Çözümlemeli ...

Analitik,
Fr. analytique,
İng. analytic,
Çözümlemeli.
Yunanca analytike tekhne kelimesi çözmeye yarayan sanat anlamındadır.
Analiz yöntemi kullanan, analiz ile ilgili.

Üç kişiyle oynanan bir iskambil oyunu ...

Prafa,
Üç kişiyle oynanan bir iskambil oyunu.
İskambil Oyunları;
Altmışaltı,  Anastra,  Americano, 
Batak,  Blöf,  Blackjack,  Bezik,  Bulum, Briç,
Dürt,  Dost kazığı ,
Ellibir,  Eşşek,  Esperansa,
Fanti,  Fitil,
Hoşgin (Nezere), 
İhale,  İskambil(Altıkol),


Kanasta,  Kastet,  Kılıç,  King,  Konçina,  
Konken, Koyeye,  Kaptı Kaçtı,  
Maça Kızı,
Ohel,
Papaz Kaçtı , Piket,  Pinaki , Pis Yedili , Pişti,  Poker,  Prafa,   
Remi,
T-Rex,  Tık,  Toto, 
Uno, 
Üçbeşsekiz, 
Yanık,  Yirmibir,  Yükleme, Yüzbir,

Birahane ...

Braseri,
Brasserie, (İngilizce).
Pub,
Birahane,
İtalyanca birra + Farsça ḫāne,
Beer house.
Portur House,
Genel olarak sadece bira içilen, aynı zamanda da çabuk hazırlanan bazı sıcak veya soğuk yemeklerin yenildiği yer.Pilsen: Kolay içimli , açık renkli, şerbetçiotundan gelen aromatik ve acılık tat karakteri dengelenmiş, alkol derecesi %4,8-5,1 arasında değişen bir bira tipidir. Açık renkli ve şerbetçiotu kokusu, tadı hissedilir.

Lager: Lager dünyada en çok tanınan ve bilinen açık renkli, Pilsen'e göre daha düşük acılık karakterine sahip ve aromatik tat karakteri ön plana çıkarılmış bir bira tipidir. Lager biralar adını Almanca “stoklama” anlamına gelen “Lagern” kelimesinden almaktadır.

Koyu renkli bira: Koyu renkli malt ve isteğe göre belirli oranda kavrulmuş malttan da üretilen, %4,8-5,0 alkol ihtiva eden bir bira tipidir.

Festival birası: Almanya'da özellikle Ekim ayında düzenlenen Bira Festivali için özel olarak üretilen yüksek alkollü mevsimsel bir bira tipidir.


Backbier: Yüksek doygunluk hissi veren, %6-7 alkol derecesine sahip, özellikle Almanya'da Mayıs, sonbahar ve yılbaşı dönemlerinde üretilen mevsimsel bir bira tipidir.


Alkolsüz bira: Doğal yoldan oluşan alkolün belirli prosesler sonucu içinden uzaklaştırıldığı, normal biralara göre daha düşük kalorili bir bira çeşididir.

Sporda, yenildiği rakibinin finale çıkması sonucunda bir sporcunun kazandığı yeni bir karşılaşma hakkı ...

Repesaj,
Fransızca, repêcher,
Kurtarma.
Fransızca repêcher kelimesinden dilimize geçmiş bir spor terimi. Genelde güreş için kullanılan bir terimdir.
Sporda, yenildiği rakibinin finale çıkması sonucunda bir sporcunun kazandığı yeni bir karşılaşma hakkı.
Bir sporcunun tek maç sonucunda yenildiği sporcunun finale çıkması durumunda yenilen sporculara verilen ikinci bir şans, hak. 
bunun için yenildikleri sporcunun yenilgisiz finala çıkması şart aksi halde elenmekten kurtulamıyorlar. 

Cüzzam tedavisinde kullanılan "şolmogra" adlı yağın elde edildiği ağaç ...

Kalav,
Taraktogenos kurzii,
Şolmogra Yağı, (Chaulmoogra).

Asya’da yetişen bir bitki olan kurzii’nin tohumlarının ezilmesiyle elde edilen uçucu bir yağdır. Geç­mişte, dıştan ve içten, cüzzam tedavisin­de kullanılmaktaydı. Günümüzde, sülfonlar bunun yerini almışlardır. Daha sonra 1940'lı  yıllarda lepra basilinin üremesini durduran sülfon türevi ilaçlar tedaviye girmiş ve lepralı hastalar bunları tüm yaşamları boyunca kullanmaya başlamışlardır. 


Ofloxacin, Sparfloxacin, Clarithromycin ve Minocycline gibi ilaçlar lepra tedavisi için kullanılmaya başlanmıştır. Afrika’da görülmemektedir.

"Cüzamlı" anlamında kullanılan sözcük ...

Alaten.
Cüzamlı, Alaten.
Cüzam, Lepra, Hansen,
Cüzzam 1876’da Armauer Hansen tarafından bulunan lepra basili  tarafından oluşturulan öncelikle, deri ve siniri tutan kronik seyirli bir enfeksiyon hastalığıdır. Cüzzamın nedeni Hansen basili  “mycobacterium leprae” adlı bakteridir. Bu mikro organizmanın yol açtığı, çevresel sinir sistemi ve deri başta olmak üzere birçok sistem ve organı etkileyebilen, bulaşıcı hastalıktır. 


Cüzzamlı tedavisi;
Geç­mişte, dıştan ve içten, cüzzam tedavisin­de kullanılmıştır. Günümüzde, sülfonlar bunun yerini almışlardır. Afrika’da görülmemektedir. Daha sonra 1940′larda lepra basilinin üremesini durduran sülfon türevi ilaçlar tedaviye girmiş ve lepralı hastalar bunları tüm yaşamları boyunca kullanmaya başlamışlardır. 1970′lerde yapılan araştırmalar sonucu çoğu tüberküloz tedavisinde de kullanılan Rifampisin, Ethionamid, Prothionamid gibi ilaçlarla, lepra basiline etkili Clofazimin isimli ilaç tedavi için kullanılmaya başlamıştır.

Veresiye defteri ..

Zimem.
Zimem Defteri.
Osmanlıcada, Zimmet kelimesinden türemiştir.
Zimem, zimmet kelimesinin çoğuludur. Zimmet burada borç demektir. 
Zimem defteri borçluların borçlarının yazılı olduğu defter demektir.
Borçlar, zimmetler.
Zimem, Gizli,
Gizli yapılan şey,
Gizli yapılan iş.

Eskiden Osmanlılarda veresiye defterleri günümüzdeki kredi kartları yerine geçerdi. 


Bir kısım zenginler sadaka yerine bakkallardaki veresiye defterinin bazı sayfalarını kime ait olduğunu bilmeden toplatıp öderlermiş. Bu borçları silin! Allah kabul etsin! diyerek kendilerini tanıtmadan yardımda bulunurmuş. Borcu ödenen, borcunu ödeyenin kim olduğunu ve borcu ödeyen de kimin borcunu ödediğini bilmezdi. Tıpkı şimdilerde İtalyan' ların askıda ekmek, askıda kahve uygulamaları gibi. Bu gün veresiye defteri olmadığı için böyle uygulamalar da yok. Kredi kartı hepsinin yerini almıştır.

İslam dininden ayrılan, dinden dönen, dini reddeden ...

Mürted,
المرتدين

Müslümanlığı bırakıp başka dine geçmiş kimse.
İrtidad.
Riddet.
Riddet yada İrtidad eden kişiye mürted denir.
Müslümanlıktan ayrılıp, kafir olana veya ana-babası müslüman olup da, kendisi müslüman olmayana mürted denir.
İslam dininden ayrılan, dinden dönen, dini reddeden. 
Müslüman iken kafir olan kimse. 

Merhametten ve acıdan yoksun olan, zorba ...

Ceberrut,
Ceberut (Arapça, جبروت )
地獄犬
Merhametten ve acıdan yoksun olan, zorba.


Acımasız, merhametsiz.
Kibirli, büyüklük taslayan.
Azamet, 
Büyüklük. 
Hakimlik. 
Kudret, celadet. 
Ceberut Arapçada Allah'ın her şeyin üstünde olan kudreti anlamındadır. Allah’tan bahsedilirken ceberrut sözü, güç ve kudret karşılığı olarak kullanılır. Ceberrut kelimesi, kişi ve kurumlar için kullanıldığı zaman anlamı baskıcı, güç kullanan, despot, zorba demektir.
İbranice geburah kelimesinden Arapçaya oradan da Türkçeye gelmiş bir kelimedir.

Eski kalelerde kale dibine sokulan düşmana yukarıdan ağır taşlar vesaire atmak için altı açık cumba gibi çıkmalara verilen ad ...

Senkendaz,
Küluhendaz,
Çıkma,

İng. bretesse.

Eski kalelerde kale dibine sokulan düşmana yukarıdan ağır taşlar vesaire atmak için altı açık cumba gibi çıkmalara verilen addır. Kale kapılarını müdafaa için üst taraflarında kullanılır. Kale mimarisinin en önemli bölümü, kule veya burçlardır. 

Kulelerden birisi diğerlerinden yüksek ve sağlam tutulur. Bu kuleye balahisar veya baş kule denilmiştir. Ambar, sarnıçlar ve koğuşlar kalelerde bulunması gereken bölümlerdir.

Bazı kale duvarlarının üst bölümlerinde "senkendaz" veya "küluhendaz" denen ve alt bölümlerindeki deliklerden taş, kaynar su ve benzeri atılarak duvar diplerinin korunduğu ahşap ya da taş çıkmalar yapılmıştır. 

“Bayburtlu” olarak da anılan, taşlamaları, destanları ve tasavvuf şiirleriyle tanınan halk şairimiz...

Celali,
Bayburtlu,
Asıl adı, Ahmet'tir. 1850 yı­lın­da Bay­burt'un Pulur (Demirözü)bucağına bağlı Tah­si­ni (Ozansu) kö­yün­de dün­ya­ya gel­miş­tir. Babası Na­su­ho­ğul­la­rından Abus ve annesi Ke­ri­mo­ğu­la­rı sülalesindendir.
Babasını kü­çük yaş­ta kaybeden Ce­la­li ve kardeşi Kadir, an­ne­si ile bir­lik­te da­yı­sı­nın ya­nı­na sı­ğın­mak zo­run­da ka­lır. Ge­çi­mi­ni köy­de ço­ban­lık ve çift­çi­lik ya­pa­rak sağ­lar. Medrese öğrenimini bitirdikten sonra köyüne döndü. Ailesinden bir hayır göremeyen Bektaşi Celali köyünde yokluklar içerisinde evlendi. Bayburt, Erzincan ve Elazığ yörelerinde halk ozanlığı yaparak yaşamını devam ettirmiş ve 1915 yılında köyünde vefat etmiştir. Celali, hemşehrisi Bayburtlu Zihni gibi Bayburt'un yetiştirdiği en ünlü ve yetenekli şairidir.

            
            Hazret-i mevladan niyazım budur
            Pervaneler gibi nare düşesin 
            Dilerim derdine derman olmasın 
            Gice gündüz ah u zare düşesin 

Yukarıdaki dörtlüğün de bulunduğu eserlerinden bazıları şunlardır.
  • Bağlanmış (Zay Olur) 
  • Düşesin (Niyazım Budur) 
  • Oldu Gitti (Kalktı Zevrakımız)

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ