Yayla ..

Plato,
Yayla,
Yüksek rakımlı meralar, yaz merası.
Otlak, 
Mera,

Yayla kelimesi, eski Türklerde yaz anlamına gelen yay kelimesinden türetilmiş. Eski Türklerde mevsimler yar, yay, güz, kış olarak adlandırılmış. Hayvanları otlatmak sözünü tam karşılayan, yaymak fiilide bununla ilgilidir. 

Akarsularla derin bir biçimde yarılmış, parçalanmış, üzerinde düzlüklerin belirgin olarak bulunduğu, deniz yüzeyinden yüksek yeryüzü parçası, biçimi. 
Dağlık, yüksek bölgelerde, kışın hayat şartları güç olduğu için boş bırakılan, yazın havası iyi ve serin olan, hayvan otlatma veya dinlenme yeri. Yaz aylarında hayvan otlatmak veya tarımsal faaliyette bulunmak amacıyla gidilen geçici yerleşimlerdir. Yaylalar dinlenmek amacıyla gidilen yazlık yerlerdir. İnsanların serinlemek ve hayvanlarını otlatmak için yaz aylarında gidip kaldıkları yer. Akarsularla derin bir biçimde yarılmış, parçalanmış, üzerinde düzlüklerin belirgin olarak bulunduğu, deniz yüzeyinden yüksek yeryüzü parçasıdır. 
Dağlık, yüksek bölgelerde, kışın hayat şartları güç olduğu için boş bırakılan, yazın havası iyi ve serin olan, hayvan otlatma veya dinlenme yerleridir. Genellikle yüksek koyaklarla derince yarılıp parçalanmış düz yüzeyler. Deniz yüzeyinden yüksek, yaz mevsiminde oturulan serin ve yüksek yerler. Koyak, karalarda akarsu aşındırmasıyla oluşmuş, bir yöne doğru eğimli, uzunluğuna çukurluk demektir.

Tibet Platosu (4500 m) ya da yerel dildeki adıyla Çang-Tang dünyanın en yüksek platosudur. Çin Halk Cumhuriyeti Tibet Özerk Bölgesi ve Qinghai Eyaleti arasında büyük bir alanı kaplar. 

Ülkemizdeki yaylalardan bazıları;
Kahramanmaraş; Uludaz, Yavşan, Başkonuş, Engizek yaylaları, 
Hatay-Dörtyol; Tekkoz, Kengerlidüz
Antalya-Fethiye; Seki yaylası,
Çorum; Elmabeli, Beşoluk, Kızıloluk, Kargı, Bayat, Yalak, İskilip yaylaları
Adana; Tekir, Armutoğlu, Pozantı, Fındıklı, Bürücek, Konacık, Akçatekir, Belemedik, Asar Çatak, Tufanbeyli yaylaları
Manisa; Atalanı, Sultan yaylaları,  
Trabzon; Ken, Karastel, AyeserBeypınarı, Çevlik, Düzköy, Erikbeli, Figanoy, Haros, Liser, Honefter, İlaksa, Kadıralak, Kuruçam, Karaçımah, Lapazan, Lişit, Lustra, Mavura, Mulfat, 
Paparza, Şorahma, Şolma, Vartan, Omal, Coşk yaylaları.
Artvin;Lori yaylası,
Rize; Abu yaylası
Ordu; Meydandüzü, Karagöl, Keyfalan, Turnalık, Abdili, Çambaşı, Cule, Hevrek, Yeşilce, Topçam, Çukuralan, Angın, Düzoba, Korgan yaylaları.
Kaz Dağları; Kartalçimeni, Tozlu, Türkmen, Kozak,
Toroslar; Gembos yaylası, Ali Efendi, Anamas, Bardat, Baran, Dirmil, Eynif, Feslekan, Oğuz, Girdev,  Gömbe, Karaağaç,  Kapaklı, Karıngöl, Kızılcadağ, Melik,  Sanlı, Söbüçimen, Söbüce, Sülek, Sultandağı, Yeşilgöl, Yedikaza yaylaları.

Ülkemizdeki bazı platolar: 
Obruk, Haymana, Bozok, Teke, Cihanbeyli, Uzunyayla, Taşeli, Gaziantep, Şanlıurfa, Kars, Erzurum, Bayat(Yazılıkaya) platolarıdır.

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ