Yıldızların belli zamanlardaki yerlerini ve konumlarını gösteren çizelge. ..

Zayiçe,
Horoskop,
Farsça zayiçe,
(Ze ile Zeyç' ten)

Eskiden Yıldızların, belli bir zamandaki yerlerini, durumlarını gösteren çizelgeye zayiçe denirdi.

Osmanlı İmparatorluğu' nda 15-16. yüzyıllardan itibaren saray görevlileri arasında yer alan müneccimleri yöneten kişiye Müneccimbaşı denirdi.

İlmiye sınıfından seçilen müneccimbaşılar müneccimliğin kelime anlamında mevcut astroloji ve kehanet gibi görevlerinin yanısıra zamanla devlet katında kullanım için takvim, imsakiye ve zayiçe hazırlamaya başlamışlardır.Zorla, zoraki ...

Metazori,
(Rumca).
Zorla,
Zoraki,
Yunanca zorla.
Zor kullanarak, 
Cebren, (Arapça).
Cebir ve kuvvet istimali ile. 
Kuvvet kullanarak.
Zecren, (Osmanlıca, arapça), 
Zorlayarak, zorla.
Yasaklayarak, Ceza olarak.
Engel olarak, menederek.
Metazori .

Türkçemizde genellikle metezoru olarak telaffuz edilir. Ancak TDK' nun yazım kılavuzlarında metazori  olarak gösterilmiştir.

Bağ kütüğü ...

Omça,
Bağ kütüğü, asma.
Asma kütüğü.
Tevek,
Rez,
Omaca,
Çotuk,
Devek,
Köcek,
Kupli,
Omca.


Asma, Asma kütüğü.
Belli bir tür üzüm yetiştiren tırmanıcı ağaççık (Vitis). 
Bodur bir ağaççık olan asmanın anayurdu Anadolu'dur. Asmanın kökü çok derinlere gider (5-10 m). Gövdesine asma kütüğü veya omca denir. Kütüğün şekli iklime ve budama tarzına göre değişir. Asma, genel olarak çubukla üretilir. Bir veya birkaç gözlü çubuklar, elverişli nem ve ısıda­ki bir toprağa gömülür, bir süre sonra kök salar. Böylelikle ana kütüğün bütün özel­liklerini taşıyan yeni bir kütük elde edilmiş olur. Çubuktan yetiştirilen asmalar, tohum­dan yetiştirilenlere nispetle daha kısa za­manda üzüm verir.

Omça kelimesinin diğer anlamları, 
Kalın ve enlice diken.
Kalça kemiğinin bir bölümü. Kaynak: Bulmacabul.com

Anlamsız saçma sapan konuşan...

Yavegu, 
Yavegu,
Yave-guyan, (Farsça, Osmanlıca).
Saçmasapan konuşan, saçmalayan.
Anlamsız saçma sapan konuşan.

Sedrebeki,
Saçma, anlamsız söz.
Anlamsız, boş, saçma sapan söz.
Abuk sabuk.

Anlamsız, boş, saçma sapan söz...

Sedrebeki,
Saçma, anlamsız söz.
Anlamsız, boş, saçma sapan söz.
Abuk sabuk.

Yavegu, Yavegu,
Yave-guyan, (Farsça, Osmanlıca)
Saçmasapan konuşan, saçmalayan.
Anlamsız saçma sapan konuşan.

Sindirimi kolay, sağlığa uygun ...

Heni, (Arapça, Osmanlıca).
Sindirimi kolay, sağlığa uygun .
Hazmı kolay olan, faydalı ve sıhhate uygun.
Hazım,
Sindirim,
Besinlerin çeşitli enzimlerle eritilerek, parçalanarak ince bağırsakta emilebilir, kana karışabilir duruma gelmesi için uğradıkları fiziksel ve kimyasal değişikliklerin bütünü.

Güney Anadolu' ya özgü, buz kırıkları ve şerbetle yapılan serin içecek ...


Şişertme,
Karhelvası.  

Güney Anadolu'ya özgü, buz kırıkları ve şerbetle yapılan serin içecek,

Bardak içerisine kar ve üzerine vişne şurubu konularak yapılan içecek.

Cumhuriyet Gazetesi' nde "Kim Kime Dum Duma" çizgi bandının yanı sıra "Ayrılık", "Hastahane" gibi oyunlarıyla da tanınmış karikatür sanatçısı ve yazarımız...

Behiç Ak, 
Karikatür sanatçısı ve yazar.
1956 yılında Samsun’da doğdu. Yıldız Üniversitesi ve İTÜ’de mimarlık okudu. 1982 yılından beri Cumhuriyet gazetesinde “Kim Kime Dum Duma” adlı çizgi bant karikatürü çiziyor. 

Behiç Ak’ın 1986’ dan bu yana yazdığı ve yayına hazırladığı birçok çocuk kitabı Japonya, Kore, Almanya ve Türkiye’de yayımlandı. Ayrıca yazdığı tiyatro oyunları Devlet ve Şehir Tiyatroları, Aksanat Prodüksiyon Tiyatrosu’nda, ayrıca Ankara, Adana, Gaziantep, İzmir, Sivas, Konya, Stuttgart, New York, Münih, Güney Kıbrıs, Atina, Zürih, Anvers, Montowun, Amsterdam ve Berlin’de sahnelendi. 1993’te “Bina” adlı oyunuyla Kültür Bakanlığı Özel Ödülü’nü, 1996’da Şehir Tiyatrosu’nda sahnelenen “Ayrılık” adlı oyunuyla ise aynı yıl Cevat Fehmi Başkut Ödülü’nü kazandı. 

1994 yılında Türk Sinemasında Sansürün Tarihi - Siyah perde adlı bir belgesel filmin yönetmenliğini yaptı. Bu filmle 1994 yılında Ankara Film Festivali’nde “En İyi Belgesel Film Ödülü”nü kazandı. 

Kitaplarından bazıları: 
Bina (Mitos Boyut, 1993), Ayrılık (Mitos Boyut, 1997), Hastahane (Mitos Boyut, 1999), Was Kummert’s mich (Migro, Almanya, 1987), Kim Kime Dumduma (Metis, 1986), Ben Yapmadım Öğretmenim (Afa, 1990), Galiba Seni Seviyorum (Afa, 1991), Korkma Ben Hümanist Değilim (Afa, 1992), Ne Biçim Kurbağasın Sen (İletişim, 1998), Dikkat Su! (İSKİ, çocuklar için öğretici ekoloji kitabı, 1992), İstanbul’un Suyu Nereden Geliyor? (İSKİ, çocuklar için öğretici kitap, 1992), Dikkat Dünya! (Borçelik, 1999), Yüksek Tansiyonlu Çınar Ağacı (Kagyuşa, Japonya; Yapı Kredi, 1993), Gökdelene Giren Bulut (Gakken, Japonya; Yapı Kredi, 1994); Uyurgezer Bir Fil (Gakken, Japonya, 1997), Kedi Adası (Gakken, Japonya, 1997), Büyükannem ve Miyop Ejderha (Fukuinkan Shoten, Japonya, 1995), Rüzgârın Üzerindeki Kent (Gakken, Japonya), Doğum Günü Hediyesi (Yapı Kredi, 1993), Karadeniz’deki Yunus (Yapı Kredi, 1997), Ben Ne Zaman Doğdum?(Yapı Kredi, 1997), Bizim Tombiş Taştan Hiç Anlamıyor (Yapı Kredi, 1997), Bilyalar (Yapı Kredi, 1997), Zelzele, Uyku Şehir.


Kaynak: http://www.iletisim.com.tr/

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ