Çiçek dürbünü...

Kaleydoskop,
Kaleidoscope,
Çiçek dürbünü.
Bir ucu buzlu camla kapatılan, metal veya mukavvadan bir boru içine yerleştirilmiş aynaların aracılığıyla, boru içine konulmuş renkli küçük cisimlerin ve görüntülerin oluşturduğu çeşitli biçimleri gösteren araç, çiçek dürbünü. 

Gözümüze tutup çevirdikçe önde bulunan renkli cam parçaları serbest hareket eder. Renkli cam parçalarının görüntüleri iç yüzeyi ayna olan bu prizmada yansıtılır. Görüntü çiçek biçiminde sonsuz çeşitlilikte, büyüleyici geometrik şekiller gösteren bir boru, çiçek dürbünü. Çiçek dürbünü veya kaleydoskop, içine bakıldığında renkli desenler görülen bir aygıttır. Bu desenler, ışığın yansımasıyla elde edilir. Dürbün hareket ettirildikçe sürekli değişir.  

İskoç Sir David Brewster tarafından 1816 yılında ışığın polarizasyonundan yaralanılarak icat edilmiştir. 1817 yılında patenti alınmıştır. 

Dürbünün içerisi siyah veya koyu renk boyalı olup içinde 60 derecelik eğimle birbirine bitişik üç aynadan ibarettir. İçinde renkli cam parçaları, tüyler, pullar, ince boncuk gibi malzemeler vardır. Dürbünün bir ucundan bakıldığında şekil değiştiren çokgenler, çoğunlukla bir daha aynı olmayacak görüntüler görülür. 

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ