Hinduların ilkbahar şenliği.. .

Holi,
Holi Festivali.
Holi Festivali bir Hinduizm renk festivalidir.

Bahar şenliği,
Festival,
Cigaret,
Cigor.

Holi Festivali günümüzde tüm din ve kültürlerin yer aldığı uluslararası bir festival olarak kutlanmaktadır. Esasen Hinduizm'a ait bir kutlamadır. Holi Festivali'nin en büyük etkinliği olan Rangwali Holi'de yapılır. Bu festivalde insanlar Gulal adı verilen renkli tozları birbirlerine fırlatırlar. Holi Festivali'nde vücuda nemlendirici sürülmesi öneriliyor. Böylece toz vücuttan daha kolay çıkarılabiliyor. Festivali genel olarak Şubat'ın sonu ve Mart'ın başında yapılır. Dolunay'a denk gelir. Holi Festivali sırasında kast, sosyal sınıf ve dini ayrımlar tamamen ortadan kalkar. Holi Festivali Hindistan'ın yanısıra, Nepal ve Sri Lanka'da da kutlanır. 

Rivayete göre;

  1. Kral Hiranyakashipu'nun Holika adında şeytani bir kızı vardır. Vişnu'nun yardımıyla yakılarak öldürülmüştür. Holika kelimesinden türetilen Holi kelimesi festivale adını verir. İyinin şeytana karşı galip gelmesi kutlanır. Festival sonunda temsili Holika, meydan ateşinde yakılır.
  2. Diğer bir rivayete göre Krişna bebekken Putana'nın anne sütünden zehirlenmiştir. Deri rengi mavileşmiştir. Krişna, annesi Yashoda'ya Radha'nın yüzünü istediği bir renge dönüştürmesini ister. Bu sebeple Holi, aşkın festivali olarak da anılır.
  3. Holi kışın bitişini ve baharın başlangıcını simgeler. Her yıl ilkbahar ekinoksuna yakın bir tarihte kutlanır. Genellikle Şubat ve Mart arasında kutlanan bir festivaldir.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ