Yeni Zelanda'nın yerli halkı tarafından kutsal olduğuna inanılan bir dağ...

Taranaki Dağı, 
(2518 m).
Maorice Parlayan Dağ anlamına gelir. Yeni Zelanda'da kutsal olduğuna inanılan bir dağ.
Egmont Dağı olarak da bilinir. 
Egmont Ulusal Parkı içerisindedir. 
Güney Alplerin en yüksek tepesi olan Cook Dağı (3764 m) dır.
Yeni Zelanda'nın yerli halkı tarafından Taranaki Dağının, kutsal olduğuna inanılır.

Yeni Zelanda, İngiltere’ye bağlı monarşik bir idareyle yönetilir. Resmi devlet başkanı İngiltere Kraliçesi olup Kraliçeyi, ülkede genel bir vali temsil etmektedir. 


Hükümet başkanı aynı zamanda Maliye Bakanlığı görevini de yürütür. Ülkenin resmi dili İngilizce olup halen Maorice de konuşulmaktadır. Başkenti Wellington olan ülkenin, yüzölçümü 270.500 km2 dir. Yeni Zelanda Güneybatı Pasifik Okyanusunda, Stewart, Chatham, Campbell, Kermadec, Snares, Auckland, Antipodes, Baunty, Niue ve Tokelau adalarından  oluşur. Nüfus 3.500.000 kişidir. Para birimi Yeni Zelanda dolarıdır. Ülkede Angalikan, Metodist, Presbiteryan ve Katolikler çoğunluktadır. 

Yeni Zelanda adalarına ilk yerleşenler 1500 yıl önce gelen Maorilerdir. Danimarkalı Abel Tasman Yeni Zelanda’ya (1642) ilk ulaşan Avrupalıdır. İngiltere'den Kaptan James Cook 1769 yılında Yeni Zelanda'nın kıyılarını dolaşmış ve bu tarihten sonra da İngiltere’nin kontrolü altına girmiş. Birinci Dünya savaşında Yeni Zelanda, İngiltere yanında savaşa katılmış. Avustralyalı ve Yeni Zelandalı askerlerden kurulan kolordu ANZAC- Australian and New Zealand Army Corps Çanakkale’de Türk ordusu karşısında bozguna uğramıştır.

Yeni Zelanda birlikleri İkinci Dünya Savaşı esnasında Alman (1942) ve İtalyan (1944) ordularına karşı da savaşmış ve hezimete uğramışlar. 1951 yılında ABD ve Avustralya ile karşılıklı Güvenlik Antlaşması imzalayarak, İngiltere’nin desteğiyle Singapur ve Malezya’ya birliklerini yerleştirerek bölgenin kontrolü Yeni Zelanda ve İngiltere tarafından sağlanmış oldu.

Ülkenin görülmeye değer yerleri; 
Tongariro Ulusal Parkı, Ruapehu, Ngauruhoe ve Tongariro volkanik dağları buradadır.
Tongariro Ulusal Parkı, Yüzüklerin Efendisi filmlerinin çekimlerine ev sahipliği yapmıştır. 
Waitomo Mağaraları, 
Glowworm Mağarası,
Waiotapu Termal RezervleriTaupo Volkanik Bölgesi’nde Rotorua şehrinde bulunan aktif bir jeotermal bölgedir. Son Samuray filminin çekimlerinin de gerçekleştirdiği bölgedir. 
Taupo Gölü, en büyük tatlı su göllerinden biridir.
Huka Şelalesi, Waikato Nehri’nden başlayıp Taupo Gölü’ne dökülmektedir. 
Mercury Koyu,
Hot Water Sahili, 
Katedral Kemeri-Cathedral Cove, Te Whanganui-A-Hei bölgesindedir.
Taranaki Dağı,
Egmont Ulusal Parkı.

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ