Sicilya'nın doğu kıyısında aktif bir stratovolkan ...

Etna,
Aetna,
Etna Dağı,
Sicilya'nın doğu kıyısında, Messina ve Katanya'ya yakın aktif yanardağ.
Sicilya'nın doğu kıyısında aktif bir stratovolkandır.
Messina ve Catania şehirleri arasındadır.
Sicilya lehçesinde Mongibeddu,


İtalyanca Mongibello, dağ anlamına gelen Latince mont kelimesi ile Arapça jebel kelimesinden türetilmiştir. Etna yanardağı, uzun süredir aktif olan bir volkan.

İtalyan: Mongibello
Sicilya: Mungibeddu,
Latin: Aetna,

Avrupa kıtasındaki en yüksek yanardağ olup en büyük üç yanardağdan biridir. İtalya'da Alplerin güneyindeki en büyük dağdır. Yanardağ 3,326 m. yüksekliği ile en yakın rakibi Vezüv'ün üç katı, Stromboli'nin 3,5 katı kadardır. 

Etna Dağının, verimli volkanik toprakları, dağın alt yamaçlarına ve güneydeki Catania Ovası'na yayılan üzüm bağları ve meyve bahçeleriyle geniş tarımı desteklemektedir. Son etkinliği 24.12.2018 tarihinde olmuştur. Civarında yaşayan nüfusu nedeniyle Etna Dağı, Birleşmiş Milletler tarafından 2013 yılında "On Yıl Volkanı" olarak Dünya Mirası ilan edilmiştir. 

Etna yanardağının patlamalarının insanlar tarafından ilk kaydı MÖ 90-30 yılları arasında Sicilya Agyrium doğumlu Yunan tarihçi Diodorus tarafından yapılmıştır. Etna kayıtları incelendiğinde , dünyadaki 2750 yıl boyunca en iyi şekilde yazılı tarihi oluşturulmuş volkan olma özelliğindedir. Etna Volkanı, Avrasya ve Afrika tektonik plakalarının hareketleriyle patlamaktadır.

İtalya’da Etna dışında iki yanardağ daha Vezüv ve Stromboli volkanları vardır. Vezüv volkanı ise antik Pompei şehrinin haritadan silinmesine sebep olurken, taşlaşmış olarak bulunan insanlar kazılardan çıkarılmıştır.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ