Bir Orta Amerika ülkesi olan Belize' nin başkenti ...

Belmopan,
Belmopán, 
Belize'nin başkenti.
Belize’nin en önemli kenti ise Belize City. 1973 yılına kadar İngiliz Honduras'ı olarak bilinen Belize, bir Orta Amerika ülkesidir. 1981 yılında bağımsızlığını ilan eden ülkenin güneyinde ve batısında Guatemala ve kuzeyinde Meksika vardır. Doğusu Karaip denizi ile çevrilidir. Bayrağında insan resmi olan ülke Monarşi ile yönetilmektedir.  Nüfusu yaklaşık 300 bindir. Ülkede tropikal bir iklim hakim.

Amerika’nın en uzun resif bariyeri buradadır. Ülke topraklarının neredeyse yarısı tabiat mirası ve arkeolojik alanlardan oluşuyor.  
Yaşayan hayvanlar; Tukan, Papağan, Ağaçkakan, Denizkuşları, Jaguar, Puma, Örümcek maymunlar, Ak yarasa, Karıncayiyen, İguana, Boa yılanı, Mercan yılanı, Kaplumbağa, Krokodil, Kelebekler, ve Örümcekler.

Tuareglerde yüzün alt kısmını örten kumaş parçası ...

Lisam,
Arapçada Lişam kelimesi peçe, yaşmak anlamındadır. 
Eskiden Müslüman kadınların yüzlerine örttükleri tül, yaşmak için Lisam denmekteydi. 

Tuareglerde yüzün alt kısmını örten kumaş parçası .
Delikanlılık çağında yüzlerini örtmeye başlayan Tuaregler, ölene kadar yüzlerini bir daha kimseye göstermiyor. 


Soyun kadından geçtiği ve erkeklerin peçe taktığı müslüman bir halk olan tuareglerde krala Amenokal denir. Berberi dilinde sultan an­lamına gelir. Amenokal (Leder), ismi kral ya da reise verilmiştir. Tuareglerin ırk ve din bakımından en soylusu olan İmanan ailesinin reisine verilen ad, Amenokal.
Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ