Yeni Zelenda'da yaşayan, uçamayan iri bir kuş türü. ..

Takahe,   
(Porphyrio hochstetteri)  
Notornis, (Notornis mantelli),  
South Island Takahe, 

Yeni Zelenda'da yaşayan, uçamayan iri bir kuş türüdür.  Neslinin 200 yıldır tükenmiş olduğu sanılıyordu ancak South Island bölgesinde Murchison Dağlarında kayalık bir bölgede yaşadığı anlaşıldı. Maori ve Avrupalılar tarafından eti için bol miktarda avlanmış ve 1898'de takahe nesli kaybolmuştur.       

 Ancak Dr. Geoffrey Orbell adında bir araştırmacı 1948 yılında Fiordland Murchison dağlarında yeniden  keşfetmiştir.    
Yeni Zelanda'dan başka dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmayan bir kuştur. Sıradışı, çok renkli, uçamayan gagası iri, hindi büyüklüğünde bir kuş türüdür. Takahe, Yeni Zelanda'nın afiş kuşlardan biri, Kakapo ve kivi gibi hayatta kalan birkaç türden biridir. Karizmatik mega fauna türlerinden biridir. Bu kuşların yaklaşık ağırlığı 4 kg., boyu 65 cm ve mavi, yeşil renkli,  büyük bir kırmızı gagası ve sağlam kırmızı bacakları vardır.

Eskiden oynanan, salon danslarından biri ...

Kadril, (Fr. quadrille).
Eskiden oynanan bir danstır. 
Salon danslarından biridir.
Kadril dansının müziğine verilen isimdir. 
Daha ziyade yurt dışında, Amerika ve Avrupa'da oynanır.  Ülkemizde pek oynanmaz.
Sürekli eş değiştirilerek yapılan bir dans şeklidir. 
Rusya'da Moskova banliyölerinde Quadrille dansı olarak bilinir  ve opera melodilerinden oluşan bir potpori ile oynananır. 
Günümüzde hala halk dansları oynayanlar tarafından yaygın olarak oynanır. 

 

Rus Halk Danslarından biridir. Kadril, Quadrille, Kadrille, Rigodon isimleriyle bilinir. Geleneksel Rus Kadril dansında  her çift karenin merkezine bakarak kare şeklinde düzenlenmiş dört veya daha fazla çiftler tarafından oynanır. 18. ve 19. yüzyıllarda moda olan ve dört çiftin bir kare oluşturarak yaptıkları bu dans, İngiliz soylularının 1815′te seçkin Paris salonlarından İngiltere’ye getirdiği bir danstır. 

Genellikle kapalı bir bölme içinde gerçekleştirilen ve bir delikten bakılarak izlenen üç boyutlu gösteri, canlandırma ...

Diorama, (Fransızca).
Diyorama, (Türkçe). 
Canlandırma.
Genellikle kapalı bir bölme içinde gerçekleştirilen ve bir delikten bakılarak izlenen üç boyutlu gösteri.
Gerçek veya kurgu bir olayın, hikayenin ışık oyunlarıyla üç boyutlu olarak modellenmesi.
Üç boyutlu büyük tabloların sergilenmesi.
Işık oyunlarıyla sergilenen büyük tablo. 
Cyclorama, Panorama, genel görünüm.
Yaşanan bir olayın maketlerle üç boyutlu olarak canlandırılmasıdır. Genellikle bir anın modellemesidir. 

Diorama, Yunanca içinden anlamına gelen dia sözcüğü ve görünen anlamına gelen orama sözcüklerinin birleştirilmesiyle oluşmuştur. 


Dioramalarda bal mumundan yapılmış figürler ve diğer nesneler minyatür olarak ya da gerçek boyutlarda bir mizansene belli tekniklerle yerleştirilir. Işık ustaca kullanılarak perspektif ve derinlik etkisi artırılır. Bir doğa manzarasını tarihi bir olayı ya da benzeri enstantaneleri gerçek boyut ve orantılarıyla canlandırmaya yarar. Fransızcaya geçen bu kelime bir çok ülkede aynen kullanılmakta olup müzeler, sergiler, maketçiler ve modelciler tarafından çok kullanılır. Genellikle bir anın, belli ölçekte modellemesidir. Tarihi, askeri, savaş, eski çağa ait yaşam veya insanın kendi hayal ürününe dayalı sahneler, mizansenler, senaryolar ile gösterilmesidir. 

Sibirya, Alaska ve Antarktika gibi bölgelerde kara yüzeyini kaplayan sürekli donmuş haldeki toprak ...


Permafrost,

Toprağın altındaki buz.
Kutuplarda, kuzey ve güneyde yüksek enlemlerde görülen buzu çözülmeyen, sürekli donmuş toprak.
Sibirya, Alaska ve Antarktika gibi bölgelerde kara yüzeyini kaplayan sürekli donmuş haldeki toprak. Kutba yakın bölgelerde görülen toprağın altındaki buz.
Arktik bölgelerdeki devamlı don altında kalan toprak altı tabaka.
Bu tür zeminlerde inşaat yapmak doğru değildir. Bu zeminlerde yapılacak herhangi bir yapı, ısının iletimi yoluyla zeminin çözünmesine neden olacaktır. Bu durum yapının güvenliğini etkiler. 

Permafrost tabakası içerisinde karbon barındırır. Permafrost içerisinde bulunan karbon atmosferde bulunan karbon miktarından iki kat daha fazladır. Bu nedenle permafrost, ısı dengesi için çok önem taşır. Kuzey yarım kürenin %20-25′lik bölümü permafrost tabakası ile kaplıdır. Küresel ısınma sonucu permafrost tabakasının erimesiyle karbon ortaya çıkacaktır. Bu karbonlar oksitlenerek karbondioksit haline gelir ki tehlike buradadır. Ayrıca başka bir özelliği ise permafrost üzerinde ağaç yetişebilir. Yetişen bu ağaç altındaki buzdan suyunu temin eder. Yaprakları güneş ışınlarını keser. Permafostun erimesini engeller. İçerisinde donmuş olarak genleri barındırır ki biyolojik çeşitlik için bu bir gerekliliktir.

Tropikal bölgelerde yetişen ve yapraklarından değerli bir tekstil elyafı elde edilen bitki...


Sisal, (Agave sisalana).
Tropikal bölgelerde yetişen ve yapraklarından değerli bir tekstil elyafı elde edilen bitki.
Lifli bitkiler grubunun en önemlisidir.
Sisal keneviri,
Manila keneviri (Abaka),


Amerika'da yetişen bu bitki soğuk, rüzgarlara karşı ve aşırı sıcaklarda, verimsiz topraklarda yetişir. Yapraklarından dokumacılıkta kullanılan elyaf elde edilir.  İçindeki elyaf nedeniyle ekonomik değeri yüksektir. Bu nedenle Amerikalı bilim adamları daha fazla elyaf elde etmek için verimli olacağı düşünülen topraklarda yetiştirmeye çalışmışlar. Bitki büyümüş ve daha büyük yapraklara sahip olmuş. Ancak yaprakların içinde olması beklenen değerli elyaf yoktur.  Sonuçta verimsiz ve sıcak havalarda güneşe ve rüzgara karşı direnen bu yaprakların içinde elyaf gelişiyor.

Bu bitkinin yapraklarından elde edilen lifler eski çağlardan beri kullanılmaktadır. Orta Amerika'ya özgüdür. Sisal ile sicim imalatı bu bitkiye karşı talebi artırmıştır. 1880 yıllarında Bahamalar ve Tanganyika (şimdi Tanzanya), 1930'ların sonlarında Afrika'da Kenya, Mozambik, Angola, Madagaskar ve Filipinler, Tayvan, Brezilya, Venezuela, Endonezya, Haiti gibi ülkelerde yetiştirilmeye başlandı. 

Bitkinin sapı yaklaşık 40-45 cm çapında ve 100 cm boyundadır. Mızrak şeklinde yaprakları vardır. Yapraklar koyu yeşil renkli ve gri, etli ve serttir. Sarı çiçekleri, uzun ve hoş olmayan kokuludur. Çiçek sapı büyüyen dalların uçlarında yoğun kümeler oluştururlar. Çiçekler kurumaya başlarken, gövde ve çiçek sapı arasındaki üst açı büyüyen tomurcukları yere düşerek kök salarak çoğalırlar.Sisal lifleri bitkinin yapraklarından elde edilir. Elyaf genellikle yapraklarının silindirler arasında ezilerek elde edilir. Elde edilen hamur elyaf yıkanır ve mekanik ya da doğal yollarla kurutulur. Sisal keneviri de denir. Sisaldan elde edilen halatlar ve ipler denizcilik, tarım, nakliye ve genel endüstriyel işlerinde kullanılır.  Lifleri ayrıca paspas, kilim, tuhafiye ve fırça yapımında da kullanılır. Brezilya ve Çin en büyük üreticidir. 

Eski dilde elma ...


Sib, (Farsça)
Elma,(İng. apple),
Malus domestica.
Sîb ( سيب ).
Arapça Tuffah, ( تفاح ).
Alma, (Eski Türkçe).

Rosaceae, Gülgiller familyasından pembe, beyaz çiçekli bir ağacın meyvesidir. Elma-Pirus malus düşük kalorili ve yüksek oranda lif ve potasyum içeren, tadı ekşi ya da tatlı olan kırmızı, sarı, yeşil renkli bir meyvedir. A vitaminince zengin  bir meyve olan Elmanın içeriğindeki bazı kimyasallar Parkinson  ve Alzheimer gibi beyin hastalıkları için etkili olduğu biliniyor. Besin değeri yüksek olan bu faydalı meyve prostat ve akciğer kanseri için de iyi geldiği söylenir. Kolesterolün kontrolünde etkili olan elmanın kabuklu yenmesi daha yararlıdır. Sıcak ve kuraklığa karşı dayanıksız olan meyve -35° C soğuğa dayanabilir. Dünyaya Orta Asyadan yayılmıştır. 

Kutsal kitaplarda anlatılan yaradılış hikayesinde elma ağacının meyvesi olan elmanın yenmesi yasaklanmış. Daha önceden cennetten kovulmuş olan şeytan intikam almak için yılan ile anlaşır. Adem ve Havva şeytan tarafından kandırılarak yasak meyve olan elmayı yemelerini sağlar. Böylece Allahın gazabına uğrayan Adem ve Havva da cennetten kovulur.  Bazen bu meyvenin memnu olduğu da söylenir. Ama her zaman elma ile biri kandırılmak istenmiştir.  
Yunan mitolojisinde Herakles'in altın elması ise başka bir  rivayet konusudur.  

Hikayelerin en meşhur olanı Pamuk prenses ve yedi cüceler masalıdır. Kraliçe kendisinden güzel olan pamuk prensesi öldürmek için zehirli elmalar ile büyülü ormana gider. 

Bu arada Apple, Apple Store, iPhone kavramlarını da unutmamak gerekir.

Elma Cinsleri;
Amasya elması, Alyanak, Badik, Çakıldaklı, Misket elması, Osmanbey, Kabak elması, Hasan, Pamuk, Demir elması (Kışlık), Starking delicious elması,  Ferik, Golden delicious elması, Renet, Jonathan elması, Hüryemez elması, Granny smith elması , Arap kızı, Kalvil, Mehrani,  gibi çeşitleri vardır.

Sib kelimesinin başka anlamları;
Suyun aktığı yer.
Susuzluk.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ