"Yedi Samuray" , "Dersu Uzala" , "Ran" gibi filmleriyle tanınmış Japon sinema yönetmeni ...

Akira Kurosava, 
 (23 Mart 1910 Tokyo - 6 Eylül 1998 Tokyo ) 
Japon yönetmen, film yapımcısı ve senaryo yazarı.
Kurosawa, ilk filmi Sugata Sanjiro'yu (Büyük Judo Efsanesi) 1943 yılında yönetti. Ardından çevirdiği Içiban Utsukuşiku (En Güzel), Tora No O Wo Fumu Otokotaçi (Kaplanın Kuyruğuna Basanlar), Vaga Seişun Ni Kuinaş (Gençliğime Hayıflanmıyorum), Yoidore Tenshi (Sarhoş Melek), Nora İnu (Kuduz Köpek), Shubun (Skandal) gibi filmlerle Japonya'nın en önemli film yönetmeni konumuna geldi.


Venedik Film Festivali'nde en iyi film ödülünü alan Rashomon(Raşomon) filmi ile kendisini Batı dünyasına tanıttı. (Bir haydutun ormanda bir samurayı öldürüp karısına tecavüz etmesi sonrası, haydutun, samurayın, tecavüze uğrayan kadının ve tüm bunları izleyen oduncunun olayı farklı açılardan anlattıkları film, gerçeğin görece bir kavram olması üzerine etkileyici bir yapımdı.)

Ayrıca, Dostoyevski uyarlaması Hakuçi (Budala), İkiru (Yaşamak), Shichinin no samurai (Yedi Samuray), Şekspir uyarlaması Kumonosu Jô (Kanlı Taht), Gorki uyarlaması Donzoko (Ayaktakımı Arasında), Kakuşi Toride No San Akunin (Saklı Kale), Yojimbo (Koruyucu), Akahige (Kızıl Sakal) adlı filmleri yönetti.

1960' ların sonunda Tora Tora Tora adlı filmle Hollywood' a giden yönetmen, filmi yarım bırakarak ülkesine döndü. 1970' lerin ortalarında Rusya' ya giden Kurosawa, Rus bir subayla Moğol bir avcı arasında yüzyılın başında geçen bir dostluk öyküsünü anlatan Dersu Uzala filmini çevirdi. Film 1976 yılında en iyi yabancı film Oskar'ını aldı .

Yönetmenin son dönem çalışmaları olarak Kagemusha (Gölge Savaşçı), yine bir Shakespeare uyarlaması olan Ran, Yume (Düşler), Hachi-Gatsu No Kyôshikyoku (Ağustosta Rapsodi) sayılabilir. Bu filmlerden Ran dört dalda Oskar ödülü almıştır.

Akira Kurosawa'nın Türkçe'ye çevrilmiş, Kurbağa Yağı Satıcısı adlı bir kitabı bulunur.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ