1941'de doğan insan gerçeğini anlatımcı bir üslupla yansıttığı yapıtlarıyla tanınan kadın ressamımız ...

Nevhiz Tanyeli, 
(Edirne, 1941).
Ressam Nevhiz Tanyeli, 
İDGSA Yüksek Resim Bölümü'nü 1965 yılında bitirdi. 
Tüyap sanat fuarı yılın sanatçısı onur ödülünü aldı.  
Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde açılan retrospektif sergisiyle 2003 yılı Sedat Simavi Görsel Sanatlar Ödülünü aldı.

1941 yılında Edirne'de doğdu. Hem akademisyen hem de ressam olarak bir çok eserler sundu. 1970 yılında sanatını Fransa, Paris'te aldığı eğitimle pekiştirdi. Ayrıca Neşet Günal, Cemal Tollu ve Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun öğrencisi olan ressam Ankara'da, Galeri Nev, ODTÜ gibi salonlarda bir çok sergiye katıldı.
03.03.2015
Afrika'da yaşayan spiral boynuzlu bir antilop ...

Nyala,
İnyala,
Nyala angasii,
Tragelaphus angasii.
Afrika'da yaşan spiral boynuzlu bir antiloptur. 

İlk kez Fransız George Angas tarafından 1849 yılında tanımlanmış. Nyala türü bu antilopların boyu 135-195 cm. ve 55-140 kg ağırlığındadır. 


Rengi gri veya kahverengi olup tüm omurga boyunca püsküllü sırt kılları vardır. Dişiler ve genç erkeklerin yüzünde beyaz çizgiler vardır.

Sadece erkeklerde bulunan 60-83 cm. uzunluğunda boynuzları olup uçları sarı renklidir. Bu spiral boynuzlu antiloplar arasında en yüksek çift cinsellik gösterirler. Boynuzları sarmal bükülmelidir.  Bir etobur olmasına rağmen temizsu, yeşillik, meyve ve otlarla beslenir. Yağışlı sezonlarda ve 20-30 ° C gece boyunca beslenir. Genelde yanlız yaşayan Nyala'lar seks zamanı 10 kişilik gruplarla karışık yaşarlar. Yoğun ve kuru savan ormanlık alanlardaki çalılıklarda yaşarlar. Babunların ve yırtıcı kuşlar tarafından gençler avlanır. Nyala, aslan, leopar ve Cape av köpeği için ana yırtıcıların ana av malzemesidir. Ilkbahar ve sonbahar aylarında çiftleşme zamanlarıdır. . Yedi aylık bir gebelik dönemi olup, bir tek buzağı doğurur.


Etiyopya'da çok özel bir yeri olan bu antilop için, sert içimli özel bir sigara çıkartılmıştır.


Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ