Kimchi,
Kimuchi,
Kore'ye özgü acılı lahana turşusu.
Turşu deyip geçmeyin bu turşu başka. 
Dünyanın en önemli kültür miraslarından biri olan Güney Kore orijinli bu lahana turşusu türü, UNESCO tarafından da koruma altına alındı. 

Kimçe gibi benzerleri; Almanların sauerkraut, Çin'in pauçi, Japonya'nın tsükemono ve Hindistan'ın açar adlı lahana turşuları vardır. Bizim lahana turşu da ap ayrı bir lezzettedir.  Kimchi çok çeşit üründen yapılıyor. Çin marulu veya Kore lahanası' ndan yapılanı makbul. Bizim lahana turşumuz gibi. Ancak çok acı. Kore'de her öğün yenilmektedir.

Kimchi Turşusu;
Malzemeler,
1 adet Çin lahanası
1 adet beyaz turp
1 adet orta boy havuç
1/4 demet su teresi
Yarım demet taze soğan
7 çorba kaşığı deniz tuzu.

Turşu macunu için;
250 ml su
1 yemek kaşığı un
1 yemek kaşığı esmer şeker
5 diş sarımsak
1/4 küçük ince kıyılmış taze zencefil
1/4 orta boy soğan
2 tatlı kaşığı pul biber

Yapılışı;
Lahananın sert olan kök kısmından biraz kesin. Sonra lahanayı ikiye bölün ve soğuk suya daldırıp çıkarın. Böylece ıslak lahanaya tuz daha kolay geçecek. Yapraklarını ayırıp üstlerine deniz tuzu serpin. Kalın kök kısmına daha fazla tuz koyduğunuzdan emin olun. Tuzlanan yaprakları her yarım saatte bir ters düz edip ortalama dört saat boyunca tuzda bekleteceksiniz. Lahanalar oda sıcaklığında tuzda beklerken, bir yandan da kimchi macununu ve sebzeleri hazırlayabilirsiniz. Havuç ve turpu kalın çubuk şeritler halinde doğrayın. Su teresi ve yeşil soğanı orta kalınlıkta doğrayın. Kimchi bazı için tencereye su, un ve esmer şekeri koyup, kaynatın. Koyulaştıktan sonra soğuması için ocaktan alın. Mutfak robotunda soğan, sarımsak ve taze zencefili püre haline getirin. Macun için sebzeler haricindeki tüm malzemeleri karıştırın. Buradaki acı miktarını damak tadınıza göre azaltıp arttırabilirsiniz. Lahanayı tuzundan arındırmak için yıkayın ve sıkarak fazla suyunu alın. Macunla sebzeleri karıştırın. Bu karışımı yaprakların aralarını ayırarak lahanaya güzelce yedirin. Toprak çömlekte veya büyük cam bir kavanozda oda sıcaklığında iki gün bekletin. İki günün sonunda lahanaları iri küpler şeklinde doğrayın. İyice sıkıştırarak bir cam kavanozda dolapta saklamaya devam edin. Afiyet olsun.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ