Türk modern resim sanatının renk, figür ve soyut üzerine çalışmaları ile tanınan kadın ressamı ...

Tiraje Dikmen,
Fatma Tiraje Dikmen,
Türk Kadın Ressamı (1925-2014),
Türk modern resim sanatının ülke sınırları ötesinde ün kazanmış temsilcilerinden olup renk, figür ve soyut üzerine çalışmaları ile tanınır.
1925 yılında İstanbul'da doğdu.1943-1948 yılları arasında İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi ve İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisinde resim çalışmalarını yürüttü. 

1949 yılında Hukuk doktarısını yapmak üzere burslu Fransa, Paris’e gitti. 

Paris'te Güzel sanatlar üzerine çalışmalar yaptı. Daha ziyade figür olgusunu irdeleyen bir tarzda çalışmalarını yoğunlaştırdı. 1956 yılında, Ernst, Miro ve Arp’ın eserlerini düzenli olarak sergileyen Galerie Edouard Loeb sanat galerisinde ilk sergisini açtı. 1955-1960 yılları arasında renk olgusu üzerine yoğunlaşarak yağlıboya resim yapmaya başladı.

 
Bir çok sergi açan ve kendisini figür ve soyut üzerine çalışmalara veren sanatçı, 1980 yılında İstanbul,  Büyükada’ya yerleşti. 
1990 yıllarında ise göç temasını işledi. 2014 yılında yaşadığı Büyükada'da vefat etti.

Konserve zehirlenmesi ...

Botulizm,
Botulismus,
Gıda Zehirlenmesi.
Konserve zehirlenmesi.

Botulismus zehirlenmesi, 
Clostridium botulinium adlı bir bakteri türü nedeniyle ortaya çıkan zehirlenmedir. Bu bakteri çevrede uygun şartları bulduğu zaman, gıdaların içinde üreyerek çok güçlü bir zehir salgılar. Bozuk kon­servelerde bu bakterinin zehiri çokça bulunur. Bozuk konservenin yenme­sinden, 20 saat sonra zehirlen­me belirtileri başlar. 

Toprakta, bazı hayvanların dışkılarında, meyvelerin ve bitkilerin kirli yüzeylerinde Klostridium botulinum bakterisi bulunur ve havasız ortamda yaşayabilir.

Nedir Bu Belirtiler:
Mideye inen zehir maddesi bağırsaklar tarafından emilerek kana karışır ve merkez sinir sistemini etkiler. Yutma güçlüğü, göz kapağını kontrol edememe ve ses kısıklığı ilk belirtileridir. Daha sonra çift görme, göz be­beğinde büyüme, yüz felci ortaya çı­kar ki ileri aşamada so­lunum kasları felce uğrar ve kalp du­rur. Konserveler mutlaka kontrol edilmelidir. Konservenin ka­pağı şişkin, kabarmış olmamalıdır.  Son kullanma tarihini mutlaka kontrol edin. Evde hazırlanan konserveler genelde cam kavanozlarda saklanır. Hava almış olduğu ve bozulduğu konservenin renk değişikliğinden anlaşılır. Kokusunu ve rengini be­ğenmediğiniz konserveleri kesinlikle yemeyiniz. Gıda zehirlenmesinde mut­laka hastaneye ve doktora gidiniz. Şakası yok sonu ölümdür.

Anlayışlı ...

Okan,
Fehim, (Arapça,   فهيم ) anlayışlı. 
Derrak (Arapça, دراک ), anlayışlı.
Ferasetli,
Anlayışlı.
Anlayışı olan,

İzanlı, zeki. 
Hoşgörülü.

Şili'nin en aktif volkanlarından biri ...

Villarrica,   
Güney Amerika ülkelerinden Şili’nin Pucon kenti yakınında bulunur. Villarrica volkanı deniz seviyesinden 2847 metre yükseklikte bulunmaktadır. Villarrica volkanı 03.03.2015 yılında tehlikeli şekilde lav püskürtmeye başladı. Başkent Santiago’ ya 780 km. uzaklıktadır. Volkanın lav püskürmesi üzerine Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet, bölgede kırmızı alarm ilan etti.     

Bölgede yaşayan 9 bin kişiden ilk etapta 3 bini başka yerlere tahliye edildi.   
En son 1984 ve 2000 yılında lav püskürten volkan tekrar faalite geçti. Şili, Endenozya’dan sonra dünyada en fazla volkan patlamasının yaşandığı ülke olarak biliniyor. 03.03.2015

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ