Özgecilik, başkalarını düşünürlük ...

Alturizm.
Alturism.
Özgecilik,
(İngilizce, Altuism)
Özgeci olma durumu, 
Diğerkamlık.
Bir ahlak görüşü.
Çıkar gözetmeksizin başkalarının iyiliği için özveride bulunan.
Kendisini başkalarına, topluma adamak felsefesi, ahlak görüşü.
Hiçbir çıkar Düşüncesine dayanmayan duygu. Sevginin, bencilliğe ve ben tutkusu yeri­ne, başka kişilere yönelmesi durumuna öz­gecilik adı verilir.

Özgecilik (Altürizm), benciliğe karşıt olarak Fransız düşünürü Auguste Comte (1798-1857) tarafından ileri sürülmüş bir terimdir. Oysa gerçek özgecilik, toplumsal bir ilişkidir ve bireyle toplumun gerçek uyuşumuyla belirir.

(Lat. alter = başkası, özge) : Başkalarının iyiliğini yaşama ve eyleme ilkesi yapan görüş. 
Bu terimi felsefeye kazandıran Auguste Comte'dur. Ona göre özgecilik, insanlığın ahlak ve kültür bakımından gelişmesinin koşuludur. Başkalarının yararına kişisel çıkarlardan vazgeçmeye, başkalarına bencil olmayan güdülerle yardım etmeye hazır olma durumu.

Büyük çuval ...

Haşa,
Harar,
Haral,
Çuval,
Çak, 
Cağ,
Geri,
Bardan,
Çeşir (Osmanlı).
Kündür (Osmanlı).
Kodak,
Teliz, Telis,
Seklem,
Yayman,
Vatie,
Big sack.

Yakanın gizli dikişi ...

Saçatura,
Yaka gizli dikişi.
Yakanın gizli dikişi.

Karadeniz Bölgesine özgü bir zeytin cinsi...

Otur, 
Sati,
Butko, 
Görvele, 
Sati, 
Marentelli,
Patos,Otur,
Artvin ve civarında yaygındır. Meyveleri iri, çekirdekleri orta irilikte olup yüksek oranda yağ içerir. Erken olgunlaşır, fakat olgunluk periyodu uzundur. Soğuğa karşı dayanıklıdır. Yağlık ve sofralık olarak değerlendirilir.

Marentelli:
Trabzon Akçaabat ilçesinde yaygın olan bölge çeşididir. Meyvesi ve çekirdekleri iri olup erken olgunlaşır. Bölgede yetiştirilen zeytinler içinde en az yağ kapsamına sahiptir. Soğuğa karşı dayanıklıdır. Yöresinde yağlık zeytin olarak değerlendirilir.

Patos:
Trabzon ve civarında yaygın olan çeşididir. Meyveleri küçük, çekirdekleri iri olup %30 oranında yağ içerir. Meyveleri erken kararır, olgunluk dönemi uzundur. Yörede sofralık olarak değerlendirilir. Karadeniz bölgesinde; Zonguldak, Kastamonu, Sinop, Ordu, Samsun, Trabzon ve Artvin illerinde kuzey rüzgarlarından korunaklı bölgelerde zeytincilik yapılıyor.

Bölgenin diğer zeytin çeşitleri;
Butko,    
Görvele,   
Marantelli, (Trabzon Akçaabat ilçesinde yaygın olan bölge çeşididir),
Otur,    
Patos,   
Sati, Samsun Salamuralık, Tuzlamalık, Yağlık (Sinop, Trabzon), Kırmızı Tuzlamalık.

Türkiye’nin ilk prefabrik tüneli olma özelliği taşıyan Kar Tüneli ...

Karabet,
Karabet kar tüneli.
Van’da 2014 yılında yapımına başlanıp 2016 yılında tamamlanan, Türkiye’nin ilk prefabrik tüneli. Bu prefabrik olarak inşa edilen tünel ile Van ilindedir. Van ile Bahçesaray ilçesinin kışın etkili olan hava şartlarından dolayı her yıl kapanan yolu artık kapanmayacaktır. Yolun kar nedeniyle kapanmasından dolayı "Dokuzuncu gezegen" olarak adlandırılan Bahçesaray, Van karayolunun 15. kilometresindedir. 

Van-Bahçesaray karayolundaki 3010 rakımlı Karabet Geçidinde bulunan tünel, bağlantı yolları ile birlikte 2 bin 300 metredir. Tünelin yüksekliği 5,3 metredir.

Türkiye’de ilk olarak  tünelin kolon ve kirişleri prefabrik olarak üretilmiştir. sahada monte edilmiştir. Tünelin içi bitümlü sıcak karışım asfalt yapılmıştır. Tünel sayesinde çığ korkusu da sona ermiştir.

Samsun'un Çarşamba ilçesindeki doğal güzellikleriyle ünlü Şelale ..

Kabaceviz,
Kabaceviz Şelaleleri,
Samsun'un Çarşamba ilçesindeki Şelale, 

Bölgenin ünlü Kabaceviz Şelalelerinin Samsun iline uzaklığı 32 km. dir. Tekkeköy ilçe merkezine ise uzaklığı 22 km. dir.
Yaklaşık 60 metre yüksekiğinden  üç kademeli olarak akan şelaleler birleşiminden oluşur. Gezi, trekking, dağcılık, piknik ve fotoğrafçılık için çok uygundur. 

Bölgede tabiatı bozmamak için doğal güzelliklere yönelik herhangi bir fiziksel çalışma yapılmıyor.  Şelalelerin en iyi ziyaret zamanı Mayıs sonu - Ekim ayı başı olan süreçtir. 

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ