Ameliyatlarda yaraları dikmek için kullanılan bağırsaktan yapılmış iplik...

Katgüt, 
(Fr. catgut, İng. catgut).

Ameliyatlarda yaraları dikmek için kullanılan, kedi bağırsağından yapılmış iplik.
Emilebilen, çoğunlukla iç organ ve kasların dikilmesinde kullanılan, bağırsaktan elde edilen dikiş ipliği.
Daha çok koyun olmak üzere, at, katır veya eşek barsağından elde edilir. Genellikle tıpta ameliyat ipliği olarak kullanılan, özel olarak hazırlanmış bir iplik. 


Barsaklar temizlenir, alkali sıvılarla muamele edilir ve steril (mikropsuz) hale getirilir. Dikildiği yerden, zamanla, yara uçları kaynadıktan sonra doku tarafından emilir, ayrıca yara bölgesinden almak gerekmez.

Açık yara uçlarını birbirine yaklaştırarak iyileşmeyi çabuklaştırmak ve kesik damar uçlarını birbirine dikmek için kullanılır. Ayrıca, keman, harp ve yayların ipliklerinde de kullanılmıştır.

Cerrahi steril katgüt, emilebilir bir dikiş malzemesi olup saflaştırılmış koyun ince barsağı mukoza altı fibroz dokudan (çoklukla kollajen) oluşmuştur. Cerrahi katgüt normal ve krome olmak üzere iki tiptir. Krome katgütler emilime karşı daha dirençli olmaları için krom tuzları ile kimyasal olarak işleme tabi tutulmuştur. Normal Katgüt doğal krem rengindedir. Krome katgüt pirogallol ile kahverengi olarak renklendirilmiştir. Krome katgüt Mavi (İndigo) renkli olarak da mevcuttur. Cerrahi katgütler kuru veya şartlandırma çözeltisi içerisinde paketlenir. Şartlandırma çözeltisi aşağıdaki bileşenlerden oluşur;

· Izopropanol alkol, %93.75

· Dietil etanol amin, %1.00
· Sodyum benzoat, %0.25
· Su, %5.00

Cerrahi katgüt, Amerikan Farmakopesi monograflarında yer alan tüm koşulları yerine getirmektedir.


Cerrahi Katgüt, oftalmik uygulamalarında dahil olduğu genel yumuşak doku kapanması ve/veya bağlanmasında kullanılır. Kalp damar dokularında ve sinir dokularında kullanılmaz.


Tokat' ın Turhal ilçesinde bir kale ...

Dazimon,
Dazimon Kalesi, (Eski Bizans kalesi).
Anadolu' nun Kappadokia bölgesinde kale. 
Tokat' ın Turhal ilçesi merkez bucağına bağlı Akçatarla (eskiden Dazmana) köyündedir. Halife Mutasım Bizans imparatoru Theophilos'u burada ağır bir yenilgiye uğrattı .

Ayak direme ...

İnat,
Ayak direme,
Musir, Ayak direyen,
Bir konuda direnme, ayak direme, diretme, direnim,
Birine karşı çıkma, karşı düşünce ileri sürme.

Israr, inat.
İltizam.
Taannüt,
Direnim,
Direnme, ayak direme, inat etme.

Kenar süsü...

Su,

İsviçre Alplerinde bir dağ kütlesi ...

Adula,

İsviçre Alpleri' nde dağ kütlesi. 
İsviçre Orta Alpleri'nde bir bölümü buzlarla kaplı kütle. 

San Bernardino geçidine hakimdir. 
En yüksek tepesi Rheinwaldhorn masifinde bulunur (3402 m.). 

Ticino ve yukarı Ren arasında su bölümü çizgisi meydana getirir ve buzulları ile bu akarsuları besler. 


Kırmızı renkli ve mayhoş bir elma cinsi ...

Arapkızı,
Arapkızı elma,
Mayhoş bir tadı vardır. 
Koyu kırmızı (bordoya çalan) renktedir. 
Sulu ve lezzetli bir elmadır.
Ağacı yayvan bir şekilde gelişmekte ve bodur olup meyve verimi iyidir. Koyu kırmızı ince kabukları olan, üstten ve alttan basık (domates gibi) tadı çok hoş bir mayhoşluk içeren, sonbaharın ekşi elma çeşididir.


Elma;
Ülkemiz yaklaşık 2,5 milyon tonluk üretimle dünya elma üretiminde Çin, ABD ve Fransa’nın ardından 4. sırada yer almakla birlikte. elma ihracatımız 25–30 bin ton gibi çok düşük düzeylerdedir. Elma ihracatının arttırılması için dış pazarın talep ettiği çeşitlerin standartlara uygun olarak yetiştirilmesi gerekmektedir.

Tarhana çorbasına verilen bir başka ad...

Sulutayım,
Göce,
Tarhana çorbası
Tarhana, (Farsça Terhane).
İçine domates, biber, soğan, kokulu otlar, süt veya yoğurt katılan, bulgur, mayalanmış ve kurutularak ufalanmış hamur vb.nden yapılan çorba malzemesi. Çorba, kelimesinin kökeni, Farsça tuzlu anlamında “şur” ile yemek anlamında “aba”dan oluşan “şuraba”nın kısaltılmış şeklidir.

Kökeni Orta Asya Türkleri ile bilindiği söylenir. Tarhana Farsça bir kelimedir. Eskiden her türlü yiyeceği kurutarak saklamak fikri ile ortaya çıkmıştır. Buna Yoğurdun saklanması da dahildir. Tarhana çorbası yoğurdun saklanması için uygun bir çözüm olmuştur. Büyük bir kısmı yoğurttan oluşan Tarhana çorbası besleyici, kuru toz şeklinde olup uzun süre saklanabilir. Türkiye'de Uşak, Denizli, Ankara-Beypazarı ve Kahramanmaraş' da çok ünlüdür.

Tarhana Yapımı,
Yoğurt, nane, un, kırmızı biber, yeşil biber, domates, soğan iyice kıyılıp parçalanarak karıştırılır. Ovularak hamur haline getirilen harç, bir kap içinde üstü bir bezle örtülerek mayalanması ve kabarması için en az bir hafta bekletilir. Bekleme süresi tarhananın türünü belirler. Uzun süre mayalanmaya bırakılan tarhana ekşi tarhana olur, daha az bekletilerek kurumaya alınan tarhana tatlı tarhana olur. Mayalanan harç, parçalar halinde bir yörük dokuması ya da bez üzerine dizilir ve açık havada, gölgelik bir yerde kuruması beklenir. 

Kuruyunca da elle ovulup toz haline getirilerek, bazı yörelerde ise daha büyük parçalar ya da simit halinde kurutularak saklanır.

Malzemeler;
1.5 kg yoğurt, 
2 kg domates, 
3-4 acı sivri biber, 
3-4 adet soğan,
Aldığı kadar un, 2 demet taze nane ve maydanoz, dereotu.

Soğanları doğrayıp, genişce bir tencereye koyun. İçerisine doğranmış biberi, domatesi, nane maydanoz, dereotu ve bir iki bardak suyu ilave ederek kaynatın. Tencereyi ateşten alıp soğuyunca içerisine yoğurt ve unu koyup hamur yapın. Ağzını kapatıp 3-4 gün mayalanmaya bırakın. Ara sıra hamuru yoğurun. Hamur kabarıp istenilen kıvama gelince küçük parçalara bölüp temiz bir bez üzerine koyup kurutun. Hafif nemli haldeyken kalbur veya elekten geçirip toz haline getirin. Kurutma işlemine bir müddet daha devam edin. Nemli saklamak ileride küflenmeye yol açabilir. Bez torbalarda havadar bir yere asarak saklayın. 

Çorbanın yapılışı;
1 çorba kaşığı margarin, 
1 çorba kaşığı salça, 
1 su bardağı Tarhana, 
 çay kaşığı nane, Tuz, 
1 çay kaşığı  kırmızıbiber,  

Margarini tencerede eritilir. Salça tencerede yağda kızdırılır.  5 Su bardağı su ilave edilir. Başka bir kabda ise 1 su bardağı suya, 1 su bardağı tarhana eklenip karıştırılır. Kaynamakta olan tencereye bu karışım ilave dilerekek 15-20 dakika pişirilir. Nane, kırmızı biber, ilave edilir. Tarhana tencerede tamamen eriyince kendi halinde kaynamaya bırakılır. Kıvamı koyu olursa bir miktar kaynar su ilave edilebilir. İçine kurutulmuş ekmek parçaları konarak yanında turşu, nane, yeşil biber, turp, taze üzüm, domates ile servis yapılalarak afiyetle yenier.

"Hint Kimyonu, Kara Kimyon" gibi adlar da verilen bir tür baharat ...

Keraviye,  
Keraviya,   
Karaman Kimyonu,   
Frenk kimyonu,   
Carum carvi (Latince).  
Caraway,   
Carvi,   
Kara kimyon,  
Ermeni Kimyonu,  
Nemse Kimyonu,  
Kimyonu Berri,   

Maydanozgiller familyasındandır. 100 cm’ye kadar boylanabilen ikiyıllık otsu bitkidir. Gövdesi ince parçalı, yaprakları açık yeşil renkli tüylü, çiçekleri şemsiye biçiminde kümeler oluşturarak açan sarımsı beyaz renklidir. 

Kazık kökü, dallara ayrılan yapıdadır. Yumuşak toprakları seven frenk kimyonu bitkisi, döktüğü bu tohumlarla çoğalır.     

Anayurdu Avrupa ile Batı Asya’dır. Ülkemizde Doğu Anadolu bölgesinde yetişir. Karvon ve limonen adlı maddelerden oluşan ve % 6′ya varan orandaki uçucu yağ ile sabit yağ, reçine ve taneni içerir.    

Bitkinin çiçek şemsiyeleri yaz ortasında toplanır. Güneşte kurutularak olgunlaştırılıp, başağı tutularak silkelenip tohumların dökülmesi sağlanır.    

İdrar söktürücüdür. Diyareyi (ishal) keser. Sindirimi kolaylaştırır. Özellikle çocuklarda gaz söktürücü ve karın ağrılarını iyileştirici etkisi vardır. Bebek emziren annelerde süt gelişini artırır. Kadınlarda aybaşı sancılarını hafifletir. Boğaz ağrılarında hazırlanan çay ile gargara yapılarak iyileştirici rol oynar. Kötü kokan nefes kokusunu kuru tohumlar ağızda çiğnenirse  temizler.   

Çay,   
Bitkinin tohumları 1 tatlı kaşığı alınıp ezilir. Bunların üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek 10-15 dakika süreyle demlendirilir. Bu şekilde elde edilen çaydan günde üç kez birer bardak içilir veya amacına göre gargara da yapılabilir.

"Kesik Esintiler", "Geç Gelen Ağıtlar", "Ne Ki Hiç" gibi kitaplarıyla tanınmış şairimiz ...

Oruç Aruoba,
14 Temmuz 1948’ yılında İzmit, Karamürsel’ de doğdu. Orta öğrenimini TED Ankara Koleji’nde tamamladı. Hacettep Üniversitesi Psikoloji Bölümünü bitirdi. Aynı üniversitede Felsefe Bilim Uzmanı oldu. Felsefe doktorasını yaptı. 1971-1983 arasında öğretim üyeliği yaptı. Almanya, Tübingen Üniversitesi, felsefe semineri üyeliği (1976-1977) ve Yeni Zelanda Victoria Üniversitesinde konuk öğretim üyeliği yaptı (1981). Binlerce öğrenci yetiştirdi. 

12 Eylül dönemi sonrasında 1983 yılında üniversiteden ayrıldı. İstanbula yerleşerek çeşitli yayın kuruluşlarında çalıştı, yazı ve çeviri işleriyle uğraştı. Hume’dan, Nietzche’den, Wittgenstein’dan, Rike’dan, Celan’dan çevirileri var. 
Şiirlerinde felsefeciliğinin etkileri her zaman hakim olmuştur.

Eserleri;
Hani,
Kesik Esintiler, 
Geç Gelen Ağıtlar, 
Ne Ki Hiç,
İle İlişki Defteri,
Uzak,
De ki İşte,
Yakın,
Yürüme,
Sayıklamalar,
Meşe Fısıltıları,
Benlik,
Zilif,
Doğançay' ın Çınarları,

Myanmar' ın (Birmanya) eski başkenti...


Ava, (Eski Başkenti).
Başkent: Rangun, Rangoon (Yangon).
Para birimi, Kyat. 
Nüfusun etnik dağılımı: 
Burmalı %68, Shan %9, Karen %7, Rakhine %4, Çin %3, Mon %2, Hindistanlı %2, diğer %5.
Dinler: Budist %89, Hıristiyan %4, Müslüman %4, animist %1, diğer %2.
Dil: Burma

Myanmar, Birmanya, Burma.
(Yerel adı Pyidaungzu Myanma Naingngandaw),

Myanmar, Hint Okyanusunda Bengal körfezine hakim bir noktada bulunan 50 milyon nüfuslu yoksul Güney Asya ülkesidir. Dünya gündemine ilk kez 1988’ de gerçekleşen askeri darbe ile geldi. 1990’ da yapılan seçimleri Demokrasi için Ulusal Birlik partisi kazanmasına karşın cunta tarafından yönetime gelmesi engellendi. Ardından da Nobel ödüllü muhalefet lideri Aung San Suu Kyi tutuklandı. 

2007 Ekim ayında , artan petrol fiyatlarını fırsat bilen Budist rahipler önderliğindeki halk ve öğrencilerin protestosu bir müddet sonra şekil değiştirerek askeri cuntaya karşı harekete dönüştü. Bu muhalefet hareketi çok sert bir şekilde bastırıldı. Protesto hareketlerine, Safran Devrimi dendi. 
Güneydoğu Asya' da, Bangladeş, Çin, Hindistan, Laos ve Tayland arasında yer alan, Andaman Denizi ve Bengal Körfezi kıyısında bir  ülkedir. Çinhindi' nin kuzey batısında yer alır ve ülkenin güney batı kıyıları Bengal Körfezi ile çevrilidir. Myanmar' da gelişkin bir Buda uygarlığı var­dır. Terk edilmiş bir kent olan Pagan' da bu uygarlıktan izler görülür. Shwedagon Temple, bu ülkededi
 

Alkollü bir içecek ...


Margarita,
Margarita, Tekila (tequila) ile yapılan en bilinen alkollü kokteyllerden biri. Birçok çeşidi vardır.  

Malzemeler;
4,5 cl. Tekila (Gold veya beyaz olabilir).
1,5 cl. Portakal likörü; örneğin Cointreau, Grand Marnier, vs.
3 cl. limon suyu.

Yapılışı;
Malzemeleri bol buz ile shaker'de çalkalayın, servis yapılacak bardağın ağız kısmına limon sürüp, tuza batırın. Hazırlanan içkiyi geniş ağızlı bardağa boşaltın.
Servisin diğer bir şekli:
Malzemeleri çalkalamayın. İçinde öğütülmüş buz ve çubuk bulunan bardağa boşaltın. 
 
(Çubukla emilerek içilir). 
Bardak ağzına limon ve tuzu, burada da uygulayın. Bardağa limon takarak süsleyin ve servis yapın.

"Teknecik" de denilen sarı çiçekli ve otsu bir bitki ...


Çevrince, 
Teknecik,
Alm. Luzerne, 
Frn. Luzerne, 
İng. Alfalfa,
Yonca, Medicago sativa.
Familyası; Leguminosae.

Uluslararası terminolojide alfalfa (halk dilinde Şark yoncası veya Kaba yonca).
Baklagiller (Fabaceae) familyasından uzun yıllar yaşayan, gerek yeşil ot gerekse kuru ot olarak değerlendirilebilen çok yıllık bir serin mevsim yem bitkisi türü. 

Medicago orbicularis Lat. Bert. (Leguminosae). Bir yıllık, otsu ve sarı çiçekli bir bitkidir. Meyveler basık, dikensiz ve helezon biçimindedir. Konya bölgesinde genç meyveler yenir.

 
Mini yonca, Yoncacık, Çevrince, Baklagiller gurubundan tek yıllıkistilacı bir bitkidir. Asya kökenli bir bitki olup Romalılar ve Araplar tarafından dünyaya yayılmıştır. Günümüzde vücuttaki fazla suyu atmak metabolizmayı hızlandırmak, gaz problemlerini gidermek için kullanılmaktadır. Bu bitki vitamin ve mineral açısından zengindir. Araplar ona içerdiği vitamin, protein ve minerallerden dolayı "Besinlerin Babası" ismini vermişlerdir. Medicagonun içinde manganez, kalsiyum ve beta karoten, bunun yanısıra A, C, vitaminleri vardır. Potasyumun en iyi kaynaklarından biridir.

Toplanıp konuşma, danışma ...

Cor,
Toplanıp konuşma, danışma,
Danışma,
Danışmak işi,
Müşavere,
İstişare,
Müzakere,
Meşveret,
 

14 Şubat' ta kutlanan Sevgililer Günü' nün simgesi olan aziz ...

Valentine,
Valentine ya da Valentinus
Hıristiyan inanışına göre Roma azizlerden biridir. 269 yılı civarında öldürüldüğü sanılmaktadır. Aşıkların Azizi olarak da bilinir. Valentine, her yıl 14 Şubat günü anılır, zamanla bu gün Sevgililer Günü' ne dönüşmüştür.

Hristiyan metinlerinde Valentinus şeklinde anılan başka bir aziz daha vardır. Bu iki azizi tek kişi kabul edenler olsa da bazı araştırmacılar Sevgililer Günü'nün Valentine'den değil de Valentinus denen diğer azizden kaynaklandığını iddia ederler. Valentine kelimesi batı medeniyetlerinde "hoşlanılan kişi" ya da "sevgili" anlamında kullanılır. Sevgililer Günü' nde gençler hoşlandıkları kişilere "Be my valentine" (Sevgilim olur musun?) yazılı kartlar verirler.Kaynak; http://tr.wikipedia.org/wiki/Valentine

En gelişmiş konuşma yeteneğine sahip papağan cinsi ...

 Jako,
Afrika Gri Papağanı,
Afrika gri papağanı doğal ortamları Afrika'nın orta kısımlarında ve batısındaki düz arazide bulunan yağmur ormanlarında, kayralarda, geniş çayırlarda yaşarlar. Bu tür papğan cinslerinin yaşam ömrü, bakım, beslenme ve yaşam koşullarına bağlı olarak ortalama 50 - 65 yıl arasında
yaşamaktadır. Küçük sulu ve taneli meyveler, tohum, çeşitli kabuklu yemişler ve meyvelerle beslenirler.

Jako papağanların boyları ortalama 33 - 41 cm., kanat açıklığı 42 - 52 cm. arasında ve ağırlıkları 450 - 550 gr. civarında değişir.  İri bir papağan olmasına karşın kısa bir kuyruğa sahiptir. Genel olarak vücudu gri renkli tüylerle kaplıdır. Sadece göz çevresi beyaz ve kuyruk kısmı kırmızı tüylere sahip olup gagası kıvrık ve koyu gri renktedir. Doğada kalabalık bir sürü şeklinde bulunurlar.

Görünüşlerinden cinsiyet ayırımı yapma olanağı yoktur. Bunu öğrenmek için kan örneği alınarak DNA cinsiyet testi yapılması gerekmektedir. 

Üremeleri için 3-5 yumurta verir. Kuluçka süresi 30 gün olup, erkek olan dişisini bu zaman süresince besler. Papağan yavruları yumurtadan çıktıktan sonra erkek ve dişi kuş birlikte yavrularını beslerler.
İnsanlar ile olan ilişkileri çok sıcaktır. Onlara sevgi gösteren kişiye karşın yakın bir bağları olur. Kesin olmamakla birlikte bu tür papağanların insanlara olan ilgisi yada yakınlık tercihi, özellikle karşı cinsten biri ile daha fazla olduğu yönündedir. Bilinen papağan türleri arasında en çok konuşma yeteneğine sahip olan papağan türüdür. 
 Konuşkanlığı dışında oldukça akıllı ve hassas bir yapısı vardır. Sahibinin kendisi ile ilgilenmemesini anladığı anda tüylerini yolma şeklinde bir tepki gösterir.  Tüy yolma şeklindeki tepki belirgin bir özelliğidir.

Afrika kökenli bu papağan türünün iki alt grubu vardır.

1-Kongo Afrika Gri Papağanı (en çok bilinen türüdür). Kongo, Afrika Gri papağanı iri ve kırmızı renkte kuyruk tüylerine sahiptir.

2- Timneh Afrika Gri Papağanı (en az bilinen türüdür). Timneh Afrika Gri papağanı Liberya ve Fildişi Sahillerinin küçük bir bölgesinden yaşamaktadır. Diğer türüne göre daha küçük ve daha koyu renkte olan bu tür papağanın kuyruğu kestane rengindedir.
Uyuz olmaktan duyulan korku ...

Akarofobi, (İng. acarophobia).
Kaşınmaktan veya kaşındıran böcekten korkma 
Akar, böcek ve solucan gibi küçük canlılardan korkma durumu.
Uyuz olmaktan duyulan korku,
Uyuzlu kişilerde görülen ve yoğun kaşıntıyla ortaya çıkan bir korkudur.

Mersin ve Hatay yöresine özgü cevizli bir hamur tatlısı ...


Kerebiç,
Mersin ve Antakya yöresinde, yapılan cevizli bir hamur tatlısıdır. Beyaz bir köpüğün içinde yatan, içi fıstık ya da cevizle dolu olan, irmikten yapılmış, içli köfteye benzeyen bir tatlıdır. Bu tatlıya esas çöven kökünden gelen lezzet ayrı bir özellik katar. 

Beyaz köpüğün yapılışında Çöven kökü kullanılır. Kerebiç, alışılmışın dışında bir lezzete sahiptir.

Malzemeler:2 çay bardağı zeytinyağı,
1 çay bardağı su,
Az miktarda şeker,
1 paket kabartma tozu,
Aldığı kadar un,
Ceviz,
Tarçın

Yapılışı:Bir tepsi içinde 2 çay bardağı zeytinyağı, 1 çay bardağı su, az miktarda şeker,1 paket kabartma tozu ve aldığı kadar un ile karıştırılır. Kulak memesi kıvamına gelene kadar çok iyi yoğrularak hamur elde edilir. Ceviz büyüklüğünde alınan parçalar avuç içinde yuvarlak hale getirilir. İşaret parmağı yardımıyla açılan oyuğun içine, daha önce hazırlanana cevizli, tarçınlı karışımı doldurulur. Ağzını kapatılarak mekik şekli verilir. Tepsiye dizilen kerebiçler fırına verilir. Yöreye özgü beyaz köpükle yenilir.  

Beyaz köpüğün yapılışı;
Çöven kökünün bir gün ıslatılıp bekletilir. Devamlı kaynatılarak beyaz köpük elde edilir. Bu köpük başka bir kaba alınır. Şekerle karıştırılarak çırpılır. Böylece kerebiç için beyaz köpük elde edilir.

Yaşayacak kadar az yiyecekle yetinme ...

Kifaf, (Arapça).
Aslı: Kefaf,
Yetecek kadar olma. 
İhtiyaca yetecek kadar azık.
Yaşayacak kadar az yiyecekle yetinme.
Yaşayacak kadar rızık.

Artvin yöreside koyun kuyruğu kavurmasına verilen ad ...

Nağiço,
Koyun kuyruğu kavurması.
Nağiço koyun kuyruğu kavurması soğuk olarak kahvaltıda katık olarak yenir. 
İlk önce kuyruk yağını zeytin büyüklüğünde kuşbaşı olarak doğranır. 

Kızgın sacın üzerine dökün, kuyruk yağı pembeleşince üzerine kuşbaşı etleri ekleyin, Etler pişinceye kadar kavurunuz. Etleri 1 dakika kadar kavurduktan sonra, tuz karabiber ve pul biberi atın.

Sacın üzerine bir kapak örtün ve ocağı söndürün, Kapak sacın üzerinde 2 dakika durduktan sonra kavurmanız hazırdır.

Su birikintisi, gölcük ...

Eyeç,
Su birikintisi, gölcük.
Azmak,
Su birikintisi, (puddle),
Gölcük, 
Gölet,
Buget,
Bataklık,

Ahır penceresi ...

Temek,
Gübrelik,
Kömzelik,
Ahır penceresi,
Pönek,
Baga,
Dömek,

Ahırdaki gübreyi dışarı atmak için açılan delik.
Ahırdaki gübreyi dışarı atmak için kullanılan kapaklı veya kapaksız delik, pencere.
Camsız, tahta kapaklı pencere. 
Kümes deliği,

Yeni doğmuş kuzuları korumak için kazılan çukur, kuzu ağılı. 
Gübre yığını.
Ahırlardan hayvan pisliği akıtılan delik.
Samanlığın duvarında açılan saman boşaltma deliği.

İşlenmemiş sürülmemiş tarla ...

Gen,
İşlenmemiş toprak,
İşlenmemiş boş tarla,
Boş yer, hâli arazi, sürülmemiş işlenmemiş arazi.
Bir müddet sürülmeyerek boş kalmış ve otla kaplanmış tarla.
Bor,
Borak.
Bir süre sürülmeyerek boş bırakılmış (tarla).
Uzun yıllar sürülüp ekilmemiş ve otlanmış tarla. 

Kele,   
Keleme,
Malaz,

İşlenmemiş, boş toprak ...

Bor,
Borak,
İşlenmemiş, taşlık, sert, ekilmemiş (toprak), borak.
Gen.

Yuva...

Lane, (Farsça).
Yuva, ev.
Genellikle ailenin oturduğu ev.

Karabiber türü ...

Kava,
(Piper methysticum),
Kava Kava,
Kava biber,
Keyif biberi (Piper inebrians).
Mest biberi
Korku biberi
Sera biberi

Bir cins karabiber.

Kuruntu, stres ve uykusuzluk ilacı olarak kullanılan bir karabiber cinsi.
Kava, Markiz ve Havai adalarında yetişen bir tür karabiber. 
Kava, bu karabiberden yapılan sarhoş edici bir içkidir.
Birçok ülkede kuruntu, stres ve uykusuzluk ilacı olarak kullanılan bir cins karabiber.

Kava kava (Piper methysticum), 

Piper methysticum biber bitkisinden gelir ve Antik Pasifik Adası yerlilerince kutlama içkisi olarak kullanılmıştır, çünkü alkole yakın bir etkisi vardır. Bitkinin evcilleştirilmesi, 3000 yıla dayanır. Kökleri kurutulur, ezilerek toz haline getirilir ve içeceğe dönüştürülür. Esasen kava kava bitkisi çiğnenir ya da öğütülür ve içecek yapabilmek için su ile karştırılırdı. Kava eğlenceleri geleneksel ritüellerdendir.


Polinezya'ya özgü biber familyasından bir bitki olup bu bitkiden çıkarılan içki ve narkoz olarak bilinir. Güney Pasifik Adaları’nda yetişir. Türkiye’de yetişmez. Vatanı Papua Yeni Gine' dir. Pasifik adalarından Polinesia, Meknosia ve Mikronesia adalarında yetiştirilir.
Kava kava 1,5-4 m boyunda, gövdesi boğum boğum, dikey olarak yükselir ve kökü 2-10 kg. ağırlığında, sulu, dışı grimsi esmer, içi beyazımsı sarı ve oldukça da sık yan köklere sahiptir. Yaprakları, kalp şeklinde 10-30 cm uzunluğundadır. Üst yüzeyi koyu yeşildir. Çiçekleri sadece erkek çiçeklerden oluşur. Bu nedenle de üretimi gövdesindeki boğumları keserek toprağa hafif gömmekle yapılır.

Baharat veya güzel kokular satan Aktarlarda "kava kava" diye de satılmaktadır. Esas adı kava' dır. Kava biber olarak da anılır. Sinirlilik ve uykusuzlukta kullanılır. Kas spazmı ile gelişen kramplarda faydalıdır. Gece uykusunu düzenler. Kadınlarda menapoz sıkıntısını giderir.


Karabiber;
Latince fe bilimsel adı: Piper nigrum
İngilizce adı: Black pepper
Almanca adı: Gemeine pfeffer,
Osmanlıca, Darifülfül,
Asıl vatanı Hindistan olarak kabul gören karabiber ağacı, ılıman iklimlerde yetişir. Tırmanıcı ağaçlar sınıfı içerisinde yer alan karabiber ağacına ait meyveler, önce yeşile, ardından kırmızıya, en sonunda ise siyah renge bürünür. 
Bu ağaca ait meyveler, karabiber baharatı yapımı için kullanılmaktadır. Kurutulmuş meyvelerin öğütülmesi ile beraber karabiberin tozu elde edilir. Karabiber ağacına ait yapraklar da meyveleri kadar fayda sağlamaktadır. Karabiber ağacının yaprağı kalın ve parlaktır. 

Karabiber türleri;
Kebabiye (Piper cubeba L.),
Matico yaprağı (Piper anaustrifolium), 
Piperis bette, 
Kava Kava (Piper methvsncum forst),

Kebabe,
Kuyruklu biber,

Kava

Birçok ülkede kuruntu, stres ve uykusuzluk ilacı olarak kullanılan bir karabiber cinsi ...

Kava,
(Kava kava, Kava Biber), (Piper methysticum)
Polinezya'ya özgu biber familyasından bir bitki olup bu bitkiden çıkarılan içki ve narkoz olarak bilinir. Güney Pasifik Adaları’nda yetişir. Türkiye’de yetişmez.
Birçok ülkede kuruntu, stres ve uykusuzluk ilacı olarak kullanılmaktadır. Baharat veya güzel kokular satan Aktarlarda "kava kava" diye de satılmaktadır. Esas adı kava' dır. Kava biber olarak da anılır. Sinirlilik ve uykusuzlukta kullanılır. Kas spazmı ile gelişen kramplarda faydalıdır. Gece uykusunu düzenler. Kadınlarda menapoz sıkıntısını giderir.

Etken bileşenleri Kavapironlar (kavain, dihidrokavain, metistisin, yangonin). Kava preparatları sentetik ansiyolitik ve trankilizanların özellikle benzodiazepinlerin bitkisel alternatifleridir. Benzodiazepinlere kıyasla fiziksel ve psikolojik bağımlılık yaptığına dair delil gösterilmemiş olup bu da benzodiazepinlere üstünlüğü bulunduğunu ortaya koymaktadır.

Sarıya çalan açık kahverengi ...

Devetüyü,
Sarıya çalan açık kahverengi 

Deve tüyü rengi, açık kahverengi.

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ