Bartın ilinin bir ilçesi ..

Amasra,
Ulus,
Kurucaşile,
Bartın-Merkez

Bartın, 
Batı Karadenizdedir. 
Plaka Kodu: 74

1924 yılında Zonguldak’ın ilçesi olan Bartın, 1991 yılında il olmuştur. 

İlin Merkez, Amasra, Ulus, Kurucaşile olmak üzere 4 ilçesi, Arıt Kozcağız, Kumluca, Abdipaşa olarak üç beldesi ve 264 köyü vardır.

Adını aldığı Bartın Irmağının antik çağdaki adı; Parthenios. Bartın nehri (Parthenious) 14 km. uzunluğundadır. Uluyayla, Ardıç, Kalkanlı ve Zoni (Arıt) Bartın ilinin bilinen yaylalarıdır.

Bartın kenti ve yöresi M.Ö. 14. yüzyılda Gaskalar'ın hakimiyetine girmiştir. Sonra; Hititler, Frigler, İonlar, Kimmerler, Lidyalılar, Persler, Helenler, Pontuslular, Roma ve Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar'ın egemenliği altına geçmiştir. Amasra ilçesi ise Cenevizlilerin bir merkezi olmaktan 1460 yılında Fatih Sultan Mehmet döneminde Osmanlı hakimiyetine geçmiştir.

Bartın yöresindeki antik kentler;
Sesamos (Amasra),
Kromna (Kurucaşile),
Erythinoi (Çakraz).

Amasra:
Amasra' nın antik dönemlerdeki adı; Sesamos şehri.

Amasra doğal güzelliklerinin yanında ormanları ile de ünlüdür. Bölgede şimşir, meşe palamudu, kestane gibi ağaçlar yetişir. İlçenin kuzeyinde karadeniz, güney ve batısında Bartın, doğusunda Kurucaşile ilçesi bulunmaktadır. Deniz karadan itibaren kısa mesafeden derinleşir.

Amasra' nın Büyük Ada (Tavşan Adası) ile Çakraz, Kızılkum, Mogada, Güzelcehisar ve Bozköy bölgenin önemli plajlarıdır. Çakraz'daki Gürcüoluk mağarası ve Kayadibi'ndeki Sipahiler mağarası dikit, sarkıt, traverten ve soğan oluşumları için gezilmesi gereken yerlerdir.
Amasra kalesi, Boztepe Adası ve Zindan Mahallesi olmak üzere iki ana kütleden oluşur. Boztepe Kemeri denilen bir köprü ile bu iki kütle bağlanır. Boztepe’de Roma döneminden kalan Sormagir Kalesi vardır. Ayrıca Roma döneminden kalma Tomaşkuyusu mevkiinde yeraltı çarşısı vardır.
Kuruçaşile:
Bartın'ın kuzey doğusunda zeytin ve sandal burunları ile sınırlanan koylar üzerinde kurulmuştur. Antik Hisarkale Mahzeni, Tarihi Kromna kentindedir. (Tekkeönü köyü).

Kurucaşile, dünyada yapılan ilk ahşap teknenin yüzdürüldüğü yer olarak bilinir. Bu özelliğinden dolayı en güzel ahşap guletler burada yapılır.

Ulus:
Bartın'ın güneydoğu yönünde, Ulus ve Eldeş çaylarının birleştiği bir vadide kurulmuştur. Ulukaya Köyü yakınında Ulukaya şelalesi ve kanyonu vardır.

Acem pirinciyle pişirilip üzerine kuzu eti konarak yenen İran pilavı ...

Çilav,
İran Pilavı,
Üzerine et konmuş özel İran pirinciyle pişirilmiş pilav. 
Acem pirinciyle pişirilip üzerine kuzu eti konarak yenen İran pilavı.

Malzemeler;
1 paket çilavlık pirinç (jasmin, amberbu veya basmati)

(kişi başına ½ bardak hesap edilir)
1,5 litre su
3 kaşık tereyağı, Tuz 

Yemek Tarifi,
Pirinç akşamdan ıslatılır (veya 4-5 saat önce) su kaynatılır. Kaynayan suya daha önceden ıslatılmış, yıkanmış ve süzülmüş pirinç atılır. 1-2 defa kevgir ile karıştırılır ve 6 dakika pişirilir. 6 dakika sonra hemen kevgire alınıp süzülür, üzerine 1 bardak soğuk su gezdirilir ve tekrar bir tencereye alınır. Üzerine hafifçe kızdırılmış yağ ilave edilir. 1-2 defa çevrilip demlenmeye bırakılır ve sıcak olarak servis yapılır.


Kuzu Etli Çilav-İran,
Malzemeler;
1 kg kemiksiz kuzu budu (kuşbaşı doğranmış)
4 çorba kaşığı rafine yağ
2 soğan (dilimlenmiş)
1+1/2 su bardağı su
1 tatlı kaşığı tuz
1 kahve kaşığı tarçın
1 çay kaşığı karabiber
2+1/2 su bardağı pirinç (yıkanıp, 30 dakika ıslatılmış ve süzülmüş)
500 gr taze bakla
90 gr (6 çorba kaşığı) tereyağı (eritilmiş)
3 çorba kaşığı dereotu (doğranmış)

Yapılışı;
Rafine yağı büyük bir tencerede orta ateşte ısıtınız. Kuşbaşı etleri iki üç defada kahverengi olana kadar sote ettikten sonra bir delikli kepçeyle bir tabağa aktarınız. Soğanları tencereye koyup ara sıra karıştırarak 10 dakika pembeleşinceye kadar kavurunuz. Etleri tekrar tencereye koyup tuzun yarısını, tarçını, biberi ve suyu da koyup karıştırınız. Ateşi kısıp tencerenin kapağını kapatarak 35 dakika, etler yumuşayana kadar pişiriniz. Tencereyi ateşten alıp, bir kenara bırakınız.  Önce fırınınızı orta sıcaklığa getirip (180°C) ısıtınız.
Çilavı için büyükçe bir tencereyi yarısına kadar suyla doldurup harlı yüksek ateşte kaynatınız. Pirinci ve kalan tuzu katıp 1,5 dakika daha kaynattıktan sonra, pirinci bir kaba süzünüz. Aynı tencerede baklaları da 10-15 dakika kaynatınız. 

Tereyağı tencereye koyup pirincin, baklanın ve dereotunun yarısını sırayla katınız. Delikli bir kepçeyle öteki tenceredeki kuşbaşı etleri ve soğanları da tencereye koyunuz. Geriye kalan baklaları, dereotunu ve en üste pirinci yayıp, üstüne etlerin içinde piştiği suyu dökünüz.
Tencereyi harlı ateşte bir taşım kaynatınız. Ateşten indirip kapağını kapayarak fırına sürünüz ve pirinç pişip suyunu çekene kadar 30 dakika pişiriniz. Fırından alıp hemen servis ediniz.
 
Dereotu;  İran yemeklerinde çok kullanılır ve bu kuzulu çilava da lezzet katar. Kuzu etli çilav, baş yemek olarak yanında yoğurtla yada çoban salatasıyla servis edilebilir.

Alnında beyaz beneği olan at. ..

Agar,
Aloş, 
Gaşga.
Akrah.

Alnında beyaz renk olan ata, Aloş denir.

Alnında beyaz beneği olan ata Ağar denir.
Alnında beyazlık olan ata Akrah denir. 
Alnında beyaz lekesi olan ata Gaşga denir.
Asbag, alnı veya kuyruğunun ucu beyaz olan ata denir.


Gögsünde beyazlık bulunan ata Edgam denir. 
Alnında beyaz bulunan at ya da sığıra Aynalı denir. 
Ahıtmalı, Akıtmalı, Alnından burnuna doğru beyaz leke olan hayvandır.

Kökleşmiş inanışlara aykırı olarak ileri sürülen düşünce ...


Paradoks, 
(Fransızca paradoxe).
Çelişki. 
Çelişme,
Yanıltmaç,
Çatışkı.
Kökleşmiş kanışlara aykırı olarak ileri sürülen düşünce.
Kökleşmiş inanışlara aykırı olarak ileri sürülen düşünce olarak da tanımlanabilir.
Düşünceler arasında tartışmaya açık, kesin bir yargı içermeyen karşıtlık.
Aykırı düşünce.


Fransızca paradoxe sözcüğünden türemiştir. Etimolojik olarak paradoks sözcüğü, Yunanca paradoxos kelimesinden gelmektedir. Yunanca karşıt düşünce, çelişen düşünce demektir. Esasen paradoks kabul görmüş bir düşünceyle çelişen veya karşıtı bir ifade anlamında kullanılmıştır.  

Günümüzde ise paradoks kelimesi felsefi ve mantıksal bir anlamda kullanılmaktadır.

Giritli filozof Knossoslu Epimenides Paradoksu aşağıdaki gibidir. Bu paradoks mantıktaki bir sorundur. "Bütün Giritliler yalancıdır" diyerek bizi çelişkiyi açıklar. Görünüşte doğru olan bir ifadedir. Ama bir çelişki yaratmaktadır. Şayet gerçekten Giritliler yalancı ise kendisi de Giritli olduğundan o da yalancıdır. Yani söyledikleri çelişmektedir. Çoğu zaman çelişkili görüken sonucun aslında çelişkili bir tarafı vardır. Kendi içinde tam tersi bir sonuç doğuran bu ifade absürd veya çelişkilidir. İşte bu bir paradokstur.

Eleştirmen, Eleştirici, tenkitçi ..

Münekkit
Arapça, Münekkid, .
Eski dilde münekkit .منقد .

Münekkit, (İng. critic; reviewer, Fr. critique).
Eleştirmen, 

Eleştirmeci,
Eleştirici,
Tenkitçi
,
Tenkit eden.
Eleştirme yapan kimse.
Eleştiri yazıları yazan kimse.

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ