Hz. Muhammed' in kedisinin adı ...

Müezza,
Anlatılanlara göre peygamber efendimizin kedisinin ismi Müezza ' dır. Bir sokak kedisidir. Rivayete göre Peygamberimiz Hz. Muhammed Uhud seferinden dönerken sokakta yavrularını emziren bir kedi görmüş ve himayesine almış.  Hz. Muhammed kedisi Müezzayı o kadar çok severmiş ki, Müezza bir gün sedirde oturan Hz. Muhammedin giysisinin ucunda uyuya kalınca kediye kıyamayan Hz. Muhammed, giysisini keserek sedirden kalkmayı tercih etmiş.
Kedi necis (pis) değildir. Öyle ki Peygamberimiz Hz. Muhammed' in, Müezza' nın içtiği abdest suyundan abdest aldığı da rivayet edilir. 

Bir başka söylenceye göre ise bir yılan Hz. Muhammed'e gelmiş ve kendisinden yardım istemiş. Hz.Muhammed de yılana yardım etmiş. Fakat yılan Hz. Muhammed’i sokmaya kalkışmış. O sırada bir adam yetişip kedisini yılanın üzerine salmış. Yılanın zehirli ısırığından kedi sayesinde kurtulan Hz. Muhammed kedinin sırtını okşamış. O gün bugündür kediler sırt üstü yere düşmezlermiş.

Mekke'nin kavurucu sokaklarından Hz. Muhammed' in ilgisi ile kurtulmuş. Kendisi de sıkı bir kedi dostu olan ve hadisleri aktaran adı da kedi babası anlamına gelen Abu Hurayra Hz. Muhammed kedi ticaretini, alım satımını yasaklattığını söyler.

Kediler söylendiği gibi nankör değillerdir. Aksine çok sabırlı hayvanlardır. Bu nedenle kedi besleyen insanlar merhametli ve sabırlı olurmuş.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ