On üç sayısından korkma ...


Triskaidekafobi,
On üç sayısından korkma.
13 korkusu. 

13 sayısının uğursuzluğunun kaynağını 13.yüzyılda avrupada pislikten kaynaklanan ölümlerin sayısının çok fazla olması olduğu söylenir.
Triskaidekafobi Yunanca’da “üç ve on, fobi” sözcüklerinden oluşuyor. Sözcüğe yazılı kaynaklarda ilk kez 1911 yılında, I. H. Coriat’ın “Abnormal Psychology” adlı yapıtında rastlandı.

Batıl inançlar olsun, tek ve çok tanrılı dinler olsun birçok inançta 13 ve cumanın bir araya gelmesi uğursuzluk olarak adlandırılıyor. İbraniler’e göre 13 sayısının uğursuz olmasının nedeni İbrani alfabesinin 13’üncü harfinin “mavet” (ölüm) sözcüğünün ilk harfi olan “m” olmasıydı. Hammurabi kanunları listesinde 13 sayısı atlanmıştı. İskandinav mitolojisinde, İskandinav tanrılarının en kötülerinden olan Loki, Valhalla’daki oniki kişilik bir şölene davetsiz olarak gitmişti. 13’üncü kişi olarak gittiğinde, gözyaşı tanrısı olarak da anılan, adının anlamı “Muzaffer” olan, yakışıklı ve adil Baldr’ın ölümüne yol açtığından, bu sayı uğursuz olarak anılmaktaydı.

13 Ekim 1307 Cuma günü, Fransa Kralı Philippe ile Papa Clemens’in işbirliği sonucu Tapınak Şövalyeleri’nin çoğu tutuklanıp idam edilmişti. Ayın 13’üne rastlayan cuma gününde kişiler yolculuk yapmaktan, anlaşma imzalamaktan kaçınırlar. Kimi ülkelerde gökdelenlerin asansörleri 13’üncü katta durmaz. Tapınak Şovalyeleri’nin neredeyse kitlesel biçimde öldürüldükleri tarih, 1314 yılının Ekim ayının 13’üncü günüdür. Ancak ay ve yıldan öte bir başka anlamı vardır bu günün. 

Katliam Cuma gününe denk gelmiştir ve ayın 13’üdür.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ