ABD’nin ilk hidrojen bombasını patlattığı mercan ada ...


Enewetak
Enewetak mercan adası,
Eniewetok,
Eniwetok,
Enewetak Atoll,

31 Ekim 1952 tarihinde ABD’nin ilk hidrojen bombasını patlattığı Kuzey Pasifikteki mercan ada. Yıkıcı gücü Hiroşima ve Nagazaki'ye atılan bombaların 100 katı büyüklüğünde olan ilk hidrojen bombası denemesi, Büyük Okyanus'undaki Eniwetok Mercan Adaları'nda yapıldı. Büyük Okyanus' ta yer alan, en yüksek yeri 5 m. olan 40 adet mercan adacığından meydana gelen takım adalardır. Bikini Mercan Adası'nın 305 km batısındadır.

1885 yılında Marshall Adaları'nda Alman kolonisi kurulmadan önce çok sayıda ticaret gemisi, bu adaya uğramıştır. 1914 yılında Japonya tarafından ele geçirildi. Bu adalar 1920 yılında Milletler Cemiyeti kararınca Japonya'ya bırakıldı. 

II. Dünya Savaşı'nın başlamasıyla beraber Şubat 1944 tarihinde ABD tarafından işgal edildi. Eniwetok adasının ele geçirilmesi kuzeybatıya doğru yapılması planlanan hava ve deniz saldırılarına destek olabilecek liman ve havaalanlarını ele geçirmek açısından önemliydi. Japonlarla muharebe Amerikalıların kesin zaferi ile sonuçlanırken adadaki Japon askerlerinden sadece 105 asker kurtulabildi. Savaş bitimine kadar donanma üssü olarak kullanılmıştır.

Soğuk savaş sırasında ABD'nin 1977–1980 yılları arasında Runit Adası'nda radyoaktif toprak ve döküntü biriktirmek için bir beton kubbe (Runit Dome) inşa edilmiştir. ABD’ye bağlı olarak bir çok askeri ve nükleer deneylerde kullanılmaktadır.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ