Paris'te ünlü bir müze ...


Louvre,
Orsay,
Pompidou.
Picasso,
Louis Vuitton,
Luxembourg.
Petit Palais,
Grand Palais,
Les Arts Decoratifs,
Escape Dali.
Paris'teki ünlü müzeler.

Louvre Müzesi; 17.yüzyıldan beri açık olan Louvre müzesi, güzelliğinden ihtişamından hiçbir şey kaybetmeden hizmet ediyor. Yaklaşık 35.000 eser bulunuyor. Müzede Leonardo Da Vinci’nin ünlü tablosu Mona Lisa, Jan Vermeer’in Dantelci Kız’ı ve daha birçok ünlü tablo bulunuyor. Ayrıca her ayın ilk pazar günü müze girişleri ücretsizdir.
Adres; Musee du Louvre, 75058 Metro: 1. ve 7. hat, Palais-Royal–Musee du Louvre durağı

Orsay Müzesi; İlk yıllarda tren istasyonu olarak faaliyet gösteren müze, şu an ülkenin en çok ziyaretçi akınına uğrayan müzelerinden biridir. Vincent Van Gogh, Eduquart Manet, Claude Monet gibi birçok başarılı sanatçıların eserleri bu müzededir.
Adres; Rue de la Legion d’Honneur, 75007 Metro: 12. hat, Solferino durağı.

Pompidou Müzesi; Paris’in güzel semtlerinden Marais’nin hemen yanındadır. Müze şehrin halk kütüphanesini ve Avrupa’nın en büyük sanatlar müzesini içinde barındırıyor. Müzede 65.000’den fazla eser sergileniyor. Müzenin en üst katına çıktığınızda harika bir paris manzarasına doyum olmuyor. Wassily Kandinsky, Henri Matisse, Salvador Dali, Pablo Picasso, Marcel Duchamp ve Jack Pollock gibi sanatçıların eserleri burada sergileniyor.
Adres: Place Georges Pompidou, 75004 Metro: 11. hat, Rambuteau, 1 ve 11.hat Hotel de Ville.

Picasso Müzesi; Picasso’nun tablo ve heykellerinin sergilendiği bu müzede 3.000’e yakın eser bulunmaktadır. 
Adres: 5 Rue de Thorigny, 75003 Metro: 1. hatta Saint-Paul, 8. hatta Saint-Sebastien-Froissart ve Chemin Vert durakları

Louis Vuitton Müzesi; Tüm müzelerden farklı konumda olan müze Jardin d’Acclimatation’da bulunuyor. Mimari açıdan harika bir tasarımı var. Paha biçilemez eserler bu müzede sergileniyor.  Çevresindeki yeşillik alan geziniz için ayrı bir keyif olacak. Vakfın sponsoru Lmvh grubu ise şirketin Ceo’su Bernard Arnault’un koleksiyonu bu müzede sergileniyor.
Adres: 8 Avenue du Mahatma Gandhi, 75116 Metro: 1. hatta Les Sablons durağı.

Luxembourg Müzesi; Paris’teki diğer bir harika müze de Lüksemburg Müzesidir. Buraya gitmeden önce ayrıca doğa ile iç içe olacağınız Lüksemburg bahçesinde ve sarayında gezme fırsatını değerlendirin. 1750 yılında şehrin ilk resim müzesi olma özelliği taşıyan müze, Pissarro in Eragny, Cezanne gibi büyük sergilere de ev sahipliği yapıyor.
Adres: 19, Rue de Vaugirard 75006 Metro: 4. hatta Saint Sulpice, 10. hatta Mabillon durakları

Les Arts Decoratifs Müzesi; Bu müze, mobilya, mimari, moda, tasarım temalarında farklı stillerde kalıcı sergilere yer veriyor. 1882 yılında kurulan bu müze, geniş tekstil ve moda koleksiyonu ile görülmeye değer müzelerden biri. Müzede Paul Poiret, Madeleine Vionnet, Christian Lacroix, Christian Dior ve Yves Saint Laurent gibi büyük Fransız tasarımcıların önce gelen koleksiyonlarını burada görme fırsatı bulabilirsiniz. 
Adres: 107 Rue de Rivoli, 75001 Metro: 1. ve 7. hat, Palais-Royal–Musee du Louvre durağı

Escape Dali Müzesi; Salvador Dali ve büyük aşkı olan Gala’nın çalışmalarını ve çağdaş sanatçıların eserlerini bulunduran müze Montmartre semtinde bulunuyor. Bu müzede sürrealizmin etkisini hissedeceğiniz birbirinden ilgi çekici eserler bulunuyor.
Adres: 11, Rue Poulbot 75018 Metro: 2. hat Anvers, 12. hat Abbesses or Lamarck Caulaincourt

Grand Palais Müzesi; Paris moda haftasında çeşitli şovlara ev sahipliği yapan Grand Palais, birçok sergiye de ev sahipliğini yapıyor. Farklı sanat akımlarının sergilerini ağırlayan müze, sizi eski çağlara, o eski film sahnelerine geri götürüyor.
Adres: 3, Avenue du General Eisenhower 75008 Metro: 1. ve 9. hatlarda Franklin D. Roosevelt, 1. ve 13. hatlarda Champs-Elysees / Clemenceau durakları

Petit Palais Müzesi; Müze, 1800-1900 yılları arasındaki Fransız sanatına ev sahipliği yapıyor. Bu müzede Rubens, Delacroix, Rembrandt, Monet ve Sisley gibi önde gelen sanatçıların resim ve heykel alanındaki eserlerini inceleyebilirsiniz.
Adres: Avenue Winston Churchill, 75008 Metro: 1. ve 13. hatlarda Champs-Elysees - Clemenceau durağı

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ