Hindistan'da kutlanan büyük ilkbahar şenliği ...

Holi,
Hindistan'da kutlanan büyük ilkbahar şenliği.
Hindistan’ın en ünlü festivallerinden biridir.  Renklerin festivali olarak da bilinir. Festivalde insanlar büyük Holika şenlik ateşi yakarlar ve etrafında şarkı söyler, dans ederler.


Holi günü, açık alanlarda toplanılır. Su tabancaları, renkli su dolu balonlar ile su savaşı yapılır.

Hindistan, farklı dinlerden insanların birlikte yaşadığı bir festival cennetidir. Hindistan’da kutlanan çok çeşitli festivaller vardır. Bunlardan bazıları şunlardır;

Diwali; 
Hindistan’ın en ünlü Hindu festivali olan Diwali, büyük bir gösterişle ve gösterilerle kutlanır. Bu ışık festivalidir. Evler, kil lambaları, mumlar ve ashok yapraklarıyla süslenir. İnsanlar yeni kıyafetler giyer. Aileler puja’ya katılır.  Tatlılar arkadaşlara ve komşulara dağıtılır.  

Dussehra;
Vijayadashami ya da Dussehra, festivali Hindistan’ın en çok katılımcısı olan festivaldir. Ülke çapında farklı biçimlerde kutlanan bu festivalde Ramlila her yerde 10 gün boyunca tutuluyor.

Navratri;
Navratri Festivali, Hindistan’daki tüm insanlar tarafından farklı şekillerde kutlanır. Gujarat’ta genç Garba geceleri ve enerjik Dandiya Raas dansları ile toplamda dokuz gün süren bir kutlamadır. Bu festival Gujarat ve Maharashtra’da kutlanır.

Durga Puja;
Hindistan’ın önemli festivallerinden biridir. Durga Puja, ülke çapında Bengalis tarafından kutlanır. Tanrıça Durga’ya olan 10 günlük saygı, bayram ve ibadetlere kültürel şarkı, dans ve tiyatro gösterileri eşlik eder. İnsanlar geleneksel kıyafetler giyinirler, dua ederler ve kendilerine ziyafet çekerler.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ