İstanbul Boğazında yer alan adalar ...

Areke,
Prens adaları,
Adalar,
İstanbul Boğazında yer alan adalar ... 
İstanbul boğazı ağzında yeralan adalar grubu...

İstanbul Boğazı, Karadeniz ile Marmara Denizi'ni birbirine bağlayan su geçididir. 
İstanbul Boğaz' ına Bizanslılar, Bosporos demişler. Yunanca: inek ya da öküz anlamına gelen bous ve yol, geçit anlamlarına gelen poros kelimelerinden türetilmiştir. Öküz ya da İnek Geçidi anlamına gelen Bosporos adı Yunan mitolojisinde baş tanrı Zeus' a izafeten verilmiştir.

İstanbul Boğazı' ndaki Adalar;
Salacak açıklarında bulunan Kız Kulesinin üstünde olduğu kayalık ada ile Kuruçeşme açıklarındaki Galatasaray adası olarak bilinen Kuruçeşme Adası.  Prens Adaları adı ile de bilinen İstanbul Adaları, Büyük Ada, Heybeli Ada, Kınalı Ada, Burgaz Ada, Sedef Adası, Kaşık Adası, Pide Adası, Yassı Ada, Sivri Ada, Balıkçı Adası.

Bizans devrinde manastırların kurulduğu Adalar, saray mensuplarına yazlık veya sürgün yeri olmuştur. Heybeliada'da Bizans'ın son yapısı, Meryem Ana'ya ithaf edilmiş küçük kilise, Deniz Lisesi üst binası avlusunda bulunur. 

XIV. yüzyıl başlarında servise giren buharlı vapurlar ile Adalar'a ulaşım kolaylaşmış, okullar ve oteller de inşa edilince nüfus artışı başlamıştır. Yan yana sıralı dört ada villa, yazlık evler, çamlık koruları ile kaplı olup, plaj ve piknik yöreleri ile ünlü olup ada yollarının tek vasıtası faytonlardır. Yelken ve Su Sporlan kulüplerinin ilki ve meşhuru Burgaz Adasındadır. 

Hikaye yazarı Salt Faik Abasiyanık adada yaşamış, yaşadığı ev müzeye çevrilmiş ve uğrağı, gün batımı ile şöhretli Kalpazan Kaya mahalli meşhur bir kahve olmuştur. 

Heybeli yönünde, şeklinden dolayı adlandırılmış, Kaşık Adası yer alır. Heybeli Ada' nın ikiz tepeleri arasında Deniz Lisesi bulunur. Adada çamlık içerisinde, Rum Ruhban Okulu vardır. Ada iskelesi yanında Deniz Lisesi sahil boyu uzanır. Adada Değirmen Burnu piknik alanı ve okullar, sanatoryum tesisleri bulunur. 

Takım Adaların en büyüğü ve meşhuru Büyük Ada'dır. Fayton turu ile ünlüdür. Yörük Plajı bir halk plajı olup şahane bir koydadır. Dil Burnu mesire alanı vardır. Büyük Adada iskele civarı lokantalar, çayhaneler ve dükkanlar vardır. 

Sedef Adası halka açık plajı ile ünlüdür.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ